Kohout a fialové víno, svatý Martin po francouzsku

Svatý Martin je za dveřmi a v celé republice se budou konat pořádné hody. Tradiční je pečená husa a Svatomartinské víno. Kdo chce zažít tento svátek jinak, může vyzkoušet bistro LE CAVEAU na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad.

Dozlatova upečená křupavá husička a mladé svatomartinské víno. To jsou tradiční součásti oslav svátku svatého Martina, který připadá na 11. listopadu. Podle pranostiky má tento světec na koni přivézt první sníh. Tolik tradice spojené s Martinem, co ale zkusit přivítat zimu jinak, nahradit husu kohoutem na víně a ochutnat mladé Beaujolais.

„Při příležitosti Svatého Martina, jsme si v kavárně připravil speciální večer s živou hudbou bude hrát francouzský klavírista, náš kuchař připraví kohouta na víně, což je francouzské národní jídlo takzvané Coq au Vin,“ říká spolumajitel bistra Pavel Sochor.

„Tento den také započneme prodávat Beaujolais nouveau. To je druh mladého, svěžího, francouzského vína nafialovělé barvy, které pochází z vinařské oblasti Beaujolais severně od města Lyon a vyrábí se z odrůdy Gamay. Víno se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. Tento den je ve Francii nazýván den Beaujolais a rovná se téměř státnímu svátku,“ dodává Sochor.

Mladé Beaujolais je svým charakterem a okolnostmi podobné Svatomartinským vínům, jsou to první vína nového ročníku. Jsou to vína svěží a ovocitá, která zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Beaujolais nouveau je nejslavnější mladé víno na světě. Jeho ochutnáváním vyvrcholí předchozí Le Beaujolais, což je obdoba českého vinobraní. Oslavy Beaujolais nouveau jsou tradicí už od 50. let. Více než polovina celkové vinné produkce Beaujolais což je přibližně 130 milionu lahví, připadá právě na mladé Beaujolais.

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama