Kolik testů se udělá denně na odběrových místech ve Středočeském kraji

Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů už je v řádu tisíců. Spolupracují i se soukromými laboratořemi. Uvedla to Helena Frintová ze středočeského hejtmanství, jež zřizuje pět nemocnic, při kterých odběrová místa fungují. Odběrová místa jsou i v soukromých zařízeních. Například v brandýské nemocnici je provoz odběrového stanu ukončený, ale na vyšetření se lze v nemocnici telefonicky objednat.

Středočeský kraj zřizuje pět nemocnic: kolínskou (pod níž patří i kutnohorská), kladenskou, benešovskou, mladoboleslavskou a příbramskou. Kolínské odběrové stanoviště už udělalo zhruba 3500 odběrů, pracoviště při kutnohorské nemocnici 1400 odběrů. Denně to nyní v Kolíně představuje deset až dvacet lidí, v Kutné Hoře pět až deset. V březnu to bylo 60 až 80 lidí v Kolíně a 35 až 50 v Kutné Hoře. Testování na obou místech bude pokračovat v závislosti na epidemiologické situaci.

Měsíční provoz těchto odběrových míst vyjde aktuálně na 600 000 korun, včetně nákladů na návazné testování vzorků na 1,4 milionu korun. Obě pracoviště využívají vlastní laboratoř, stejně jako mladoboleslavská nemocnice.

Například benešovská nemocnice spolupracuje s Bioptickou laboratoří Plzeň, Vidiadiagnostikou Praha a Citylabem Praha, což jsou soukromá zařízení. Příbramská nemocnice využívá vlastní laboratoř, ale v případě velkého množství vzorků spolupracuje i s nedalekou laboratoří Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné.

Dráha do Zdib bude prvním projektem tramvajové trati přesahující hranice Prahy

Příbramské odběrové místo nadále funguje a jeho uzavírání zatím není naplánováno. „Vše je samozřejmě závislé na zájmu samoplátců a epidemiologické potřebě. V těchto dnech je prováděno zhruba deset odběrů denně,“ uvedla Frintová. V březnu to bylo 40 až 50 odběrů za den, celkově už zde zdravotníci odebrali kolem 1000 vzorků, v Benešově přes 3200.

Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350 000 korun, včetně osobních nákladů a ochranných pomůcek. Odběry dál dělá i mladoboleslavské zařízení, nyní denně tak 45 odběrů, většinou jde o samoplátce. Celkově už zde odebrali přes 3800 vzorků. Průměrné měsíční náklady jsou téměř 300 000 korun.

V Kladně činí červnový průměrný denní počet odběrů 40, v březnu to bylo denně o deset méně, celkem tu od března odebrali zhruba 7200 vzorků. Měsíční náklady na provoz odběrového stanoviště přesahují 220 000 korun. V částce nejsou zahrnuté odměny. Kladenská nemocnice spolupracuje při vyhodnocování vzorků s laboratoří v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a soukromou laboratoří Synlab.

Od začátku pandemie testy odhalily ve středních Čechách nákazu u 1196 lidí, z toho 23 nakažených zemřelo, žádné úmrtí kvůli koronaviru v posledních dvou týdnech nepřibylo. Většina nemocných se uzdravila. Nemocných s potvrzenou nákazou zůstává v kraji 130. Hygienici dali v regionu otestovat přes 7800 lidí, tisíce dalších testů si nechali udělat samoplátci.

vera/čtk

Na výdaje spojené s covid-19 mají nemocnice dostat téměř 153 mil. korun

Dnes, 18:15
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
Dnes, 15:01
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
Dnes, 09:02
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení...
Včera, 18:35
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
Včera, 16:55
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
Včera, 15:02
Dnem D bude 8. srpen. Zavedeno bude 9 nových linek (689 – 697), změněny budou...
Včera, 09:04
Náš REGION již informoval o tom, že jeden z členů družstva AKORN (Asociace za komunitní...
8.8.2020
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici u Prahy. Dělníci tam při...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
8.8.2020
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
Reklama