Kostel sv. Prokopa v Sázavě má zpět opravenou makovici

Na vrchol gotické věže kostela svatého Prokopa v Sázavském klášteře se dnes vrátila opravená makovice. Kromě původních listin do ní farář Radim Cigánek vložil obsáhlou zprávu o nynější rekonstrukci svatoprokopského poutního areálu, dobový tisk a peníze. K poselství příštím generacím přidal i osobně laděný vzkaz. Spolu s makovicí dělníci na věž kostela osadili také pozlacený kříž.

Rekonstrukce farní části areálu svatého Prokopa je za polovinou. Pokud půjde vše hladce, měla by být hotova koncem roku, s otevřením se počítá příští rok na jaře. Farnost naplánovala slavnosti požehnání a otevření kostela na výroční den smrti svatého Prokopa, tedy na 25. březen. Náklady na rekonstrukci jsou téměř 120 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Kromě kostela bude opravena i nemalá část jeho vybavení, tedy oltáře, kazatelna, další součásti mobiliáře a varhany. Zásadní obnovu prodělá také krypta svatého Prokopa. Na severní empoře vedle kůru nad severní lodí kostela se připravuje expozice o tomto světci a Sázavě. „Zatím počítáme s volným vstupem do kostela a se vstupným a průvodcem do expozice a dalších míst v kostele svatého Prokopa,“ řekl ČTK Cigánek.

Rozsáhlá rekonstrukce se zaměřuje i na torzo gotického trojlodí. Opravena má být také fara, jejíž součástí bude komunitní centrum pro aktivity farnosti, chrámového sboru a spolků. Obnovy se dočká také prostor pod gotickými pilíři, kde vznikne zahrada určená pro odpočinek poutníků a návštěvníků.

Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava – Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad pak benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Nynější oprava zahrnuje církevní objekty.

Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v nich žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel.

čtk

Dnes, 18:25
Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst na Letné prošlo celkovou úpravou.
Dnes, 14:55
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která...
Dnes, 12:40
Cyklisté se mohou těšit na 12 nových cyklotras o délce 270 kilometrů, které propojí zajímavá...
Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Reklama