Kostel sv. Prokopa v Sázavě má zpět opravenou makovici

Na vrchol gotické věže kostela svatého Prokopa v Sázavském klášteře se dnes vrátila opravená makovice. Kromě původních listin do ní farář Radim Cigánek vložil obsáhlou zprávu o nynější rekonstrukci svatoprokopského poutního areálu, dobový tisk a peníze. K poselství příštím generacím přidal i osobně laděný vzkaz. Spolu s makovicí dělníci na věž kostela osadili také pozlacený kříž.

Rekonstrukce farní části areálu svatého Prokopa je za polovinou. Pokud půjde vše hladce, měla by být hotova koncem roku, s otevřením se počítá příští rok na jaře. Farnost naplánovala slavnosti požehnání a otevření kostela na výroční den smrti svatého Prokopa, tedy na 25. březen. Náklady na rekonstrukci jsou téměř 120 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Kromě kostela bude opravena i nemalá část jeho vybavení, tedy oltáře, kazatelna, další součásti mobiliáře a varhany. Zásadní obnovu prodělá také krypta svatého Prokopa. Na severní empoře vedle kůru nad severní lodí kostela se připravuje expozice o tomto světci a Sázavě. „Zatím počítáme s volným vstupem do kostela a se vstupným a průvodcem do expozice a dalších míst v kostele svatého Prokopa,“ řekl ČTK Cigánek.

Rozsáhlá rekonstrukce se zaměřuje i na torzo gotického trojlodí. Opravena má být také fara, jejíž součástí bude komunitní centrum pro aktivity farnosti, chrámového sboru a spolků. Obnovy se dočká také prostor pod gotickými pilíři, kde vznikne zahrada určená pro odpočinek poutníků a návštěvníků.

Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava – Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad pak benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Nynější oprava zahrnuje církevní objekty.

Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v nich žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel.

čtk

Včera, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
Reklama