Krátká větrná smršť. Loreckou ulici v Kutné Hoře zablokoval pád letitého smrku a utržené solární panely

V pondělí 10. února 2020 kolem půl druhé odpoledne zablokoval průjezd Lorecké ulice smrk, který se při větrné smršti vyvrátil. Již o patnáct minut později pracovníci Technických služeb Kutná Hora pracovali na odklizení jehličnanu, aby byla vozovka, co nejdříve průjezdná. Stejně tak pracovali lidé v sousedství na odklizení poškozených solárních panelů, které vítr shodil z nedalekého obytného domu.

Odpolední překvapení

První ranní vlna orkánu Sabina proběhla v první vlně v Kutné Hoře bez větších dramatických událostí. Dopolední slunce lákalo k víře, že už je vše pryč. Pouze zkušenější se dívali na mračno nad Kuklíkem a prorokovali další vlnu vichru.

A tak tomu skutečně bylo. Druhá vlna přišla po třinácté hodině. V rámci města se drsně projevila jen v některých částech.  V nejvýše položené čtvrti Žižkov její působení nezanechalo větší škody, v níže položené Hloušce, konkrétně v Lorecké ulici se vichr prohnal s nebývalou silou. Přesto lze mluvit o štěstí v neštěstí. Jak ukazovalo video na sociální síti, těsně před padajícím smrkem projelo auto aniž se ho pád stromu nějak dotkl. Smrk nakonec  dopadl mezi auta parkující podél silnice tak, že žádné nepoškodil.

Úplně novou zkušeností byl pro místní pád solárních panelů z obytného domu na chodník v blízkosti přechodu pro chodce směrem k Okresní správě sociální zabezpečení. Pokřivené kovové součástí panelů a skleněná tříšť, hluk. Teprve po úklidu této spouště si lidé uvědomovali, jaké bylo štěstí, že v blízkosti  nikdo neprocházel ani neprojíždělo žádné auto.

Rychlá pomoc

Celá událost přinesla i pozitivní zjištění. Ve velmi krátkém čase policie řídila dopravu na nedaleké křižovatce. Odklizení smrku ze silnice netrvalo technickým službám ani půl hodiny. Trosky panelů uklidili místní lidé svépomocí ve stejném čase. A tak mohla být doprava velmi brzy obnovena. Přestože vše vcelku dobře dopadlo, zůstává řada starostí a lítost nad ztrátou krásného stromu.

A jak v okolí?

Podle informací ze sociálních sítí štěstí neměly ani stromy v okolí říčky Klejnarky ani v Háji na Kaňku. Na Kaňku byly polámány staré neudržované stromy, ale došlo i k vývratům borovic. Některé obce na Kutnohorsku se krátkodobě ocitly bez elektrického proudu.

FOTO: Větrná smršť v Kutné Hoře

Větrná smršť v Kutné Hoře - 20200210_132748Větrná smršť v Kutné Hoře - 20200210_132800Větrná smršť v Kutné Hoře - 20200210_134847Větrná smršť v Kutné Hoře - 20200210_132600Větrná smršť v Kutné Hoře - 20200210_134712
Další fotky
Větrná smršť v Kutné Hoře - 20200210_132842
Dnes, 17:11
Škoda přesahující pět milionů korun, čtyři zranění. To je konečná bilance srážky vlaku s kamionem,...
Dnes, 15:11
Stavební firma MTStav Příbram, s.r.o., podnikatele Martina Pečenky má finanční potíže. Na návrh dlužníka, který...
Dnes, 13:11
Brouk působí lesákům a odboru životního prostředí kladenského magistrátu velké starosti.
Dnes, 12:11
Galerií pod širým nebem je kamenosochařské symposium Cesty mramoru, které se nachází podél Karlické ulice...
Dnes, 11:11
Další podmínkou je trvalý pobyte v Rakovníku, v Domě s pečovatelskou službou nebo domově seniorů...
Dnes, 10:14
To vše v rozsahu maximálně pěti normostran. Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele nebo ředitelky...
Včera, 18:10
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
Včera, 17:11
V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se...
Včera, 14:59
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
Včera, 13:20
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
Reklama