Letní měsíce lákají k projížďce. Na kole jen s přilbou, radí policie

Dovolená v letních měsících vybízí k projížďce na kole. Před tím se ale vyplatí zkontrolovat jeho technický stav a povinnou výbavu. Extra kapitolou je pak cyklistická přilba a správnost jejího upevnění na hlavě. Právě během letních měsíců se obvykle stává nejvíce nehod cyklistů.

Nehody cyklistů končí v lepším případě odřeninou, jiné mají smutný závěr. Za loňský rok jich v Česku zemřelo 36, dalších 309 bylo těžce zraněno. Pro cyklisty není přívětivý ani fakt, že 75 % všech nehod sami způsobí.

Policie se tak zaměřuje na preventivní rady a doporučení. Ty předávali cyklistům i chodcům policejní preventisté společně s Týmem silniční bezpečnosti v osadě Jarov na stezce pro cyklisty a chodce, která vede podél Vltavy a spojuje lokalitu obce Vrané nad Vltavou se zbraslavskou částí hlavního města Prahy.

„Oslovili téměř padesát účastníků silničního provozu. Jednalo se zejména o cyklisty, jezdce na koloběžkách, ale i chodce,“ uvedl mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

Policisté se zaměřili i na dodržování předpisů silničního provozu a povinnou výbavu jízdního kola.

„Během rozhovoru si oslovení vyplnili krátký test, a to zejména ti starší 18-ti let, ve kterém odpovídali na otázky zaměřené na znalost dopravních předpisů ze zmiňované oblasti. Jejich vyplněný test, pokud k tomu dali respondenti souhlas, bude zařazen do soutěže o věcné ceny,“ uvedl Chalupa.

Říčany budou mít nové dopravní hřiště, rozhodli o tom lidé

„Děti si zase vyzkoušely na přistaveném jízdním kole umístění jednotlivých částí povinné výbavy,“ dodal.

Podle informací policie je ochrana hlavy při nehodě velmi důležitá. Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je totiž právě poranění hlavy.

Cyklistická přilba přitom zabrání až 85 procentům úrazů hlavy a 88 procentům úrazů mozku. Při střetu vozidla s cyklistou dochází nejčastěji k úrazu hlavy nárazem o vozovku, kapotu vozidla nebo jinou překážku. V závislosti na síle úderu pak může poranění hlavy vyústit v dlouhodobější poruchy soustředění, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, případně ve vážné poškození mozku či úmrtí.

Součástí povinné výbavy kola patří dvě na sobě nezávisle účinné brzdy. Kolo musí být opatřeno reflexními prvky pro dobrou viditelnost, do přední části patří odrazka bílé barvy, do zadní části kola pak odrazka červené barvy. Oranžové odrazky mají být na obou stranách pedálů, dále na paprsky kol patří boční odrazky.

Mezi povinné části se řadí také zaslepení konců řídítek, zakončení ovládacích páček brzd, měničů převodů a rychloupínačů nábojů kol musí být obaleno materiálem pohlcujícím energii. Uzavřené musí být i matice nábojů kol, pokud nejsou křídlové, rychloupínací nebo s krytkou konce náboje.

Za snížené viditelnosti musí mít jízdní kolo navíc pro jízdu přední světlomet svítící bíle a zadní svítilnu červené barvy, která může svítit přerušovaně.

Nebezpečná elektrokola a jízda bez helmy. Středočeští záchranáři letos mají už přes 200 výjezdů k cyklistům

První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
2.7.2021
Náročná obnova památkově chráněného objektu Šlechtovy restaurace ve Stromovce míří do finální fáze. Aktuálně byly...
2.7.2021
Začátkem roku nebylo vůbec jasné, v jakém formátu se budou smět konat automobilové soutěže. Úvod...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Hlavní město finalizuje veškeré materiály, které vznikly za účelem prověření místa uložení ostatků Zdeny Mašínové...
Reklama