Letní měsíce lákají k projížďce. Na kole jen s přilbou, radí policie

Dovolená v letních měsících vybízí k projížďce na kole. Před tím se ale vyplatí zkontrolovat jeho technický stav a povinnou výbavu. Extra kapitolou je pak cyklistická přilba a správnost jejího upevnění na hlavě. Právě během letních měsíců se obvykle stává nejvíce nehod cyklistů.

Nehody cyklistů končí v lepším případě odřeninou, jiné mají smutný závěr. Za loňský rok jich v Česku zemřelo 36, dalších 309 bylo těžce zraněno. Pro cyklisty není přívětivý ani fakt, že 75 % všech nehod sami způsobí.

Policie se tak zaměřuje na preventivní rady a doporučení. Ty předávali cyklistům i chodcům policejní preventisté společně s Týmem silniční bezpečnosti v osadě Jarov na stezce pro cyklisty a chodce, která vede podél Vltavy a spojuje lokalitu obce Vrané nad Vltavou se zbraslavskou částí hlavního města Prahy.

„Oslovili téměř padesát účastníků silničního provozu. Jednalo se zejména o cyklisty, jezdce na koloběžkách, ale i chodce,“ uvedl mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

Policisté se zaměřili i na dodržování předpisů silničního provozu a povinnou výbavu jízdního kola.

„Během rozhovoru si oslovení vyplnili krátký test, a to zejména ti starší 18-ti let, ve kterém odpovídali na otázky zaměřené na znalost dopravních předpisů ze zmiňované oblasti. Jejich vyplněný test, pokud k tomu dali respondenti souhlas, bude zařazen do soutěže o věcné ceny,“ uvedl Chalupa.

Říčany budou mít nové dopravní hřiště, rozhodli o tom lidé

„Děti si zase vyzkoušely na přistaveném jízdním kole umístění jednotlivých částí povinné výbavy,“ dodal.

Podle informací policie je ochrana hlavy při nehodě velmi důležitá. Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je totiž právě poranění hlavy.

Cyklistická přilba přitom zabrání až 85 procentům úrazů hlavy a 88 procentům úrazů mozku. Při střetu vozidla s cyklistou dochází nejčastěji k úrazu hlavy nárazem o vozovku, kapotu vozidla nebo jinou překážku. V závislosti na síle úderu pak může poranění hlavy vyústit v dlouhodobější poruchy soustředění, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, případně ve vážné poškození mozku či úmrtí.

Součástí povinné výbavy kola patří dvě na sobě nezávisle účinné brzdy. Kolo musí být opatřeno reflexními prvky pro dobrou viditelnost, do přední části patří odrazka bílé barvy, do zadní části kola pak odrazka červené barvy. Oranžové odrazky mají být na obou stranách pedálů, dále na paprsky kol patří boční odrazky.

Mezi povinné části se řadí také zaslepení konců řídítek, zakončení ovládacích páček brzd, měničů převodů a rychloupínačů nábojů kol musí být obaleno materiálem pohlcujícím energii. Uzavřené musí být i matice nábojů kol, pokud nejsou křídlové, rychloupínací nebo s krytkou konce náboje.

Za snížené viditelnosti musí mít jízdní kolo navíc pro jízdu přední světlomet svítící bíle a zadní svítilnu červené barvy, která může svítit přerušovaně.

Nebezpečná elektrokola a jízda bez helmy. Středočeští záchranáři letos mají už přes 200 výjezdů k cyklistům

13.1.2021
Říčanské muzeum muselo výrazně omezit výukové programy pro děti a kvůli propadu příjmů se nevyhnulo...
12.1.2021
Některé rekreační chaty a chalupy se v zimním období stanou terčem zlodějů. Rádi si vybírají...
19.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.12.2020
Na patnácti lokalitách v okrajových částech Říčan vzniknou na pozemcích města květnaté louky, aleje, remízy...
17.12.2020
Město hledá firmu, která by postavila v Říčanech u Prahy novou školu pro 540 žáků. Ta...
14.12.2020
Nedávný sesuv kamení na silnici v Břežanském údolí u Prahy není jediný problém k řešení. Generální...
12.12.2020
Nově rekonstruované hřiště mají v základní škole U Obory v Praze 22 - Uhříněvsi. Má...
11.12.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj řeší námitku systémové podjatosti ohledně územního rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského...
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
30.11.2020
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
30.11.2020
Nasazené roušky, dezinfekce rukou a dozor pedagogů u vchodu, ale hlavně radostné vítání se spolužáky...
Reklama