Letošní rok bude v Kolíně proinvestiční, ulice i budovy se dočkají zásadních rekonstrukcí

Evropské peníze například pomohou rekonstruovat Chrám sv. Bartoloměje, přispějí na sportovní halu, i na kanalizaci ve Zibohlavech nebo na zateplení hasičské zbrojnice v Sendražicích.

Výrazné investice mohou očekávat i kolínské základní školy, počítá se například s půdní vestavbou ZŠ Kmochova, nástavbou ZŠ Mnichovická i s novým pavilonem pro ZŠ Masarykova a Bezručova.

Je třeba dodat, že Kolín se stále potýká s velkým dluhem z minulosti. Za  posledních deset let se podařilo dluh 316 mil. Kč snížit o více než 750 milionů. Stále ovšem v roce 2021 zaplatí město na dluhové službě 67,5 mil. Kč. Rozpočet města pro rok 2021 počítá s příjmy i výdaji cca 1,1 miliardy korun.

„Rekonstruovat budeme Kolínskou ulici, půjde o povrch komunikace a budeme řešit i odvod dešťové vody včetně dodatečných parkovacích míst. Předpoklad dokončení akce je ve druhé polovině roku. Počítáme také s rekonstrukcí hřiště v Čechových sadech na parkovací stání, což si můžeme dovolit proto, že nové prostory pro sportování a odpočinek mají lidé na multifunkčním hřišti Seifertova,“ představuje část z investičních plánů starosta města Michael Kašpar a přibližuje další plány města pro letošní rok: „ Rozšíříme komunikaci k nové sportovní hale, aby vznikly dva plnohodnotné jízdní pruhy s podélným parkování ve směru k hale. Součástí akce bude i vybudování malé okružní křižovatky u atletického stadionu, sloužící zároveň pro otočku autobusu MHD, pro kterou je zde uvažována i nová zastávka. Akce se připravuje projekčně, realizace je plánována na polovinu roku 2021.“

Fenomén Jágr stále funguje na mladé hráče Kolína. Pro hokejisty je to velká zkušenost

Po mnoha letech se kolínskému úřadu podařilo přepracovat původní projekt dlouhého přivaděče ze Zibohlav do Kolína a získat pro něj výraznou dotaci. Obec Radovesnice zajistí projekt a realizaci přivaděče do Kolína, město pak zajistí odkanalizování příměstské části Zibohlavy a postaví přivaděč do Radovesnic. Realizace projektu byla zahájena už v září loňského roku, dokončen by měl být koncem letošního roku.

„V letošním roce také máme v úmyslu kompletní revitalizace veřejného prostoru a parčíku kolem sochy TGM u gymnázia po dokončení rekonstrukce fasády budovy,“ připomíná starosta a dodává: „Součástí investice bude rekonstrukce chodníků, veřejného osvětlení, odvodů dešťové vody z budovy a revitalizace zeleně, jejíž součástí bude odclonění prostoru od dopravy na komunikaci Žižkova.“

Na letní prázdniny se chystá rekonstrukce části kanalizace v ulici před ZŠ Lipanská. Součástí akce bude také rekonstrukce veřejného osvětlení a oprava povrchu komunikace.

Jak šel čas s kolínskou policií, čili městskými srážníky

V Kolíně letos myslí i na potřeby městských mateřských škol. „V mateřských školách plánujeme kromě řešení běžných provozních záležitostí rekonstrukci výtahu v MŠ Bachmačská a v MŠ Chelčického vybudujeme novou nástupní plochu pro hasiče, MŠ Jeronýmova budeme pokračovat v rekonstrukci výdejních míst a kuchyní v pavilonech, v MŠ Kmochova kompletně zrenovujeme kuchyň, MŠ Masarykova proběhne rekonstrukce výdejních míst pro jídlo ve třídách včetně odvětrávání a v Sendražicích opravíme zázemí školní jídelny,“ vyjmenovává jednotlivé investiční akce pro mateřské školy starosta města.

Jedna z letošních rekonstrukcí se dotkne také lávky přes Polepský potok, která je v havarijního stavu. „Realizaci akce jsme připravovali už v loňském roce, ale obec Polepy nebyla připravena poskytnout spolufinancování a akce se stále oddalovala. Na rok 2021 už obec Polepy počítá s participací na rekonstrukci, a proto ji můžeme letos realizovat. Polepský potok tvoří přirozenou hranici katastrálních území, proto se náklady na rekonstrukci musí dělit mezi obec Polepy a město Kolín rovným dílem,“ uzavírá starosta Kolína.

Dnes, 17:51
Případ, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z nich a domácí násilí pokračuje...
Dnes, 15:43
Příznivcům kolínského sportu cyklisté kolínské stáje Expres CZ-Tufo Team dělají radost. I první cyklistická medaile...
Včera, 08:59
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 08:59
Ve hře je kastrační program, který je v Českém Brodě připravována ve spolupráci se společností...
25.2.2021
Součástí projektu by měl být i nový podchod do Starokolínské ulice na opačné straně kolejí....
23.2.2021
Do babyboxu v Kolíně někdo v pondělí hodinu před půlnocí odložil novorozeného chlapce, je v...
5.2.2021
Migranty policisté z Odboru cizinecké policie Středočeského kraje v návěsu kamionu zadrželi a dopravili je...
4.2.2021
Kolínští kriminalisté z toxitýmu zadrželi a poté obvinili dvě osoby, které distribuovaly drogy převážně na...
24.1.2021
Jsme nedaleko Kolína v labské nivě jihovýchodně od soutoku Labe s řekou Cidlinou, mezi obcemi...
19.1.2021
Pokladníci hokejový klubů, které hrají druhou nejvyšší domácí soutěž, v níž je atrakcí tým Kladna...
19.1.2021
Tématy jsou využití obecních pozemků, modernizace železnice, bezpečnost na cyklostezce nebo zřízení kolumbária na velkooseckém...
Reklama