Lidé si v Příbrami příští rok připlatí jen za odpadky

Už příští rok budou muset lidé v Příbrami sáhnout do peněženek zase o něco hlouběji. Připlatí si na poplatcích za odpadky. Oproti tomu nezdraží vodné a stočné, zastupitelé neodhlasovali ani zvýšení daně z nemovitosti a poplatků za psy. Hlouběji do kapsy bude mít ale i město, na jeho rozpočtu se podepsala koronavirová opatření, znatelný dopad bude mít i plánované zrušení superhrubé mzdy.

Podle informací Příbramské radnice stojí za zvýšením poplatku za odpady zvyšující se náklady na jeho likvidaci.

„Výše poplatku se počítá ze skutečných nákladů předešlého roku. V Příbrami dle dat z roku 2019 vychází poplatek z těchto skutečných nákladů na 590 korun poplatníka za rok. Pro rok 2021 je tedy konečná cena stanovena na 600 korun,“ informovala mluvčí Příbrami Eva Švehlová.

V Příbrami se posledních pět let poplatek za odpady nezvedal. Kvůli zpřísňování podmínek pro skládkování však cena za tuto službu poroste i v budoucnosti.

„Náklady stoupají, a proto je třeba poplatek upravit. Jak bylo při jednání zastupitelstva zřejmé, ztotožňuje se s tímto krokem většina zastupitelů. V budoucnu se budeme muset připravit na to, že s měnící se legislativou a velmi zpřísňujícími se podmínkami pro města a obce budeme muset s největší pravděpodobností přikročit k dalším úpravám ceny,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Bezdomovci v Příbrami si mohou nocleh odpracovat

Naopak vodné a stočné v příštím roce nezdraží, zůstane na současné ceně 87,71 korun za kubík spotřebované vody.

Tato cena platí od května letošního roku, radnice vloni cenu vodného a stočného zvýšila na 91,69 korun za metr krychlový z původních 75,37 korun, na současnou hodnotu ji pak upravila změna výše daně z přidané hodnoty.

Radnice tehdy zvýšení ceny vodného a stočného zdůvodnila podfinancováním investic do obnovy vodohospodářského majetku z minulých let, které neumožňovalo jeho potřebnou obnovu.

Místní poplatek ze psů se pro příští rok nemění. Nemění se ani daň z nemovitosti, kterou mohou města zvýšit místním koeficientem.

Oproti tomu však stojí i rozpočet města, ten zastupitelé schválili pro příští rok se schodkem 198 milionů korun, který pokryjí prostředky z minulých let.

A co děti, mají si kde hrát? Příbram obnovuje zaniklá hřiště pro děti

Daňové příjmy města jsou odhadovány na 565 milionů korun. Schválený rozpočet počítá se zrušením superhrubé mzdy a s tím souvisejícím snížením daňových příjmů zhruba o 50 milionů korun. Vedení města plánuje i úspory v provozních výdajích.

„Žijeme v době pandemie, kdy dochází k zapínání a vypínání jednotlivých částí ekonomiky. V podstatě nevíme, jak a zda bude ekonomika fungovat za měsíc,“ uvedl místostarosta Martin Buršík.

Poukázal na to, že protiepidemická opatření mohou pokračovat na stejné úrovni, ale mohou být i změkčena nebo naopak zpřísněna. „To vše má zásadní dopad na výkon ekonomiky, výběr daní a potažmo i na příjmy města,“ dodal.

Betlémáře z Příbramska i Trentina pojí staletí tradice i společná historie

Epidemie koronaviru ukrojila podobně jako jinde také z letošních příjmů města. Od ledna do listopadu byly daňové příjmy o 37 milionů korun nižší než ve stejném období loňského roku. Od srpna se podle Buršíka situace zlepšila, o prázdninách vláda schválila mimořádný kompenzační bonus 40 milionů korun. Místostarosta připomněl, že pro příští rok se uvažuje o podobném bonusu, v rozpočtu na rok 2021 však není zohledněný.

Město má nyní na bankovních účtech téměř 413 milionů korun. Z nich ale bude muset do konce roku část použít na uhrazení některých projektů, na konci roku by tak mohlo mít finanční hotovost 294 milionů korun. Radnice chce do budoucna investovat například do kanalizace v rozvojových částech města nebo rozšíření čistírny odpadních vod. Připravovat by měla také rekonstrukci akvaparku. Jen tyto tři projekty budou stát městskou pokladnu v následujících letech přes půl miliardy korun.

jšt/ČTK

Nález uhynulých zvířat u Sedlice.
23.2.2021
Policisté se budou muset obejít bez jednoho důkazu při vyšetřování hromadného úhynu zvířat. Orla mořského...
23.2.2021
Přes složitou epidemiologickou situaci probíhá dál řada investičních akcí. To se projevilo i v programu...
21.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Otrávený orel mořský u Sedlice.
21.2.2021
Nepříjemný pohled se naskytl nálezci, který v pátek 19. února našel u obce Sedlice nedaleko...
POL POINT v Krásné Hoře umožní lidem podat oznámení policii formou videa
19.2.2021
Virtuální způsob komunikace prostřednictvím Pol Pointu umožňuje přijmout oznámení z jakéhokoliv místa a přijaté oznámení obratem...
18.2.2021
Nová legislativa konečně umožní zlikvidovat vraky aut z ulic měst a obcí. Doposud to bylo...
17.2.2021
Není to tak dlouho, kdy byl revitalizován rybník v Lesoparku Dražovka v Hořovicích. Kolem něj...
16.2.2021
Rozvolňování protikoronavirových opatření je v nedohlednu, dlouhodobá výuka teorie a řešitelské soutěže na dálku jsou...
16.2.2021
Sanity rychlé záchranné služby prý zbytečně jezdí přes rušné centrum města. Proč nevyužívají zadní výjezd...
16.2.2021
Na hranicích příbramského a berounského okresu působí parta mladých lidí, kteří si říkají Dovedové Křešín....
13.2.2021
Návrh na sloučení příbramských gymnázií pobouřilo veřejnost, ale i rodiče studentů. Kdy naposledy mají podle...
Reklama