mapa regionů
zavřít mapu

Protiepidemická opatření dnes a před čtyřmi stoletími mají mnoho společného i mnoho odlišného. Otec a syn Bartošovi, oba Martinové, věnovali tomuto tématu jeden ze svých zajímavých podcastů „Kutnohorské klábosení“.
Pandemie. Karanténa. Smrt. Jak vypadal lockdown během morové rány v roce 1713? Jaká opatření naši předci volili, aby se uchránili před zhoubnou nákazou? Kutnohorské klábosení opět o historii a přesto velmi aktuálně.
Přestože minulá doba neznala slovo lockdown, opatření, která se dělala v době moru, jsou někdy podobná těm současným. Rozdíl je v tom, že dnes umíme nemoc rychle diagnostikovat. Sledujeme denně zprávy o nových mutacích téhož viru. Naši předkové nazývali morovou ranou prakticky každou infekční chorobu, u níž docházelo k častým úmrtím, již od 10% úmrtnosti byl název použit.
V Kutnohorském klábosení zjistíme, jaký rozdíl byl mezi morovou ranou 1680 a 1713-14. Leží mezi nimi zhruba 33 let, přesto při druhé hrozbě byla včas provedena radikální opatření, takže se ve druhém případě skutečně podařilo výrazně snížit počet mrtvých.
V roce 1680 zemřelo od května do prosince asi 600 lidí, mezi nimi 4 příslušnici jezuitského řádu včetně básníka Bedřicha Bridela. Pamětní desku lze nalézt v chrámu sv. Barbory. Při druhé epidemii bylo město mnohem obezřetnější, jak ukazují zápisy městské rady. Lze předpokládat, že ve městě nikdo nečekal na „vládní“ nařízení. Vzali rozum do hrsti, a zúročili smutnou zkušenost předchozí generace. Přestože obě morové rány přišly z Vídně, město Kutná Hora si počínalo velmi samostatně s výsledkem pouhých 43 obětí ve vnitřní části města, v celých Čechách to však bylo 200 tisíc zemřelých.
V knížce Otokara Hejnice „Mor roku 1713 v Kutné Hoře a Boží Muka, Kutná Hora 1898.“, z níž protagonisté Kutnohorského klábosení čerpali, se můžeme dozvědět více. Přibližme si alespoň některá opatření.
Nejprve reagoval celý královský kraj. Formani nesměli brát lidi z Rakouska bez tzv. zdravotních pasů. Později už nesměli brát nikoho. Kutná Hora opravila hradby i vstup do města. Zaměstnanci chodili do práce podle profesí určitými branami. Například horníci užívali Klášterskou bránu, hutníci Kouřimskou. U bran byly stráže. Městská rada jim musela připomínat důslednost, přísnější opatření (karantény před branami) se vztahovala k lidem z Prahy, kde mor mnohem více propukal. Zprávy se předávaly pomocí kurýrů, aby kurýři z Prahy zbytečně nevstupovali do města. Byl omezen obchod, přespolní se nesměli účastnit jarmarků, zakázaný byl obchod se šatstvem. Existovala komise Sanitatis, která řešila věci spojené s epidemií. Z obecných fondů byly placeny léky pro chudé, což bylo vnímáno jako kolektivní ochrana.
V době, kdy ve městě ještě nebyli žádní nemocní, už probíhala příprava provizorního dřevěného lazaretu. Byla odsouhlasena také stavba morového sloupu. Osloven byl známý sochař František Baugut, kutnohorský morový mariánský sloup je jeho nejvýznamnější stavbou. Výstavbu sloupu zaplatila obec.
Zajímavé je, že neprobíhaly žádné protesty, zbožnost se spíše stupňovala.
V září se objevil mor nejprve na předměstí a koncem měsíce ve městě. Hroby se zasýpaly nehašeným vápnem, šatstvo se pálilo. Lidé, kteří se zemřelým bydleli, museli buď opustit město nebo byli umístěni v jiných domech v izolaci. Určitá péče o nemocné byla zajištěna, pečující osoby však bydlely odděleně od ostatních. Na předměstích byly zřízeny domy pro karanténu. Byl vyčleněn jezuitský kněz Vojtěch Kubec na poskytování svátostí. Mor skončil 19. prosince a v lednu se děti vrátily do škol.
Dnes známe původce pandemické choroby, přesto nejsme schopni ho zastavit. Zprávy nám nemusí doručovat kurýři. Od nich dostáváme zboží, na které si jen vzpomeneme. Z internetu máme zpráv někdy víc, než je nám milé. Na webových stránkách města se můžeme dočíst o aktuálních opatřeních, o očkování a podobně. Vyčteme i snahu zachovat ze života vše, co zachovat lze. A tak se dozvídáme i o filmařích ve městě, o vítězích soutěže na podporu kutnohorské gastronomie, o sčítání lidu.
Epidemie pokračuje. Ke konci února máme na okrese Kutná Hora více než 7,5 tisíce vyléčených a více než 130 zemřelých. Opatření v různých modifikacích pokračují, přitvrzují. Kromě opatření vládních potřebujeme teď všichni hlavně hodně osobní zodpovědnosti a trpělivosti.