Města Rakovník, Kladno a Slaný letos vyzkoušela užší spolupráci při nákupu energií

Města spojila roční spotřebu 40 tisíc megawatthodin elektřiny a zemního plynu na příští rok pro chod svých úřadů a více než šedesáti organizací a společností do společného balíku, který nakoupila na kladenské Českomoravské komoditní burze.

Pozitivním výsledkem je celkový pokles cen proti letošku v průměru o devatenáct procent, což městským rozpočtům přinese příští rok úsporu sedmi milionů korun.

 „Rakovník byl od začátku motorem společného postupu. Jsem rád, že se naše myšlenka ujala. Zkusili jsme to a má to efekt. Celkově to hodnotím jako dobrý start spolupráce, která může pokračovat kromě energetického managementu i v dalších oblastech,“ prohlásil starosta Rakovníka Luděk Štíbr.

Nákup středočeských měst organizačně zaštítilo Kladno jako město s největší spotřebou energií. Rakovník do společné poptávky zapojil vedle svých škol i kulturní zařízení, údržbu městských komunikací a také dva sportovní kluby, například SK Rakovník a provozovatele rakovnického zimního stadionu HC Rakovník.

Díky značnému objemu energií, dobrému načasování nákupu a konkurenčnímu prostředí komoditní burzy se městům podařilo snížit jednotkovou cenu plynu a významně se zlevní také dodávka silové elektřiny. Konkrétně město Rakovník ušetří při tomto centralizovaném nákupu energií zhruba dva miliony Kč.

Pro předsedu Českomoravské komoditní burzy Kladno, není výsledek nákupu překvapením. „Za deset let existence trhu pro konečné odběratele energií se zde registrovalo přes 6 tisíc organizací a firem a bylo tu uzavřeno 60 tisíc kontraktů v objemu 50 milionů megawatthodin energií, resp. 40 miliard korun. Na Českomoravské komoditní burze Kladno se energie obchodují elektronicky, a to jak v přípravné fázi, tak při uzavírání smluv. Přesně takový nástroj, kdy kupující dostává vše „na klíč“, rychle a jednoduše, si dnešní doba žádá.“

Rakovník je do budoucna otevřen kooperaci i s dalšími středočeskými městy, všude, kde to má smysl. Záměr připojit se ke společnému nákupu energií v příštích letech už například deklaroval Beroun, který má energie na kladenské burze nakoupeny z loňska. „Je možné, že tu vzniká partnerství středočeských měst, které je momentálně nejpřitažlivější právě v ekonomické sféře, rozpočty se nám budou krátit v současné době všem,“ uzavřel Luděk Štíbr.

Znovuzrozená sokolovna. Opravená budova Sokola v Pečkách je opět chloubou města

Včera, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
Včera, 15:42
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
Včera, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
10.8.2020
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
10.8.2020
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení...
9.8.2020
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
9.8.2020
Dnem D bude 8. srpen. Zavedeno bude 9 nových linek (689 – 697), změněny budou...
Reklama