Město chce depo Hostivice zachovat, Správa železnic část zdemolovat

Hostivická radnice přímo na nádraží nainstalovala hrubopis studie okolního prostoru, včetně modelu, který přímo navazuje na projektovanou modernizaci tratě Praha—Kladno. Model počítá i se zachováním hostivického depa. Vzhledem ke koronavirovým opatřením se u panelů nemůže uskutečnit veřejná konzultace, proto se přesouvá do virtuálního prostoru.

Oproti tomu ale Odbor výstavby – Oddělení územního rozhodování města Kladna, na základě dokumentu Správy železnic, oznámil koncem září zahájení územního řízení k modernizaci „Praha Ruzyně (mimo) – Kladno (mimo)“. Správa železnic dle dokumentu stále počítá s demolicí části depa, o jehož koupi a následný provoz dlouhodobě usiluje Klub historické techniky Praha, který tam chce vybudovat dopravně-technické muzeum, do něhož už má mnoho cenných exponátů.

Budovy na železniční stanici Hostivice

Neutuchající úsilí o záchranu hostivické výtopny

„V prostoru stávající výtopny je navržen svazek dvou manipulačních kusých kolejí, které zajistí obsluhu přilehlé volné skládky (manipulační plochy),“ uvádí mimo jiné materiál Správy železnic. Klub historické techniky Praha zaslal na ministerstvo kultury návrh, aby železniční depo v Hostivicích bylo prohlášeno kulturní památkou (Náš REGION zveřejní podrobnější informaci). Výtopna byla Národním památkovým ústavem zapsána do Památkového katalogu jako budova hodnotného významu.

Klub historické techniky Praha chce demolici zabránit

O názor ohledně stanoviska Správy železnic Náš REGION požádal předsedu Klubu historické techniky Praha Marka Kubíka. „Letos v září jsme od pana Tomáše Koňaříka, radního města Hostivice, obdrželi informaci, že Správa železnic vše prověřila a že budova manipulační koleji nepřekáží, proto jsme teď nemile překvapeni, když se v územním řízení na modernizaci tratě mluví o její demolici právě z důvodu překážky manipulační koleji,“ uvedl.

Město Hostivice požádalo SŽDC, aby nedemolovala depo v železniční stanici, kde chtějí dopravní nadšenci vybudovat muzeum

„K budově dosud žádný majetkový vztah nemáme, a tak nemůžeme být přímými účastníky řízení, jako veřejnost můžeme podat připomínku a také to tak uděláme. Zvažujeme i jiné kroky, jak demolici definitivně zabránit. Na konec doplňuji, že těch rozporů mezi studií města Hostivice a územním řízením je daleko víc, nejen osud depa,“ dodal.

FOTO: Železniční stanice Hostivice – panely

Železniční stanice Hostivice – panely - FOTO ZAPAD Město chce depo Hostivice zachovat, Správa železnic část zdemolovat – foto FCB Radnice Hostivice 2Železniční stanice Hostivice – panely - FOTO ZAPAD Město chce depo Hostivice zachovat, Správa železnic část zdemolovat – foto FCB Radnice Hostivice 3Železniční stanice Hostivice – panely - FOTO ZAPAD Město chce depo Hostivice zachovat, Správa železnic část zdemolovat – foto FCB Radnice Hostivice 4Železniční stanice Hostivice – panely - FOTO ZAPAD Město chce depo Hostivice zachovat, Správa železnic část zdemolovat – foto FCB Radnice Hostivice
Včera, 15:59
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
Včera, 07:35
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
4.6.2021
Po nedobrovolné pauze se konečně otevřely takřka všechny památky, nechybí mezi nimi ani perla Českého...
3.6.2021
Nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko se s malou skupinkou příznivců vypravili do kolínského...
Reklama