Mladá Boleslav připravila pro zaměstnance Škody svozový systém

Mladá Boleslav neplánuje zprovoznit svou MHD zastavenou kvůli epidemii koronaviru ani po obnově výroby ve Škoda Auto, která je ve městě největším zaměstnavatelem. Magistrát ale připravil pro zaměstnance automobilky svozový systém, v jehož rámci městské autobusy použije, řekl primátor Raduan Nwelati (ODS). Mladá Boleslav zcela zastavila MHD v sobotu 21. března. Škoda Auto zastavila kvůli koronaviru výrobu 18. března večer.

Automobilka výrobu plánuje obnovit v pondělí 27. dubna ráno. Po městě podle primátora od pondělka vznikne sedm svozových míst, odkud budou autobusy městské dopravy vozit zaměstnance k branám závodu. Každý zaměstnanec si před nástupem do autobusu musí vydezinfikovat ruce, lidem se také bude měřit teplota. Do autobusu nebudou vpuštěni pracovníci bez roušky. Stejnou kontrolou budou lidé procházet i při odjezdu z práce zpět na svozová místa.
Ke svozovým místům se musí zaměstnanci dostat pěšky nebo autem. Pro pracovníky automobilky, kteří bydlí v okolí Mladé Boleslavi, budou jezdit mikrobusy, které podle primátora pokryjí zhruba 20 okolních obcí. Mikrobus zaměstnance vysadí na svozovém místě, odkud budou pokračovat autobusem.
„Nejde tak o obnovu městské dopravy, svozový systém je určen pouze pro zaměstnance Škody Auto. Veřejná doprava je v současné situaci velmi riziková,“ řekl Nwelati. Kolik bude svozový systém stát a zda se na něm bude finančně podílet i Škoda, není jasné.
Ve městě zůstávají uzavřené mateřské školy, jejich otevření město neplánuje ani po obnovení provozu v automobilce. „Již před zastavením výroby ve Škoda Auto byl zájem rodičů úplně minimální,“ řekl Nwelati. Pokud bude ze strany zaměstnanců firmy velký zájem, bude město o otevření některých školek uvažovat.

Otevření mateřských škol. Problém bude věk učitelek, většině je nad 50 let

V Boleslavi funguje jen MŠ Stonožka, která slouží pro děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, policie nebo zdravotníků. Kdyby to bylo podle Nwelatiho nutné, je možné, že do školky budou chodit i děti zaměstnanců Škody Auto. Zájem o tuto školku je nyní podle něj minimální.
Nwelati se dříve obával, že zahraniční dělníci, kteří v automobilce pracují a bydlí v Mladé Boleslavi na ubytovnách, nebudou po zastavení výroby dodržovat karanténní opatření. Město proto zdvojnásobilo počet hlídek strážníků, nepřetržitě se hlídají také samotné ubytovny. Podle primátora se ale obavy nenaplnily a všichni vládní opatření až na výjimky dodržují.
V Mladé Boleslavi žije zhruba 45.000 obyvatel, dalších asi 15.000 lidí jsou cizinci, kteří zde pracují. Škoda Auto v České republice zaměstnává asi 34.000 lidí.
čtk

Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama