Mnichovo Hradiště je zapojeno do rozsáhlé studie o rodině a vztazích

Mnichovo Hradiště je (tak jako některá jiná města) zapojeno do výzkumného projektu, který má demografům, sociologům, politologům, ekonomům, epidemiologům, medicínskému výzkumu a dalším oblastem výzkumu poskytnout rozsáhlé datové zdroje o současné české rodině, rodičích, dětech, o partnerských a mezigeneračních vztazích.

Mezinárodní studie „Generations and Gender Programme (GGP) – Současná česká rodina“ spočívá v tom, že pracovníci agentury SC&C se v roli tazatelů budou dotazovat obyvatel Mnichova Hradiště, a to za účelem provádění výzkumných prací. „Adresy rodin jsou vybírány náhodně, tazatel z agentury SC&C pouze zjistí jméno konkrétní domácnosti a ta je poté obeslána potřebnými instrukcemi – většina výzkumu tedy probíhá bezpečně, online. Každá domácnost, která se do výzkumu zapojí, dostane odměnu 500 Kč,“ informovala radnice. Stačí kontaktovat agenturu, kontakty lze nalézt na webu města. Radnice referovala i o tom, proč je město do výzkumného projektu zapojeno. „Jak jsou data o nás důležitá ukazuje třeba současná situace, podle dat se ale řídíme také v případě plánování investic, dokážeme díky nim předpovědět křivku vývoje potřeby volných kapacit v domovech pro seniory nebo ve školách,“ uvedla.

Co lidé v rámci rodiny plánují?

V rámci projektu Současná česká rodina chtějí výzkumníci zjistit, jak české rodiny žijí, jak se v posledních letech změnily, co si lidé o rodině myslí a co plánují. Chtějí českou rodinu srovnat s rodinami v jiných zemích. Projekt klade důraz kupříkladu na to, co ovlivňuje rozhodnutí mít děti, jak páry sdílejí domácí práce, jak se lidem daří sladit pracovní a soukromý život, jak v dnešní české rodině vypadají vztahy. Výzkum proběhne v sedmi tisících domácnostech, výsledky budou – v souladu s GDPR – anonymizovány. „Tento mezinárodní výzkum se týká současné české rodiny, práce a každodenního života. Cílem projektu je lépe porozumět, co se v posledních letech změnilo, co si lidé o rodině myslí a co plánují. Od roku 2020 bude projekt probíhat ve více než 30 zemích (z toho 19 evropských). Tato data budou důležitým zdrojem informací pro společenské vědy a sociální politiku v Evropě,“ uvedli organizátoři projektu.

Na zájem dětí o sport a pohyb má vliv především rodina

Partnery výzkumu jsou Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, SC&C a Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR. V České republice probíhá od října 2020 do května 2021, přičemž aktivity GGP trvají mezinárodně již více než patnáct let.  Projekt Současná česká rodina je součástí mezinárodního výzkumného programu GGP. Jedná se o velkou výzkumnou infrastrukturu z oblasti společenských věd, data mají být důležitým zdrojem informací pro společenské vědy a sociální politiku v Evropě i dalších geografických oblastech. Projekt má dvě hlavní části. Prvním je panelový výzkum jednotlivců (Generations and Gender Survey – GGS), druhým kontextuální databáze informací o regionech a státech. Data budou volně a bezplatně přístupná, aby byl podpořen akademický a aplikovaný výzkum.

Debaty na politické úrovni

O rodině a jejím pojetí se v poslední době vedou debaty i v politické rovině. Výzkum tedy může ukázat mnohé i politické reprezentaci – a to jak na místní, tak nejvyšší úrovni. Není náhoda, že politické programy stran a hnutí se hemží sliby právě pro zlepšení postavení rodin s dětmi, mladých rodin, dostupnosti bydlení, mateřských či základních škol a dalších služeb, které jsou pro rodiny nezbytností. V České republice žijí rodiny úplné i neúplné a kupříkladu pro samoživitelky či samoživitelé, respektive jejich děti, bylo Poslaneckou sněmovnou nedávno schváleno náhradní výživné, které by – pokud projde celým legislativním procesem – z dlužníka vymáhal stát namísto samoživitelky či samoživitele. I tento návrh otevřel různé strany úhlu pohledu na rodinu. Zatímco jedni tvrdí, že stát musí pomoci, neboť má větší páky pro vymáhání výživného, druzí kontrují, že to dodá dlužníkům pocit, že alimenty platit nemusí, protože je za ně uhradí stát.

Vášnivé diskuse o manželství pro všechny a Istanbulské úmluvě v Jazzové sekci

„Zase se snažíme na něco, co je lidská přirozenost – jak se lidé chovají, kdy někteří vychovávají děti výborně, jiní hůře – napasovat stát, aby to nějakým způsobem řešil. V době, kdy čelíme obrovskému státnímu dluhu, zavádíme další sociální dávku,“ uvedl ve sněmovně kupříkladu Václav Klaus ml. (Trikolóra). Oproti tomu třeba poslankyně Olga Richterová (Piráti) mimo jiné uvedla: „Je to věc, která se ekonomicky vyplatí. Když se počítá, co přinese státu dlouhodobě největší benefit, je to větší zacílená podpora na děti z chudých rodin. Protože tam stát může několika tisícikorunami měsíčně udělat obrovský rozdíl.“ Podobně různé názory panují na politické scéně například i co se týče pojetí manželství – zda je ponechat výhradně pro smíšené páry, nebo zavést možnost i pro páry stejnopohlavní (které v současné době mohou uzavřít registrované partnerství).

9.1.2021
Vysadit Alej vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko....
8.1.2021
Rada globálních geoparků UNESCO na svém prosincovém jednání schválila rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj. Území...
21.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.12.2020
Busta herce a čestného občana Liberce Františka Peterky od akademického sochaře Jiřího Gdovína byla odhalena...
21.12.2020
Adolf Loos, od jehož narození uplynulo 10. prosince 150 let, je považován za jednoho ze...
19.12.2020
Rok 2020, řekněme eufemisticky netradiční, se pomalu blíží ke konci a v Turnově bilancují, jak...
11.12.2020
Během podzimu musí městská policie v Mladé Boleslavi prakticky každý den sbírat uhynulé divoké králíky...
11.12.2020
V úterý 8. prosince zástupci Liberce slavnostně převzali opravenou barokní kapli Božího hrobu u kostela...
30.11.2020
Kniha Mladoboleslavsko navazuje na předchozí titul z roku 2018 Boleslav mladá a krásná. Na té...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
4.11.2020
I v době pandemie najdou milovníci historie mnoho drobných památek, které stojí za návštěvu. Dnes...
Reklama