mapa regionů
zavřít mapu

Jan Dědina byl malíř, a město Nymburk nyní o něm vydalo výpravnou publikaci. Křest byl v plánu už v říjnu. Kvůli pandemii je však odložen a knížka zamířila rovnou do prodeje v Turistickém informačním centru.
S nápadem vydat publikaci ke 150. výročí Dědinova narození přišel za vedením města učitel Jiří Černý spolu s malířovou vnučkou, výtvarnicí Janou Čablíkovou. Publikací, které se malířovu životu věnovaly, už vyšlo několik, ale dosud chyběla kniha, která by podrobněji mapovala Dědinovo dílo od studentských let přes působení v Paříži, slavný návrat do Čech i smutný závěr života v zapomnění v Tatobitech. Umělec, který pracoval a žil mezi nejznámějšími malíři i sochaři své doby, postupně mizel z českého kulturního povědomí.
„Hledali jsme autora, který vystudoval dějiny umění a dokáže sepsat věcně správný text, vyhledat Dědinovy práce, porozumět jim a sestavit ucelený portrét tohoto zajímavého a neprávem zapomenutého autora. Práce se ujala Alžběta Semrádová a podařilo se jí přes galerie a aukční síně sehnat velké množství Dědinových prací. Vzhledem k tomu, že jsme se snažili co nejvíce výtvarných děl dohledat, a pokud možno i vidět na vlastní oči, byla dalším krokem spolupráce se soukromými sběrateli, zejména s rodinou,“ vysvětlila místostarostka Stanislava Tichá.
Při pohledu zpět bylo dobrým rozhodnutím pověřit focením jednotlivých obrazů, ilustrací a skic zaměstnance úřadu, grafika a mapového specialistu Tomáše Kukala. Ten je nakonec nejen autorem většiny fotografií, ale stojí i za povedenou grafickou úpravou knihy.
Město navíc připravilo také nástěnný kalendář, dvanáct secesních dam Jana Dědiny.