Modernizace trati a nová bytová čtvrť mohou do osmi let zásadně změnit tvář Kladna. Až příliš dlouhá doba a velký krajíc, oponují občané

Co skutečně vyroste na doposud zarostlých náletových plochách podél železnice naproti stávajícímu hlavnímu kladenskému nádraží bude známo do konce roku díky jedné z rozvojových studií.

Akcí na modernizaci železnice a výstavbě bytů, které oponenti označují jako megalomanské, je hned několik. Zmodernizovaná železniční trať s rychlostním vlakovým spojením by měla vést z Kladna na ruzyňské letiště do osmi let, před tím, za čtyři roky, by měla být zmodernizována trať přes Kladno. Realizace tohoto projektu začne na jaře roku 2022 přidruženými investicemi, například výstavbou kruhového objezdu u zimního stadionu. Mezi související investice patří také chystané pěší a cyklistické propojení drážní stezkou mezi nádražím Kladno, Sletištěm a Ostrovcem.

„Silným podnětem pro nový rozvoj nyní může být i připravovaná modernizace a zdvojkolejnění trati Kladno – Praha. Úplně jiný rozměr tak získá například dnes relativně prázdné a zanedbané území mezi ulicemi Wolkerova a Jutská a kolejemi železničního nádraží,“ upozorňuje předsedkyně výboru pro rozvoj Anna Gamanová a dodává, že jižní periferie města mezi lesem pod Kožovou horou a železnicí by se tak mohla přeměnit v novou čtvrť.

Díky modernizaci tratě se prostor za kolejemi směrem ke Kožově hoře propojí podchodem přes nádraží pod kolejemi se sídlištěm Kročehlavy. O podobě podchodu město vyjednává s investorem modernizace, státním podnikem Správa železnic, měl by být dostatečně široký, dobře osvětlený, bezbariérový a především bez zákoutí a ostrých rohů tak, aby byl dobře přehledný a bezpečný.

Zaujetí pro novou bytovou čtvrť však nemusí dojít stoprocentnímu naplnění, protože jde o soukromé pozemky, o jejichž případném využití, natož vykoupení město ještě ani s vlastníky nejednalo, jak potvrzují slova kladenského radního pro rozvoj Lukáše Hanese: „Protože jde o soukromé pozemky a je vysoce pravděpodobné, že se tu do budoucna stavět bude, nechali jsme na rozvojové území zpracovat studii. Hotova by měla být do konce tohoto roku a během procesu je samozřejmě budeme diskutovat s vlastníky a pokračuje:„ Studie je plánem pro budoucí rozvoj těchto lokalit. Chceme tam mít určitou míru kontroly, možnost koncepčně ovlivňovat ve spolupráci s vlastníky pozemků růst zástavby na těchto pozemcích, i když už nejsou v majetku města. Studie řeší vhodnou dopravní obslužnost, tedy trasování silnic, chodníků i cyklostezek, návaznost nové zástavby na okolí. Prověří, kolik se do prostoru ideálně může vejít obyvatel, zda bude potřeba vyžadovat po investorech výstavbu veřejné infrastruktury typu škol a školek s jakou kapacitou a podobně.“

Rozvojové území za hlavním vlakovým nádražím zároveň řeší i studenti pražské Fakulty architektury ČVUT z atelieru Jiřího Klokočky. „Navrhnou nám urbanistické koncepty rozvoje tohoto území s velkým rozvojovým potenciálem. Moc se těšíme na jejich návrhy, inspiraci a energii. Během semestru se podíváme, jak jim to jde, a na konci uspořádáme výstavu. Aktivita vysokoškoláků jde samozřejmě ruku v ruce s regulérní profesionální studií a rychle postupujícím projektem na modernizaci dráhy,“ uvedla předsedkyně výboru pro rozvoj Anna Gamanová.

O projektu Modernizace trati Kladno – Praha a souvisejících projektech mohou zájemci přijít diskutovat s představiteli Správy železnic i města ve čtvrtek 23. dubna od 17.30 hod. do sálu K1 budovy ČVUT v ulici Sportovců.

Červená řepa jako elixír mládí a ideální prevence na koronaviry

Dnes, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 18:26
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Včera, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
30.5.2020
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Reklama