Mor včelího plodu je na Benešovskou ve třech ohniscích

Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov. Včelý chovy byly sanovány a vyhlášena ochranná pásma.

„Na Benešovsku jsou letos dvě ochranná pásma vyhlášená na základě nálezu moru včelího plodu na třech stanovištích,“ uvedl ředitel odboru krajské veterinární Zdeněk Císař.

Jedno ze stanovišť je na Vlašimsku a dvě na Divišovsku.

„Na všech stanovištích se přistoupilo k likvidaci postižených včelstev spálením. Jedno stanoviště bylo spáleno celé a dvě pak částečně. Ochranná pásma zasahují celkem 24 katastrálních území,“ dodal Císař.

„Výskyt nemocí včel může doslova ze dne na den utnout koníček předávaný v rodinách po celé generace. Velkochovatelům zase může způsobit finanční ztráty a v horším případě i krach jejich podnikání,“ připomněl Zdeněk Císař.

Podle Císaře je díky spolupráci mezi Státní veterinární správou a Českým svazem včelařů v Česku situace poměrně dobrá. Výskyt moru včelího plodu se od roku 2016 do loňska snížil z 242 ohnisek na 134.

Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelích larev. Nemoc způsobuje bakterie a je rozšířen po celém světě. V České republice se díky radikálním postupům při tlumení nákazy podařilo výskyt choroby snížit na desetiny procenta. V prvním roce nákazy není nemoc příliš nápadná. Plné propuknutí choroby nastupuje až následující sezonu. Včelstvo postupně slábne a po třech až čtyřech letech hyne, nejčastěji v zimním období.

Při vzniku nákazy Státní veterinární správa ve spolupráci s obecním úřadem vymezí ohnisko a ochranné pásmo, v němž nařídí prohlídku všech včelstev, nařídí uzávěru ohniska a ochranného pásma, tedy zákaz veškerých přesunů včelstev. Nařídí likvidaci nakaženého včelstva, respektive včelstev – spálit celý úl včetně usmrcených včel a dalšího obsahu, veškeré nářadí a pomůcky, které přišly do styku s napadeným včelstvem a jsou z hořlavého materiálu, dezinfikovat vše nehořlavé (kovové), asanovat plochu před včelínem.

Od hlášení posledního výskytu se ponechává jednoroční časový odstup. Ve vhodném období následující vegetační sezony se prohlédnou všechny plásty v úlech ochranné zóny. Prohlídku provádí způsobilý pracovník veterinární služby. Je-li výsledek prohlídky negativní, prohlašuje se nákaza za zaniklou.

21.1.2021
Benešovská radnice vrací do hry severovýchodní obchvat města. Bez něj nedá souhlasné stanovisko václavické spojce....
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
Reklama