Muzeum v Říčanech se přestěhuje do tělocvičny, čeká na nové prostory

Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým způsobem. Loni zrealizovalo 578 výukových programů, kterými prošlo 11 tisíc žáků. Jenže současné prostory mu začínají být těsné.

Vila Růženka v ulici Rýdlova, kde muzeum sídlí, již rozsáhlé aktivity nestačí prostorově pokrýt. „Město vyhovělo žádosti a zapůjčí říčanskému muzeu jednu z místností ve sportovní hale. Muzeum sem přesune část svých vzdělávacích aktivit i pomůcek,“ uvedla mluvčí radnice v Říčanech Kateřina Lauerová.

Dům u hradu zakoupený pro potřeby muzea v roce 2018 zatím na stavební úpravy čeká, k výstavbě je už hotový projekt botanického centra se skleníkem a laboratoří u 3. ZŠ U Říčanského lesa.

Nedostavěnou věznici v Říčanech obsadí zásahová jednotka. Policie do ní přesune krajské ředitelství

Aktivity Muzea Říčany již řadu let obohacují kulturní a společenský život města a volný čas říčanských obyvatel i návštěvníků z širokého okolí. V minulých letech proběhly tisíce výukových programů pro školy a stovky akcí pro veřejnost. V místnosti v Rýdlově ulici se konají výukové programy a řemeslné dílny pro školy, přírodovědné kroužky, řemeslný kroužek, semináře a workshopy pro pedagogy, dlouhodobé večerní kurzy šití a zero waste workshopy, jednorázové dílny, přednášky, besedy a jiné programy pro veřejnost. Mimo to slouží jako místnost pro muzejní porady a jednání. V roce 2019 Muzeum Říčany zrealizovalo 578 výukových programů pro školy, kterými prošlo 11 218 žáků, a 81 akcí pro veřejnost, kterých se zúčastnilo celkem 3001 návštěvníků.

„Řadu let se potýkáme s problémem nedostatku prostoru. Raritně malé prostory, ve kterých muzeum sídlí, jsou využité na maximum a již dávno nestačí současnému provozu,“ říká ředitel muzea Jakub Halaš.

Roste počet cestujících, kteří dojíždí denně vlakem do Prahy

„Velice proto vítáme možnost přesunout část aktivit i pomůcek do externí výukové místnosti, což poskytne jak školám, pedagogům a veřejnosti, tak i našim lektorům větší komfort, lepší podmínky a tolik potřebný prostor, a budeme moci naše aktivity dále rozvíjet. V nové výukové místnosti budeme realizovat vybrané výukové programy náročnější na prostor a pomůcky (např. mikroskopování) a dílny pro školy, kurzy šití a další aktivity pro školy, pedagogy i veřejnost,“ dodává Halaš.

Muzeum využívá pro své programy i další prostory: zahradu, Dvorek, Říčanskou hájovnu a didaktické centrum geologie Muzea Říčany u 1. ZŠ, přesto tyto prostory nestačí pokrýt velký zájem o aktivity z řad veřejnosti a škol. Proto již v roce 2018 město zakoupilo dům u hradu čp. 14, který by sloužil potřebám muzea. Proběhl archeologický a památkový průzkum a musí se připravit architektonická soutěž a pak projekt.

„Není úplně systémové, aby sportovní halu a její místnosti sdíleli ještě přírodovědci. Cestu ale máme. Město získalo mnohamilionovou dotaci na botanické centrum u 3. ZŠ a věřím, že se podaří najít v rozpočtu peníze na výstavbu. Přírodovědné kroužky by se mohly v nových prostorách konat už ve školním roce 2021/22,“ uvedl starosta Vladimír Kořen.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
4.4.2020
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
4.4.2020
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
4.4.2020
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
Reklama