Na místě zaniklých obcí v Brdech jsou stromy

Tři obce, které zanikly kvůli rozšiřování vojenské střelnice v Brdech, nyní připomínají vysazené stromy na místech, kde původně vesnice stály. Šest lip srdčitých vysadily v těchto dnech Vojenské lesy a statky ČR, stromy by měly být součástí slavnostního otevření naučné stezky Okolím Padrťských rybníků. Stezka bylo dokončena už loni. Informovala o tom Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Vysazené lípy nejsou stromy ledajaké, mají svůj rodokmen. Jedná se o přímé potomky památného stromu Lípa u hrobky Valentů na Chloumku. Její torzo o obvodu přes sedm metrů najdete dodnes v Mělníku,“ řekl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Úžasné jarní polévky potěší a zasytí. Dejte vale nudnému vývaru

U Padrťských rybníků je otevřené bezlesí s osamocenými stromy. Čtyřicet hektarů luk, které zpočátku hodně zarůstaly expanzivní třtinou křovištní, spásá od jara do podzimu stádo přibližně 30 jalovic. „Na pastvu přispíváme necelým půlmilionem korun ročně z Programu péče o krajinu. Na druhé straně Padrťského potoka se pak louky s kosatci kosí – a to ručně, aby bylo možné trsy kosatců obsekávat,“ řekl Fišer.

Loni začalo výřezem náletů ošetřování dubové aleje vedoucí podél Dolejšího padrťského rybníka. Letos bude pokračovat, zahájeno bude i vlastní ošetření dubů, zejména odstraněním suchých větví, které hrozí pádem na frekventovanou turistickou cestu. Na ošetření starých stromů bylo vloni vynaloženo zhruba 300.000 korun z Programu péče o krajinu.

čtk

Dnes, 15:23
Konstrukčně návrh zaštítil technik strojní služby ze směny A Jaroslav Šantora, který nejen nakreslil samotné...
Dnes, 13:11
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
Dnes, 11:28
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
Včera, 17:27
Rada města schválila firmu, která postaví v Nymburku novou lávku přes Labe. Bude ji stavět společnost...
Mladá Boleslav
Včera, 15:14
Největší sucho za posledních pět set let i rozsáhlé deště, to je celorepubliková realita dnešních...
Včera, 13:10
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
Včera, 12:02
Město Kolín pokračuje ve snaze změnit memorandum, podle kterého nemůže v bytech přednostně určených pro...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
V rámci léčby inkontinence nabízí standardně operační metodu TVT, která není v České republice příliš...
Reklama