Na Praze západ nabízejí nákupy, roušky, venčení psů i psychologickou pomoc

V Horoměřicích se do distribuce roušek pro seniory zapojili všichni zaměstnanci obecního úřadu.

V době šíření koronavirové infekce jsou v plné polní i radnice na Praze západ. V drtivé většině případů je vhodné řešit záležitosti telefonicky či mailem, úřední hodiny byly – kvůli eliminaci možného nakažení – omezeny, zároveň však byly rozjety nejrůznější služby v terénu.

Kupříkladu Davle omezila úřední hodiny pro veřejnost na pondělí a středu od 8.30 do 11.30 hodin. V pražském Suchdole na pondělí 14 až 17 hodin a středu 8 ž 11 hodin, v Radotíně na pondělí a středu od 8 do 11 hodin. Úřední hodiny podatelny městského úřadu Hostivice jsou omezeny na pondělí od 8 do 11 hodin a na středu od 15 do 18 hodin. Černošice zúžily úřední hodiny pro veřejnost na středu od 13 do 16 hodin, a to pouze po předchozím telefonickém objednání. „Žádáme občany, aby úřad navštívili jen v naléhavých a neodkladných záležitostech a přednostně využili telefonický či emailový kontakt,“ žádá radnice. Podobně reagují i v jiných městech, městysech, obcích a městských částech. V Roztokách je radnice pro občany otevřena v pondělí od 8 do 11 a ve středu od 13 do 16 hodin. To, že radnice mohou být otevřeny jen dvakrát týdně v omezeném režimu, je i součástí vládního nařízení.

Dobřichovická Náruč nabízí poskytnutí informací lidem, kteří se momentálně dostávají do sociálních problémů

Boj s nedostatkem roušek

V městských částech nabízejí služby především pro seniory a další ohroženou skupinu občanů. Svépomocí se leckde snažili obstarat nejnutnější. „V tuto chvíli máme pokrytu skupinu seniorů nad 65 let, kteří by měli být všichni vybaveni ochrannou rouškou.Všem, kteří se do šití, roznosu a dalších aktivit zapojili, velmi děkujeme,“ uvedli kupříkladu v Řevnicích v momentě, kdy se rozjížděla povinnost nosit roušky nebo jiné zakrytí úst a nosu. Roušky pro další v tu dobu zajišťovali. Roušky řešili také v Horoměřicích, kde se do jejich distribuce pro seniory zapojili všichni zaměstnanci obecního úřadu. V Libčicích nad Vltavou zase došlo k výzvě občanů, aby si stáhli aplikaci Mobilní rozhlas. „Zde máte všechny důležité informace okamžitě. Městský rozhlas má omezený dosah a informace z Mobilního rozhlasu vás zastihnou kdekoli. Prosíme, myslete i na své rodiče a nainstalujte tuto aplikaci do telefonu i jim. Děkujeme,“ apelovali.

Pomoc Farní charity Řevnice

Například v Dobřichovicích, spolu s informacemi o opatřeních, zveřejňují i různé nabídky – třeba dobrovolnice Monika nabídla pomoc s nákupy i s venčením pejsků. Kontakty lze najít na webu města. Je tam, stejně jako v Řevnicích a okolních obcích, možné využít i nabídku Farní charity Řevnice. „Farní charita nabízí mimořádnou bezplatnou službu – dovoz nákupu seniorům… Pokud bydlíte v Dobřichovicích a v Karlíku, můžete svůj požadavek na nákup zavolat (nebo poslat sms) na číslo 602 120 341. Nákup v ostatních blízkých obcích zabezpečují další pracovníci Charity. Na stejném telefonním čísle vám pomůžeme se s nimi spojit,“ uvádí stránky Dobřichovic. Ve Všenorech tuto službu poskytuje dobrovolný spolek Na jedné vlně (telefon 724 288 051). Na Slapech nabídli seniorům rozvoz léků a potravin – stačí zavolat na číslo 257 750 322 nebo 603 474 793.

Liberecký kraj poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek

Nabídka obědů na Zbraslavi

Na pražské Zbraslavi si v zařízení školního stravování mohou objednávat obědy senioři a další občané, pro které je problém zajistit vařené jídlo – například lidé v invalidním důchodu, profese v první linii (zdravotní sestry, lékaři, hasiči či policisté) či rodiče samoživitelé. „Obědy si můžete vyzvednout na adrese U Lékárny 592 každý všední den od 11 do 12 hodin. Objednáte si na týden dopředu bez možnosti odhlášení,“ informují zbraslavští. Obědy lze objednat na infolince pomoci 734 574 987 od 9 do 14 hodin nebo na mailu [email protected] Jídelna vaří polévku a jedno hlavní jídlo. Jídelníček lze nalézt na https://www.zs-zbraslav.cz/ v záložce Jídelna. Cena oběda je 70 korun. „Obědy jsou distribuovány v jednorázových zatavených plastových miskách. Pro imobilní osoby a osoby v karanténě je možné po dohodě zajistit individuální bezkontaktní dovoz,“ uvádí zbraslavští.

Krizové linky, psychologické pomoc

Na webu Mníšku pod Brdy mimo jiné zveřejnili kontakty na krizové linky a psychologickou pomoc. Krizová linka pro seniory je 800 200 007, linka na pomoc seniorům 840 111 122, psychologická péče a podpora pro seniory (sdružení Seniorem s radostí je 792 308 798, nonstop linky důvěry Charity jsou 516 410 668, 737 234 078, linka krizové pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické je 800 567 567 (od 9 do 20 hodin), krizová linka služby rané péče EDA.cz je 800 40 50 60 (každý všední den od 9 do 15 hodin), krizová linka pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi organizace Elpida, je 800 200 007 (denně od 8 do 20 ). Krizovou intervenci v okolí Mníšku pod Brdy poskytuje Centrum komplexní péče v Dobřichovicích. „Každý všední den od 8 do 16.30 hodin mají v provozu recepci, přes kterou se telefonicky objednáte k odborníkovi. Kontaktní telefon je 723 603 600,“ uvádí informace.

Jednotlivá města, městyse, obce či městské části nabízejí i další služby, text je jen výběrem některých z nich. Většina samospráv má podrobné informace na svém webu.

Včera, 17:15
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici u Prahy. Dělníci tam při...
Včera, 15:01
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
Včera, 12:45
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
7.8.2020
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
7.8.2020
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
7.8.2020
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
7.8.2020
V sobotu 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje)...
6.8.2020
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
6.8.2020
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
6.8.2020
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Reklama