Na Sázavě jsou na vodáky dobře připraveni

Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na řece Sázavě pandemie koronaviru? Zeptali jsme se Martiny Vyšatové z Půjčovny lodí Samba, která provozuje loděnice na Sázavě od Ledče po Pikovice.

Kempy na řece Sázavě se letos v důsledku pandemie koronaviru otevřou později, až 25. května, ale už od poloviny dubna je možné si, například v Půjčovně lodí Samba, vypůjčit loď a spustit se na vlny. Některé kiosky fungují přes výdejní okénka a 11. května se otevřou zahrádky restaurací a hospod. Na Sázavě jsou na vodáky připraveni, jen ti vodáci zatím chybí…

Jaký je stav objednávek na květen a červen v porovnání s uplynulým rokem?
Prozatím je naobjednáno cca 15 % výpůjček, oproti loňsku. Je to ale brané jako loňské výpůjčky, které proběhly a byly objednané předem. Pak ještě byly výpůjčky s objednáním dva a méně dní před vyplutím. Těch bylo cca 40 % z celkového počtu objednávek za květen a červen.

Jak to nyní na řece vypadá? Jak je to se splavností jednotlivých úseků?
V současnosti je Sázava splavná od Ledče nad Sázavou po Týnec. Ve spodním úseku Týnec–Pikovice není momentálně dostatek vody. Pokud by napršelo, půjčovali bychom i na tomto spodním úseku.

Jaká jste přijali opatření v souvislosti s nákazou?
Opatření jsme přijali ta nejnutnější. Při výdeji a sběru lodí nosíme roušky, vrácené vybavení desinfikujeme, na loděnicích je k dispozici desinfekce pro vodáky. Už jsme mohli otevřít provozovnu ve Šternberku, předtím jsme lodě půjčovali přímo u řeky, vlastně téměř bezkontaktně. Ideální je, když si vodáci objednají lodě předem (alespoň 3 dny) a zaplatí výpůjčku převodem a na místě se nemění počet vybavení. Opatření máme napsaná na webu www.pujcovna-lodi.cz  a vyvěšená na loděnici.

Tip na výlet – Hrad Pecka a pan Kryštof Harant

Očekáváte, že nejpozději o prázdninách se vodáci na řeku vrátí?
Doufáme, že už v červnu by mohli vodáci začít jezdit víc. Chápeme ale, že po karanténě bude mít spousty lidí třeba omezenější finance na dovolenou nebo nedostanou dovolenou na léto. Prozatím nejsme vyprodaní ani na jeden víkend nebo na červencové svátky. Myslím, že situaci hodně pomůže otevření kempů a zahrádek u restaurací.

Jak je to s vašimi oblíbenými vodáckými akcemi?
Většina jarních akcí byla bohužel zrušena. Sambamaraton jsme přesunuli na 19. září a budeme doufat, že bude dostatek vody. Vodácké školy pro začátečníky a pokročilé se také posunuly. Konkrétně Vodácká škola pro začátečníky se bude konat 13. a 14. června na úseku Kácov – Český Šternberk. Letos proběhne i víkendový vodácký kurz na Sázavě pro začátečníky v termínu 20. a 21. června  Vodácká škola pro pokročilé je letos (vzhledem k nedostatku vody) přesunuta na Ohři na cvičnou peřej Hubertus pod Karlovými Vary.

Zdroj: Turistický portál Kraj blanických rytířů

Dnes, 18:57
Zastupitelé hl. m. Prahy na čtvrtečním zasedání schválili rozšíření spolupráce na projektu Kampus Hybernská formou...
Dnes, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Dnes, 15:23
Konstrukčně návrh zaštítil technik strojní služby ze směny A Jaroslav Šantora, který nejen nakreslil samotné...
Dnes, 13:11
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
Dnes, 11:28
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
Včera, 17:27
Rada města schválila firmu, která postaví v Nymburku novou lávku přes Labe. Bude ji stavět společnost...
Mladá Boleslav
Včera, 15:14
Největší sucho za posledních pět set let i rozsáhlé deště, to je celorepubliková realita dnešních...
Včera, 13:10
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
Včera, 12:02
Město Kolín pokračuje ve snaze změnit memorandum, podle kterého nemůže v bytech přednostně určených pro...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Reklama