mapa regionů
zavřít mapu

Patnáct let náročných příprav našlo poslední zářijový den naplnění. Slavnostním poklepáním na základní kameny začala výstavba nové městské čtvrti, která vyroste na území bývalého nákladového nádraží na Smíchově.
Území vymezené ulicemi Radlická, Za Ženskými Domov, Nádražní a na jihu kolejištěm Smíchovského nádraží bylo dlouhá léta zanedbaným prostorem, které zabíralo nezanedbatelnou část centrální části Smíchova. Přestavba jednoho z nejatraktivnějších pražských brownfieldů postupně nabídne téměř 400 000 m2 bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru, který bude těžištěm celého projektu. Nebude chybět ani škola nebo rozsáhlé plochy zeleně. Předpokládá se, že po dokončení projektu, tedy za 12 let, zde bude pracovat či bydlet 12tisíc lidí. Celková investice dosáhne částky 20 miliard korun.
Ještě než se vůbec poprvé mohlo kopnout do země bylo potřeba udělat celou řadu dílčích úkonů – předběžných studií, změn územního plánu, řešení dopravní infrastruktury, a především vyhlášení velké mezinárodní architektonické soutěže, kterou hodnotila porota složená z reprezentantů developera, města i předních expertů. Promyšlenou koncepci výjimečně ocenili i přísní komisaři UNESCO, podle nichž nová zástavba nenaruší světové památkové dědictví Prahy.
Architektonická podoba Smíchov City vzešla z mezinárodních soutěží. Vzhledem ke snaze dosáhnout skutečné atmosféry klasického města s jeho vnitřní různorodostí se na její podobě podílí řada tuzemských i zahraničních architektů. Každý domovní blok je členěn do několika domů navržených různými architekty. „Lidé v nové čtvrti Smíchov City najdou vše, co skutečně potřebují k životu. Nová čtvrť je navržena podle principů města krátkých vzdáleností. Nabídne práci, bydlení, služby, veškerou občanskou vybavenost a perfektní dostupnost,“ shrnul Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.
„Těší mě důraz, který je v projektu kladen na originalitu a bezpečnost veřejného prostoru i kvalitu života. Vzniknou zde krásná místa pro setkávání a odpočinek i potřebné školy. Projekt zkrátka v mnoha ohledech vyniká přístupem k lokalitě a posouvá celou Prahu mezi moderní západní metropole,” uvedla Renáta Zajíčková, starostka městské části Praha 5.
Inovativní bylo i zapojení veřejnosti, která výrazně ovlivnila formu integrace zelených ploch i rozsáhlé pěší zóny do projektu i rozhodnutí developera o zachování Radlické Kulturní Sportovny, která je unikátní prostor, jež vytvořila skupina nadšenců z opuštěného drážního skladu jako místo pro setkávání, kulturu a sportovní vyžití. Nyní se stane středobodem nového náměstí, které bude přiléhat k Radlické ulici. „Zachování a oživení komunitního centra je výrazem respektu ke géniu loci této části Smíchova, autentického prostoru mezi kdysi schwarzenberskou Knížecí a proslulou Magorovou Oázou v budově nádraží, jejíž příběh se také pomalu chýlí ke konci,“ připomíná Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group.
Stavba první etapy projektu potrvá 28 měsíců a investice dosáhnou částky 3,5 miliardy. První městský blok vyroste na křižovatce ulic Za Ženskými domovy a Nádražní. Nabízí 195 bytových jednotek, z nichž si už za prvních šest měsíců od zahájení prodeje našlo přes 60 % své majitele. Následovat bude kancelářská budova s rozlohou deset tisíc metrů čtverečních a další bytový blok o 210 bytových jednotkách. Rezidenční část doplní park, který bude mít charakter širokého, téměř kilometr dlouhého městského bulváru. Celkově na Smíchově přibydou více než dva hektary zelených ploch. Aleje stromů nabídnou průhledy na Pražský hrad, zlíchovský kostelík nebo Vyšehrad. V jižní části téměř kilometrového pěšího bulváru pak v druhé etapě projektu Smíchov City vyroste celá komerční čtvrť včetně rozsáhlého kampusu pro Českou spořitelnu.