Na trzích je čerstvý vzduch, nemusí se větrat. Nechápu zákaz prodeje, říká farmář z obce Dřísy

Stále čteme, že místnosti, tedy i obchody, se mají hodně větrat. To by se na farmářském trhu dělat nemuselo, prodej na čerstvém vzduchu je mnohem příznivější, než mít ventilace vzduchu. Pro Náš REGION to uvedl farmář Robin Machka, který pěstuje zeleninu v obci Dřísy na Praze-východ.

Nechápe, proč v době nouzového stavu, vyhlášeného v souvislosti s šířením koronavirové infekce, je prodej na farmářských trzích zakázán. „Je to diskriminace vůči malým farmářům. Do pěstování dáváme lásku a nešťastní jsou z opatření i lidé, kteří neradi chodí do supermarketů a vyhledávají venkovní trhy,“ uvedl Robin. „Venku není hustota vzduchu jako v místnostech, opravdu to nechápu,“ řekl.

fenykl

Koření, zelenina, lék i repelent. Opomíjený fenykl má všestranné využití

A jak je na tom zelenina, kterou pěstuje? „V nejbližších časech už se chystá vyklubat nějaká ředkvička. Pažitka už stojí na poli, je krásně k řezu, dala by se prodávat, ale není kde. V následujících dnech už by mohly být nějaké saláty a byla by škoda, kdyby se musely zapravit zase zpátky,“ podotkl.

Farmáři pociťují ztráty

Farmáři už podle jeho slov pociťují ztráty a pokud bude zákaz prodeje na trzích trvat déle, bude to horší a horší. „Pořád se samozřejmě staráme o úrodu, jdeme do toho s tím, že trhy otevřou co nejdřív, abychom mohli prodávat. Sadba byla udělaná už v zimě, kdy ještě nebyla celostátní karanténa nebyla,“ dodal Robin Machka. Někteří farmáři a provozovatelé trhů se dokonce písemně obrátili na vládu, aby jí situaci vysvětlili.

„Zákaz mi přijde absurdní. Všude jinde jsou narvané obchody a nesmí se prodávat na vzduchu? Vždyť je to nesmysl! Nehledě na to, že v tom vidím ohrožení samotných farmářů, kteří nemají jiné odbytiště, než to prodat lidem přímo,“ uvedla pro Náš REGION Ivana Mádrová, která má, v rámci firmy Archetyp, na starosti provoz trhů na Kubáni v pražských Vršovicích.

Příroda se nedá zastavit

„Příroda se nedá zastavit, rostliny rostou, krávy dojí, slepice snáší, zvěř, která se chová na maso, se musí zabít. Nelze to vše schovávat měsíce. Ti lidé jsou navíc na odbytu závislí, je to jejich živobytí. Jejich podnikání je ohroženo i přírodou, nikdy neví, kdy přijde sucho nebo kroupy, které jim třeba loni rozmlátily papriky či saláty,“ uvedla.

Severočeské farmářské trhy

Farmářské trhy na severu Čech v tomto týdnu nebudou

Každý podstupuje určitá podnikatelská rizika a prodej farmářských trhů by se v nouzovém stavu dal podle Ivany Mádrové upravit. „Počtem stánků, počtem lidí, kteří se mohou na ploše pohybovat. Chápu, že by tam nemohlo být třeba občerstvení, aby se lidé zdržovali a jedli. Ale proč by si nemohli nakoupit?!“ pokračovala.

Problém mají i malé prodejny

„Děti je možné učit po internetu, knihy kupovat v e-shopech, nechtít vrátit peníze za lístky do divadla, což jsem v této situaci udělala… Farmáři ale nemají jinou šanci. Dělat a prodávat bedýnky je pracné, nemůže se s tím začínat nyní, to mohou jen firmy, které to dělaly už předtím a jsou v tom zaběhnuté. Rozjezd je vždycky těžký,“ uvedla.

FOTO: Farmářské trhy na pražské Kubáni

Farmářské trhy na pražské Kubáni - SEVER Na trzích je čerstvý vzduch, nemusí se větrat. Nechápu zákaz prodeje, říká farmář z obce Dřísy – foto ACFarmářské trhy na pražské Kubáni - SEVER Na trzích je čerstvý vzduch, nemusí se větrat. Nechápu zákaz prodeje, říká farmář z obce Dřísy – foto AC 2Farmářské trhy na pražské Kubáni - SEVER Na trzích je čerstvý vzduch, nemusí se větrat. Nechápu zákaz prodeje, říká farmář z obce Dřísy – foto AC 3

Jde podle ní nejen o farmářské trhy, ale i spoustu malých kamenných prodejen. „Přece nechceme, aby zkrachovaly. Pořád tady chci mít opraváře bot nebo třeba místo, kam si dojdu nabrousit nože. To jsou lidé, kteří podnikají s minimálním obratem, vydělají si tak akorát na náklady a nějaký svůj nepatrný příjem. Když to nemají, tak je to zničí,“ dodala.

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama