Nájemné pro zaměstnance TPCA by mohlo zdražit už v lednu

Město Kolín pokračuje ve snaze změnit memorandum, podle kterého nemůže v bytech přednostně určených pro zaměstnance automobilky TPCA zvyšovat nájemné. Po dobu 20 let ho může nájem navyšovat jen o inflaci, to platí až do roku 2025. Podle starosty Kolína Michaela Kašpara by se to ale mohlo změnit už v lednu příštího roku.

„K novému návrhu nařízení vlády jsme již doplnili důvodovou zprávu i ekonomickou analýzu, takže teoreticky, když se nový návrh předloží vládě někdy kolem léta nebo podzimu a bude schválen, tak by mohl nabýt platnosti 1.1. příštího roku,“ uvedl starosta Michael Kašpar.

Obvykle podobná nařízení vlády nabývají platnosti od 1. července nebo od 1. ledna. Od července se to zjevně nestihne, jako reálný termín by tak mohl být teoreticky první leden příštího roku.

Jedinou možností pro změnu je projednání zcela nové nařízení vlády. „Návrh už je hotový,“ uvedl už dříve starosta Kašpar.

Radnice v posledních měsících komunikovalo s ministerstvem pro místní rozvoj. Řešilo se, zda by šla jen upravit smlouva se Státním fondem rozvoje bydlení, to se ale jevilo takřka na hraně legálnosti, ze strany ministerstva byla obava, aby takový krok někdo nenapadl.

Současné ceny nájemného v bytech TPCA se navyšují podle nařízení vlády platného až do roku 2025 pouze o inflaci. Ceny za metr čtvereční se podle lokality pohybují od cca 58 do 72 korun za metr čtvereční.

Podle vedení města je nájemné dlouhodobě pod tržní cenou a nedostačuje na náklady spojené s údržbou bytů. Ceny tržních nájmů se pohybují zhruba na dvoj až trojnásobku.

Kolín už v loňském roce začal jednat nad deregulací nájemného s Ministerstvem pro místní rozvoj a letos by tak město mohlo dočkat předložení zcela nového nařízení vlády.

Doposud městu bránilo zdražovat lidem v těchto bytech nájmy podmínky, které Kolínu při stavbě bytů uložila tehdejší vláda. Jednalo se zároveň o podmínku návratné finanční výpomoci.

Peníze na stavbu bytů tehdy městu poskytl stát jako bezúročnou půjčku, město nyní státu peníze splácí. Možnou změnu podmínek město konzultuje s ministerstvem pro místní rozvoj.

„Doufám, že se domluvíme, protože jejich (MMR) podmínka byla: dohodněte se s TPCA, podepište memorandum a my to uděláme,“ řekl už dříve Kašpar.

Ukrajina nebo Litva? Geografický střed Evropy uprostřed karpatských lesů

Město již s TPCA o uzavření memoranda jedná. „Pokud by to dopadlo, tak samozřejmě okamžitě potom budeme zrušení této podmínky reflektovat,“ řekl Kašpar.

Pro TPCA bylo postaveno v rámci investiční pobídky 851 bytů, asi v 250 bytech nyní bydlí lidé, kteří nepracují v automobilce, zbylé byty jsou plně obsazené zaměstnanci.

Podle Kašpara je zvýšení nájmů v bytech TPCA logickým krokem, od dokončení stavby bytů se totiž podle něj platy v automobilce zhruba zdvojnásobily. Průměrný plat na dělnických pozicích v TPCA nyní činí včetně benefitů 41 900 korun.

Město hotové byty převzalo od stavební firmy v roce 2006, šlo o 560 bytů. Dalších 290 vzniklo přestavbou bývalých kasáren a město je automobilce předalo už v roce 2005. Za stavbu bytů dodnes město splácí dluh, který zatěžuje městský rozpočet. Radnici nyní zbývá na dluzích zaplatit zhruba 390 milionů korun, drtivou většinu z této částky tvoří právě byty pro TPCA. Dluh by mělo mít město splacený do roku 2025.

S přispěním ČTK

Největším imunitním orgánem jsou střeva. Co ovlivňuje jejich správné fungování

Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
Včera, 07:38
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
Reklama