Nedaleko Berouna vznikla nová přezimovací stanice pro netopýry

Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro chráněné netopýry v Českém krasu nedaleko Berouna.

V České republice se volně vyskytuje 27 druhů netopýrů a všechny patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů v kategorii silně nebo kriticky ohrožený druh. Jako hmyzožravci nemají v zimním období zdroj potravy, proto se ukládají k zimnímu spánku. K zimnímu úkrytu využívají netopýři někdy i lidské stavby nebo stromy. Netopýří kolonie mohou být tak bezprostředně ohroženy na životě probuzením v době zimního spánku při kácení stromů nebo při stavebních úpravách, kdy dochází ke zničení netopýřího zimoviště. Tehdy je vhodné zvířata raději přemístit do předem připraveného náhradního zimoviště.  Pro takové případy vybudovali ochránci přírody ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus společně se členy Speleologického klubu Praha, unikátní přezimovací stanici v lomu Chlum v Srbsku u Berouna.

Pro potřeby stanice byly využity podzemní prostory základny jeskyňářů v lomu Chlum, které svými mikroklimatickými podmínkami netopýrům pro zimování vyhovují. V prostorách byla vybudována podlaha a instalovány plastové regály, do kterých se umisťují plastové přepravky se zimujícími netopýry. Stanice se dovybavuje závěsy z netkané textilie, které umožňují regulaci teploty a větrání, teploměrem, vlhkoměrem a drobným sanitárním vybavením. Zimoviště lze uzamknout a zajistit tak vstup pouze oprávněným osobám, netopýry zde tak nikdo neruší. Pro všechny činnosti související s provozem stanice bylo potřeba vyřídit také veškera potřebná povolení.

Posezení i nová lávka. Mělnická cyklostezka navazuje na mezinárodní labskou trasu

Již během první zimy zde bylo umístěno k přezimování 228 netopýru, celkem 5 druhů. Netopýři  ve stanici zimovali až 140 dní, během této doby bylo provedeno 21 kontrol. Příliš hubení netopýři byli dokrmováni. Zvířatům byla pravidelně doplňována voda, čištěny misky, kontrolována teplota prostředí na zimovišti.  Na jaře pak proběhlo řízené probuzení ve vhodné době a většina netopýrů byla vypuštěna zpět do přírody nedaleko místa nálezu. Netopýři, které nebylo možné již pro jejich stav či následky zranění, vypustit, zůstávají v trvalé péči ochránců a jsou pak využíváni pro vzdělávací a výchovné prezentace.

zie

Dnes, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Dnes, 12:07
V letním čase obří sály multiplexů pomalu ztrácejí své kouzlo a letní kina zažívají renesanci....
Dnes, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Včera, 17:48
Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů...
Včera, 15:31
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Včera, 14:43
Kladno zapůjčilo dvě nádoby pro komunitní kompostování, jde o pilotní projekt. Městská komise pro životní...
Včera, 13:09
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
Včera, 10:59
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
30.6.2020
Středočeské nemocnice mají dostat z krajského rozpočtu téměř 153 milionů korun na výdaje spojené s...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Reklama