Nedaleko Berouna vznikla nová přezimovací stanice pro netopýry

Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro chráněné netopýry v Českém krasu nedaleko Berouna.

V České republice se volně vyskytuje 27 druhů netopýrů a všechny patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů v kategorii silně nebo kriticky ohrožený druh. Jako hmyzožravci nemají v zimním období zdroj potravy, proto se ukládají k zimnímu spánku. K zimnímu úkrytu využívají netopýři někdy i lidské stavby nebo stromy. Netopýří kolonie mohou být tak bezprostředně ohroženy na životě probuzením v době zimního spánku při kácení stromů nebo při stavebních úpravách, kdy dochází ke zničení netopýřího zimoviště. Tehdy je vhodné zvířata raději přemístit do předem připraveného náhradního zimoviště.  Pro takové případy vybudovali ochránci přírody ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus společně se členy Speleologického klubu Praha, unikátní přezimovací stanici v lomu Chlum v Srbsku u Berouna.

Pro potřeby stanice byly využity podzemní prostory základny jeskyňářů v lomu Chlum, které svými mikroklimatickými podmínkami netopýrům pro zimování vyhovují. V prostorách byla vybudována podlaha a instalovány plastové regály, do kterých se umisťují plastové přepravky se zimujícími netopýry. Stanice se dovybavuje závěsy z netkané textilie, které umožňují regulaci teploty a větrání, teploměrem, vlhkoměrem a drobným sanitárním vybavením. Zimoviště lze uzamknout a zajistit tak vstup pouze oprávněným osobám, netopýry zde tak nikdo neruší. Pro všechny činnosti související s provozem stanice bylo potřeba vyřídit také veškera potřebná povolení.

Posezení i nová lávka. Mělnická cyklostezka navazuje na mezinárodní labskou trasu

Již během první zimy zde bylo umístěno k přezimování 228 netopýru, celkem 5 druhů. Netopýři  ve stanici zimovali až 140 dní, během této doby bylo provedeno 21 kontrol. Příliš hubení netopýři byli dokrmováni. Zvířatům byla pravidelně doplňována voda, čištěny misky, kontrolována teplota prostředí na zimovišti.  Na jaře pak proběhlo řízené probuzení ve vhodné době a většina netopýrů byla vypuštěna zpět do přírody nedaleko místa nálezu. Netopýři, které nebylo možné již pro jejich stav či následky zranění, vypustit, zůstávají v trvalé péči ochránců a jsou pak využíváni pro vzdělávací a výchovné prezentace.

zie

Dnes, 11:27
Svátek Tří králů máme již za sebou, ale Tříkrálová sbírka jako charitativní akce potrvá do...
16.1.2021
Chlapecké pěvecké duo MAFI ze Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice, mnohonásobní vítězové uměleckých soutěží...
15.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
15.1.2021
Hospodaření měst a obcí komplikovala v loňském roce nejen mimořádná opatření proti šíření koronaviru, ale...
14.1.2021
Před Vánocemi vyměnil poslanec za ODS Jan Skopeček své charitativní fotbalové turnaje za předvánoční charitativní...
12.1.2021
První místo jubilejního 10. ročníku ankety Alej roku ve Středočeském kraji vybojovala alej v zámeckém...
12.1.2021
Rodina Provaznikova předložila zastupitelům jedinečnou nabídku, přistoupí na ní město?
17.12.2020
Nebudu nijak přehánět, když si dovolím tvrdit, že podobnou unikátní vánoční výzdobu nemá v České...
10.12.2020
Hromadná doprava na Berounsku a v okolí Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku se od neděle...
10.12.2020
Beroun dnes uvedl do provozu novou cyklověž, která vznikla u autobusového a vlakového nádraží. Pojme...
9.12.2020
Máte obavy, že se o sebe vaše babička již nemůže postarat sama a rádi byste...
Reklama