Nedostavěnou věznici v Říčanech obsadí zásahová jednotka. Policie do ní přesune krajské ředitelství

Desítky let nevyužitý pozemek v Říčanech u Prahy, kde měla původně stát věznice, našel využití. Přesune se do něj Krajské ředitelství policie Středočeského kraje i se zásahovou jednotkou.

Rozlehlý areál, který měl původně sloužit jako věznice, teď patří Policii ČR. Na ploše o rozloze 4,6 hektaru chce policie postavit své krajské centrum a třeba také ubytovnu pro zhruba 80 policistů. Projekt je mezi investičními prioritami české vlády. Policie plánuje do Říčan přesunout na 850 osob včetně zásahové jednotky. Centrum vyroste v těsné blízkosti Pražského okruhu. Výstavba by měla stát necelé dvě miliardy korun. Shodli se na tom ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera a starosta Říčan Vladimír Kořen.

„Nápad přesunout Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ze Zbraslavi se zrodil před zhruba dvěma lety při jednáních se složkami integrovaného záchranného systému v Říčanech, kde se řešila otázka, co s ohromnými pozemky a nedostavěnou věznicí z konce 80. let,“ uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová.

Část areálu připadla ŘSD pro správu a údržbu Pražského okruhu a druhá část Policii ČR.  Na ploše o rozloze 4,6 hektaru by už na jaře tohoto roku mělo proběhnout vyčištění prostoru od náletů a přesné zaměření pozemku. „Stali jsme se majitelem pozemku. V březnu bychom chtěli pozemek vyčistit a zaměřit,“ prozrazuje nejbližší plány ředitel policie Václav Kučera.

V minulosti se objevovaly četné nápady, co s ním. Dostavět věznici, postavit skladové haly, drtičku stavebních sutí, závodiště minikár.

„Centrum středočeské policie je myslím skvělý nápad pro využití pozemku, který ležel dlouhá léta ladem,“ řekl starosta Vladimír Kořen a dodal, „zvlášť nyní, kdy veřejnost znepokojuje série vloupání do rodinných domů, bychom se měli soustředit na akceleraci přípravy projektu. Kupříkladu ubytovna pro policisty může pomoci s dlouhodobým nedostatkem policistů. Výstavba krajského centra mimo Prahu je jedna z cest ke zvýšení bezpečnosti.“

Zatím vznikla zastavovací a objemová studie areálu, která počítá s pěti budovami včetně parkovacího domu. Součástí budou i tělocvična s venkovním hřištěm, ubytovna, jídelna. Říčanští zastupitelé ještě budou projednávat dílčí úpravu územního plánu podle potřeb policie. „Konkrétní podoba areálu vzejde až z architektonické soutěže s akceptací požadavku na zelené střechy budov. Moje představa je stavět modulárně,“ doplňuje Kučera k budoucí podobě areálu.

Výstavba by probíhala postupně, přičemž jako první by se mohla přesunout zásahová jednotka v počtu asi 60 osob, následovat bude dalších 800 zaměstnanců. Důležitou součástí je ubytovna pro 80 osob, která by napomohla ke stabilizaci personálního obsazení policie. Ceny bydlení v Praze a okolí se totiž velmi negativně promítají i do současného podstavu v řadách policie.

Projekt patří mezi priority vlády a je zařazen do Národního investičního plánu. Stavba policejního ředitelství by měla vyjít na 1,9 miliardy korun a stavět by se mohlo začít už v roce 2022. Do roku 2025 by mělo být hotovo. Výhodou areálu bude blízké napojení na budoucí Pražský okruh na mimoúrovňové křižovatce v Lipanech. V rámci projektu by se měla postavit i propojovací komunikace mezi Kolovratskou ulicí a rezidenční lokalitou Na Vysoké a také nové přímé propojení mezi ulicí Kolovratská a mimoúrovňovou křižovatkou SOKP 511 u Lipan.

„Probírali jsme s panem ředitelem také aktuální bezpečnostní situaci v Říčanech i v regionu. Navrhnu zastupitelům, aby uvolnili pro potřeby policie dar ve výši přesahující půl milionu korun na nákup speciálního zařízení pro noční vidění. Mohlo by to pomoci,“ říká starosta Kořen, „na konci roku říčanské zastupitelstvo odsouhlasilo, že zhruba deset procent z úsekového měření půjde na složky integrovaného záchranného systému – tedy hasičům, policii nebo záchranářům.“

Druhou menší část celkem osmihektarového pozemku v majetku státu využije Středisko správy a údržby dálnic včetně dálničního oddělení policie. ŘSD zde na rozloze tří hektarů umístí administrativní budovu, opravny, dílny, garáže a další zázemí a zařízení pro techniku na údržbu dálnic. Veřejně přístupné by měly být pásy zeleně.

Dnes, 19:09
Mělník nechá pietně upravit prostranství u krematoria, kde je rozptylová loučka. Vymezí část pro zapalování...
Dnes, 17:58
Benešov bude letos hospodařit s příjmy 660 milionů korun a výdaji 862 milionů Kč. Schodek...
Dnes, 16:17
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos začne s opravami sídliště Jaselská. Stavebníci zrekonstruují postupně všechny ulice...
Dnes, 16:01
Nové Strašecí na Rakovnicku chce opravit hřiště Na Kocourku, které slouží místním školám i oddílům....
Dnes, 10:11
Asociace dobrovolných záchranářů České republiky pořádala zdravotnický kurz pro vybrané členy středočeské pořádkové jednotky už...
Dnes, 09:54
Tradičně poslední sobotu v masopustě – letos 22. 2. – se v Zadní Třebani bude...
Dnes, 09:22
Novým příbramským radním se v pondělí stal zastupitel za ANO Jiří Holý. Nahradil dosavadního radního...
Dnes, 09:01
Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým...
Dnes, 07:01
Na střeše kladenské továrny firmy Lego vznikla solární elektrárna, dokončena byla letos v lednu. Má...
Včera, 15:56
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
Reklama