Největší dřevěnou školu v Česku budou mít zřejmě v Říčanech

Město hledá firmu, která by postavila v Říčanech u Prahy novou školu pro 540 žáků. Ta by měla stát zhruba 426 milionu korun. Budova má být největší dřevěnou školou v Česku.

Město Říčany hledá stavební firmu, která by jim postavila na Komenského náměstí novou školu navrženou architekty kanceláře Rusina Frei.

„Nová škola ve středočeských Říčanech je navržena s ohledem na udržitelnost výstavby. Po dokončení se stane největší dřevěnou školní budovou v Česku v pasivním standartu,“ uvádí architektonická kancelář k projektu.

Budovu školy tvoří dva trakty propojené chráněnými školními dvory a bude pro 540 žáků v 18 kmenových třídách. „Srdcem školy je vstupní hala se schodištěm. Na ni navazuje do tří stran prosklená jídelna – aula, otevřená do parku a do školního dvora. Tradiční chodby mezi třídami nahrazuje pobytová hala, využitelná i pro neformální vyučování,“ popisují projekt architekti.

Město v polovině listopadu vyhlásilo veřejnou zakázku na stavbu. „Firma by měla školu postavit během 26 měsíců, aby bylo možné zahájit výuku ve školním roce 2023/24,“ uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová s tím, že školu město musí postavit, aby dostálo zákonné povinnosti na umístění dětí k základnímu vzdělávání. Náklady na ni, by měly dosáhnou 426 milionu korun. Velkou část ale pokryjí dotace. Nejvíce přispěje z rozpočtu ministerstvo školství, které poskytne 163 milionů korun.

„Z prostředků EU z Operačního programu Životní prostředí by měl být spolufinancován pasivní energetický standard budov, na který je přiznána dotace v celkové výši 76 milionů a požádáno je také o finanční spoluúčast na rozsáhlé zelené střechy všech třech objektů, tam by měla celková částka činit 65 milionů korun,“ uvedla Lauerová. Středočeský kraj by měl přispět částkou 700 tisíc korun, město Říčany by tak ze svého rozpočtu mělo zaplatit okolo 146 milionů korun. „Unikátní bude i velmi rozlehlá zelená střecha na všech objektech. Celková plocha zelených střech činí 0,42 hektaru,“ dodává Lauerová.

Na jižním křídle s intenzivní zelenou střechou bude pobytová terasa se školní zahradou, kde budou probíhat třeba pěstitelské práce. „Intenzivní střechu budou zdobit cibuloviny, různé druhy trav a trvalek, kakosty, mateřídouška, šalvěj a také hmyzí domečky ve formě suchého dřeva. K zavlažování bude používána dešťová voda z akumulační jímky. Na ploše druhého křídla a tělocvičny bude mít střecha extenzivní charakter a bude osázena třeba směsí rozchodníků,“ popisuje mluvčí. Zelené střechy mají schopnost snižovat energetické nároky budov a lépe hospodaří s dešťovou vodu.

Autor Čtyřlístku: Že s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou prožijeme celý život, nás opravdu nenapadlo

21.1.2021
Říčany nemusely ve změně územního plánu podpořit zelené střechy výměnou za větší plochy zabrané stavbami....
19.1.2021
Policie pátrá po neznámém řidiči, který v Říčanech u Prahy srazil nezletilou dívku při přecházení...
13.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.1.2021
Říčanské muzeum muselo výrazně omezit výukové programy pro děti a kvůli propadu příjmů se nevyhnulo...
12.1.2021
Některé rekreační chaty a chalupy se v zimním období stanou terčem zlodějů. Rádi si vybírají...
19.12.2020
Na patnácti lokalitách v okrajových částech Říčan vzniknou na pozemcích města květnaté louky, aleje, remízy...
14.12.2020
Nedávný sesuv kamení na silnici v Břežanském údolí u Prahy není jediný problém k řešení. Generální...
12.12.2020
Nově rekonstruované hřiště mají v základní škole U Obory v Praze 22 - Uhříněvsi. Má...
11.12.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj řeší námitku systémové podjatosti ohledně územního rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského...
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
30.11.2020
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
Reklama