Nemocnice Mělník má babybox nové generace, starý sloužil deset let

Nový babybox byl instalován na přání nemocnice v Mělníku v pavilonu T, který je vlevo za hlavním vchodem do nemocnice. Starý baby box sloužil už více než deset let a zachránil tři děti, informoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

„Stará bedýnka od 3. listopadu 2009 pomohla vstoupit do nového života třem děťátkům – dvěma holčičkám a jednomu klučíkovi odloženému 17. dubna 2019. Pojmenoval jsem ho Vláďa na památku svého přítele a člena spolku Babybox Vládi Jarého, který počátkem dubna zemřel,“ uvedl Ludvík Hess.

Při vložení miminka do nového babyboxu se spustí alarm, jenž přivolá personál, aby dítě vyzvedl. Nový babybox je vyroben z nerezového plechu, má automatická dvířka, která se sama zavřou po vložení miminka dovnitř. Schránka má fotobuňky, aby nemohly být přivřeny například ručičky nebo nožičky dítěte do dveří. Babybox je uvnitř klimatizován a má náhradní zdroj energie, napojen je také na stálou službu nemocnice i mobilní telefony příslušných zdravotníků.

Podle Hesse byly vyměněny  už tři desítky původních bedýnek za babyboxy nové generace, ze 76 babyboxů jich po dnešku zbývá vyměnit už jenom sedmnáct. Následovat bude babybox na Záchranné zdravotnické službě v Hradci Králové, který slavnostně otevřeme 1. června 2020 symbolicky na Mezinárodní den dětí a k 15. výročí otevření prvního českého babyboxu v hloubětínském zámečku v Praze 9.

„Než byla klinika zrušena, pomohl 28 nechtěným lidským mláďatům. Přemístili jsme jej na fakultní nemocnici Královské Vinohrady Praha 2 Šrobárova 50. Je instalován jen několik desítek metrů vlevo od hlavního vchodu na objektu lékárny,“ dodal Hess.

Mělník bude mít novou cyklotrasu, povede až do obce Kly

„Hlavním dárcem původního i nového babyboxu v Nemocnici Mělník je Nadace Komerční banky. Bude financovat i nový babybox v Hradci Králové. Děkuju Nadaci JISTOTA a regionálním dárcům a všem ostatním, kteří na mělnický babybox přispěli,“ uzavřel Hess.

Do babyboxů lidé v ČR zatím odložili 204 dětí, mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Dnes, 15:25
Mělnické vinobraní bude letos jednodenní. Uskuteční se 19. září a přesune se do ulic, hlavní...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 11:25
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:25
Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník....
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Reklama