Neokázalé, ale vytrvalé kutnohorské festivaly

Zvykli jsme si v létě na příjemné chvíle s hudbou či divadlem či jiným uměním většinou pod širým nebem. Někdy tyto události jen vezmeme na vědomí, někdy si vybereme podle našeho gusta. Všechny mají společného jmenovatele a tím je nadšení jednotlivců. Protože bez nich by to nešlo. Některé události mají úctyhodný počet opakování. V Kutné Hoře se s nimi v srpnu doslova roztrhl pytel.

Zní to až téměř neuvěřitelně, ale v srpnu se v Kutné Hoře a okolí konalo nejméně 6 festivalů. Mladé potěšil na přelomu července a srpna 3. ročník Česká1 Fest na zahradě voršilského kláštera. Milovníci výtvarného umění si přišli na své v ulicích města při 4. ročníku streetartového umění Město galerie. Předposlední srpnový víkend přichystal hned tři nabídky. 21. ročník Tyjátrfestu na Kaňku, 37. ročník Kutnohorské kocábky ve voršilských zahradách a na Kačině street food festival mezinárodní kuchyně Dobré jídlo. Závěr měsíce pak patřil 13. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu, který byl přesunut z června tohoto roku.

Každá akce, tedy především její organizátoři,  by si zasloužili samostatný článek. My jsme si vybrali dva služebně nejstarší festivaly.

Kutnohorská kocábka

Festival country, bluegrassové, trampské a folkové muziky má nejdelší historii. Počátky se datují k roku 1983, směřují ke skupinám Brzdaři (Zdeňkovi Lebedovi, Standovi Šimkovi a Frantovi Kaiznerovi) a Trampoty (Milanovi Doušovi a Zdeňkovi Sosnovcovi), k Veronice Lebedové a také do tehdejšího Jednotného klubu pracujících podniku Avia k muzikantovi Standovi Jelínkovi. Ti všichni se tehdy na podzim sešli a usoudili, že v Kutné Hoře chybí tento druh festivalu. Za velké pomoci moderátora Vaška Součka se první přehlídka konala 18. srpna 1984. Nebyla v té době neobvyklou, festivaly této hudby byly oblíbené zvláště u folkových zpěváků, které tehdejší režim příliš v lásce neměl. Mnohem těžší byla devadesátá léta, kdy tomuto žánru tolik přáno nebylo. Tehdy byl realizován pod záštitou Tylova divadla v Kutné Hoře a městské knihovny. Tahounem pro celé období byla Jindříška Kozlíková, která vydržela opakovat festival do 20. ročníku, kdy kvůli vážné nemoci svou činnost ukončila. Pod jejím vedením zvládl festival své osamostatnění v roce 1999 založením Sdružení Kocábka. Od roku 2004 se ujal hlavní zodpovědnosti Zdeněk Lebeda. Za 37 let trvání Kocábky nebyl ani jeden ročník vynechán. Zdeněk Lebeda a jeho žena Veronika jsou hybateli podniku, ale bez pomoci ostatních nadšenců by to nešlo. Pomáhají jim kamarádi z nynějšího spolku Sdružení Kocábka včetně některých členů již zmiňovaných Brzdařů a Trampot. Pro zajímavost uvádíme, že tyto kapely jsou starší než sama Kocábka. Brzdaři existují již od roku 1972 a Trampoty v tomto roce slaví 45. výročí od svého založení.

Vlastnímu konání letošní akce popřálo počasí. Zahrady u kláštera sv. Voršily skýtají dostatek prostoru pro všechny návštěvníky, nebyl tedy problém, aby si každý našel své místo, soukromí či společnost, sluníčko či stín. Na pódiu se vystřídalo 9 skupin, tradiční Brzdaři, Trampoty a ostatní kapely z okolí. Přehlídku uzavíral Vojta Kiďák Tomáško a vynikající Taxmeni se svou moderní country. Zájem o tento druh hudby stále trvá, o čemž svědčí 400 spokojených návštěvníků.

Tyjátrfest

Myšlenka na vytvoření malého letního divadelního festivalu na soukromé zahradě se zrodila z původně narozeninové oslavy Václava Veselého. Mezi gratulanty totiž byli lidé z branže a k dobrému jídlu, pití a společnému veselí přibylo třeba divadelní představení, koncert či další umělecká vystoupení, která si zasloužila více diváků. A tak se ze soukromé party zrodil festival přístupný všem.

Letošní  zahradní slavnost s programem divadla, hereckých, hudebních, kouzelnických, dalších kulturních a zábavných vystoupení pro všechny generace se konala pod heslem VRACÍME KULTURU DO ŽIVOTA.  Po dva večery se v domácím amfiteátru Václava Veselého na Kaňku opravdu sešli diváci všech generací, aby poslouchali písničky, užívali se vystoupení menších divadelních souborů – ať amatérských nebo profesionálních, těch které vystoupili poprvé i těch, které znají z dřívějška, jako jsou Divadlo Do houslí nebo Túlavé divadlo ze Slovenska. K příjemnému zpestření patří vystoupení kouzelníka Tomasiana či ohňová  show skupiny Novus Origo. Dětem patřilo sobotní odpoledne s pohádkou Chytej ušima a s bublinovou show Danny´s Bubbles. Přestože v pátek večer odrazovala diváky pořádná bouřka, celkově se akci dařilo ke spokojenosti diváků i pořadatelů. Cestu do areálu si našlo celkem 523 lidí (platících příchozích diváků, dětí zdarma, doprovodu vystupujících účinkujících, finančních partnerů, zástupců sponzorů a dárců s volným vstupem, novinářů, rodinných příslušníků realizačního týmu…)

Ani tento festival by neexistoval bez spousty nadšení hlavního pořadatele Václava Veselého, ale ani bez stálých dobrovolníků a příznivců. Spolupořadatelem letošního ročníku byl Modrý svět z. s.

Doufejme, že se  všichni organizátoři dokážou přenést  přes různé obtíže a krize i v následujícím roce a můžeme se těšit na další ročníky zajímavých festivalů.

FOTO: Kutnohorské festivaly

Kutnohorské festivaly - D29A063Kutnohorská kocábka 20206aKutnohorské festivaly - V. Veselý – TyjátrfestKutnohorské festivaly - Danny´s Bubbles – TyjátrfestKutnohorské festivaly - skupina BrzdařiKutnohorské festivaly - skupina Trampoty
Další fotky
Kutnohorské festivaly - bublinová show
Včera, 16:40
Národní zemědělské muzeum dokončilo stavbu centrálního depozitáře v Čáslavi na Kutnohorsku. Bude sloužit k uložení...
Jan Klán (třetí zprava) a další členové kutnohorské KSČM u pomníku Anny Kvášové u Mirošovic
20.10.2020
Letos v srpnu doposud neznámý pachatel posprejoval hanlivým nápisem a kresbou (Rudá svině a namalovaný...
12.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
12.10.2020
Převod vodovodu a kanalizace Městyse Suchdol v okrese Kutná Hora, provází čím dál více nejasností....
8.10.2020
Zastupitele Městyse Suchdol v okrese Kutná Hora dnes čeká velké rozhodnutí. Má se totiž projednávat převod...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
scéna Kutnohorská havířina - Vlašský dvůr
28.9.2020
Ochotnický spolek Tyl je dalším ze spolků nadšenců, kteří oživují kutnohorskou kulturní scénu již více...
4.9.2020
V Čáslavi se v neděli 6. září ve 14 hodin v rámci Evropských dnů židovské...
3.9.2020
Nemocnice v Čáslavi má zřejmě opravdu vážné potíže. Ačkoliv to vedení nemocnice a radnice nerady...
21.8.2020
Hořící nákladní auto naložené sklizeným obilím a také část pole u Onomyšli na Kutnohorsku, si...
Reklama