Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu stoupla na 2,6 pct

Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady práce v kraji evidovaly 24.923 uchazečů o zaměstnání, o 1331 více než v prosinci. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. V celém Česku nezaměstnanost v lednu stoupla o 0,2 procentního bodu na 3,1 procenta.

Na pracovní úřad se přišlo v lednu ve středních Čechách zaregistrovat 5584 lidí, což bylo o 1151 více než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 4253 uchazečů, o 1323 více než v prosinci. Úřady v regionu evidovaly koncem ledna 59.989 volných pracovních míst, bylo jich tak meziměsíčně o 950 více.

Podle Úřadu práce se na lednovém zvýšení nezaměstnanosti podíleli uchazeči, kteří přišli do evidence s úplným ukončením sezonních prací, a uchazeči, kteří ukončili pracovní vztah, práce a zakázky na dobu určitou ke konci loňského prosince. Vzhledem k počasí v evidenci Úřadu práce přibylo i živnostníků, jako jsou tesaři, pokrývači, zedníci, lešenáři či pracovníci v lese a kamenolomech. „Z vývoje volných pracovních míst je vidět, že i v lednu 2020 došlo k růstu počtu evidovaných volných pracovních míst a nové široké nabídce pracovních pozic, kdy na některé z nich okamžitě reagovali noví uchazeči o zaměstnání a zapojili se tak do pracovního procesu,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nejvyšší nezaměstnanost mezi středočeskými okresy byla v lednu na Příbramsku, a to 3,8 procenta. Následovalo Kolínsko s 3,6 procenta a Kladensko s 3,5 procenta. Nejpříznivější situace je tradičně v okrese Praha-východ, kde byla v lednu nezaměstnanost 1,2 procenta. Následovaly Praha-západ s 1,5 procenta a Benešovsko s Mladoboleslavskem, které mají shodně 1,7 procenta. Mezi regiony má Středočeský kraj šestou nejnižší nezaměstnanost, procentuálně shodnou s Plzeňským, Královéhradeckým a Zlínským krajem.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v lednu ve středních Čechách 22.676.

ČTK

Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 15:01
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
Včera, 14:18
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
Včera, 09:01
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek...
20.2.2020
V Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami by se letos mohly konat ozvěny zlínského filmového festivalu...
20.2.2020
Nemocnice v Benešově začala po prosincovém kybernetickém útoku opět přijímat dárce krve. Prvních deset dárců...
20.2.2020
Muzeum věžáků zahájí provoz 14. března. Zájemci si můžou rezervovat prohlídku už nyní. Autorem expozice...
20.2.2020
Říčanská radnice vyzvala žáky základních škol, aby pilně studovali angličtinu. Ti nejlepší se pojedou na...
Reklama