Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu stoupla na 2,6 pct

Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady práce v kraji evidovaly 24.923 uchazečů o zaměstnání, o 1331 více než v prosinci. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. V celém Česku nezaměstnanost v lednu stoupla o 0,2 procentního bodu na 3,1 procenta.

Na pracovní úřad se přišlo v lednu ve středních Čechách zaregistrovat 5584 lidí, což bylo o 1151 více než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 4253 uchazečů, o 1323 více než v prosinci. Úřady v regionu evidovaly koncem ledna 59.989 volných pracovních míst, bylo jich tak meziměsíčně o 950 více.

Podle Úřadu práce se na lednovém zvýšení nezaměstnanosti podíleli uchazeči, kteří přišli do evidence s úplným ukončením sezonních prací, a uchazeči, kteří ukončili pracovní vztah, práce a zakázky na dobu určitou ke konci loňského prosince. Vzhledem k počasí v evidenci Úřadu práce přibylo i živnostníků, jako jsou tesaři, pokrývači, zedníci, lešenáři či pracovníci v lese a kamenolomech. „Z vývoje volných pracovních míst je vidět, že i v lednu 2020 došlo k růstu počtu evidovaných volných pracovních míst a nové široké nabídce pracovních pozic, kdy na některé z nich okamžitě reagovali noví uchazeči o zaměstnání a zapojili se tak do pracovního procesu,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nejvyšší nezaměstnanost mezi středočeskými okresy byla v lednu na Příbramsku, a to 3,8 procenta. Následovalo Kolínsko s 3,6 procenta a Kladensko s 3,5 procenta. Nejpříznivější situace je tradičně v okrese Praha-východ, kde byla v lednu nezaměstnanost 1,2 procenta. Následovaly Praha-západ s 1,5 procenta a Benešovsko s Mladoboleslavskem, které mají shodně 1,7 procenta. Mezi regiony má Středočeský kraj šestou nejnižší nezaměstnanost, procentuálně shodnou s Plzeňským, Královéhradeckým a Zlínským krajem.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v lednu ve středních Čechách 22.676.

ČTK

Včera, 16:14
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
Včera, 15:16
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly rozvážet seniorům, lékařům a dobrovolníkům obědy. Vodárny je nakupují...
Včera, 14:13
Mladá Boleslav zřídila bezplatnou linku právní pomoci, funguje ode dneška. Lidé se mohou informovat například...
Včera, 13:13
Jeden z pracovníků berounské prodejny Lidl se nakazil koronavirem, většina zaměstnanců je v preventivní karanténě....
Včera, 10:58
Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být...
Včera, 09:19
Pro 150 pracovníků a jejich 2500 aktuálních klientů dostala organizace SANANIM přiděleno 100 jednorázových roušek....
Včera, 07:50
Případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 přibývá i v berounském regionu. Město Králův Dvůr se už několik...
6.4.2020
V Králově Dvoře skupina dobrovolníků spustila projekt 3D tiskem proti viru. Denně na 3D tiskárnách...
6.4.2020
Mělník chce ve městě další odběrové místo pro testy na onemocnění COVID-19, a to se...
6.4.2020
Pražský magistrát spustil od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze...
Reklama