Nymburské nádraží potřebuje nutně zmodernizovat. Snad se to konečně podaří!

Nezbytností jsou bezbariérové přístupy k nástupištím i důstojné prostory pro cestující, které budou reflektovat realitu 21. století.

„Jde však o velmi nákladnou akci, jejímž investorem a zadavatelem bude Správa železnic. Stanovisko města bylo bohužel v minulých letech poměrně nejednoznačné, například v dubnu 2018 obdržela tehdy ještě Správa železniční dopravní cesty vyjádření tehdejší rady města, ve kterém je uvedeno, že na zachování výpravní budovy město netrvá. Nejednoznačně a nejasně formulované požadavky bývalého vedení pozdější jednání zkomplikovala. I proto se rozhodl investor prostřednictvím ankety získat názor veřejnosti a uživatelů nádraží,“ vysvětluje místostarostka Stanislava Tichá.

V anketě ke studii nádraží hlasovalo celkem 723 respondentů, z toho 544 si přeje zachování historické budovy. „Jasný názor veřejnosti jsme uvítali. Naopak za nesprávné považujeme volání některých po vypsání architektonické soutěže na obě varianty nádraží. Pokud nám jde skutečně o záchranu výpravní budovy, byl by to krok špatným směrem. Otázka osudu budovy by zůstala otevřená a nebezpečí demolice vysoké,“ konstatoval starosta Tomáš Mach.

Do Nymburku se vrátí skřítci Nárožníčci. Jakou budou mít podobu záleží na výtvarnících

Potvrdilo se nám, že zachování nádražní budovy je pro Nymburáky velmi důležité, je potěšující, že totožný názor mají jak odborníci, tak veřejnost. Věc podpořili například architekt města Jan Němec, předseda České komory architektů Jan Kasl, otevřeným dopisem pak pracovníci muzeí a univerzit. Za věc se staví i místní, například na jednání zastupitelstva vystoupili s prezentací PhDr. Marek Ďurčanský, PhD., archivář a historik, a Mgr. Jan Červinka, historik umění.

Rada města také přijala usnesení o upřednostnění varianty modernizace nádraží spojené se zachováním stávající výpravní budovy. „Požadavek na zachování nádražní budovy předáme Správě železnic, která je podle svých vyjádření připravena stanovisko respektovat. S majitelem nadále komunikujeme a jsme připraveni nabídnout veškeré dostupné podklady pro vyhlášení architektonické soutěže o podobu s variantou zachování nymburského nádraží. Jde o to, aby zpracovatel návrhu měl podklady, o které se může opřít. Budova nádraží byla součástí jedinečného urbanistického konceptu zpracovaného architektem Karlem Schlimpem za účasti Camillo Sitteho. Je v zájmu radnice, aby architektonická soutěž byla připravena co nejlépe. V tom duchu také budeme jednat se Správou železnic i odbornou veřejností. Budeme také usilovat, aby město mělo zástupce v porotě, která bude hodnotit architektonické návrhy,“ nastínil další postup místostarosta Bořek Černý.

„Doufejme, že Nymburk se nového nádraží brzy dočká – jako zásadní železniční uzel si ho rozhodně zaslouží. Je také důležité, aby před nádražní prostor, který patří městu, tvořil s nádražím smysluplný celek,“ připomíná Stanislava Tichá.

20.4.2021
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
14.4.2021
Dostat se do těžké situace může každý. Stalo se to kupříkladu samoživitelce Romaně, matce dvou...
9.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
7.4.2021
Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté...
31.3.2021
Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou...
30.3.2021
Město nyní nabízí občanům možnost přispět na rekonstrukci a posunout ji o krok dál. Kdo...
30.3.2021
Péče o stromy vychází z pasportu zeleně. Na něj navazuje projekt Revitalizace zeleně města, který...
29.3.2021
Nemůžeme si být odhady jisti, jak dlouho ještě v rámci školství i tělovýchovy potrvají kvůli...
26.3.2021
Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena. V ČR...
10.3.2021
Basketbalisté Nymburka vyhráli i druhý zápas v osmifinálové skupině Ligy mistrů. Sassari doma zdolali přestože,...
Reklama