Nymburský skřítek Větrník může být spokojený. Jeho zahrada prošla první i druhou etapou rekonstrukce

Děti z mateřské školy Větrník, při Základní škole Letců R.A.F., se už dočkaly. Mohou se těšit s dokončené rekonstrukce prvních dvou ze čtyř etap.

Kromě standardních herních prvků je součástí zahrady i venkovní výuková učebna. Čtyři etapy má projekt kvůli finanční náročnosti. Město Nymburk pomohlo vyřešit majetkové poměry v rámci pozemku, který se nachází v prostoru školky. To však nestačilo. Bylo třeba odkoupit i soukromý pozemek a přičlenit další pozemek v majetku města, aby zahrada tvořila jednotný celek, který nyní nabízí velkorysý v rámci projektu prostor pro děti i dospělé.

Na realizaci projektu, jehož součástí jsou krom jiného také sadové úpravy, kryté podium, amfiteátr, venkovní učebny i hrací a vodní prvky se podíleli rodiče, děti, pedagogický sbor a odborná veřejnost.

„Celá stavba je rozdělena do čtyř etap, z nichž první dvě se podařilo uskutečnit už loni. Ty zahrnují odpočinkovou a vzdělávací zahradu skřítka Větrníka, která dětem nabízí kromě krytého amfiteátr a venkovní učebny s pódiem také koloběžkovou dráhu a v horkých dnech i pítka,“ vysvětluje místostarostka Stanislava Tichá.

Strážmistr Zahálka. Jeho představitel nebyl ani zdaleka muž jediné role

V rámci stavebních úprav jsou nyní vybudovány veškeré zpevněné plochy i cestičky a vysázena nová zeleň. Provedeny byly zemní práce a různé terénní úpravy, vyhloubena jsou pískoviště s přírodní obrubou a výukové prvky. Stavbu provedla společnost Yggdrasilmont, která začátkem roku 2020 zvítězila ve výběrovém řízení s cenou zakázky 1,3milionu korun.

Sama školka je velmi aktivní. Nejen, že se na realizaci projektu podíleli rodiče, ale dokonce samy děti dostaly důvěru, aby si například vybíraly samy hrací prvky. Na zahradu si školka i částečně vydělala pořádání mnoha akcí, přičemž k realizaci zahrady přispěla částkou desítek tisíců korun. Projekt spolufinancovala dotací osm set tisíc korun nadace Proměny Karla Komárka, jejíž program Zahrada hrou podporuje přeměny školních zahrad na nová praktická a inspirativní místa, která u dětí rozvíjí tvořivost a umožňují spolupráci učitelů, dětí i rodičů.

„Máme radost, že do tohoto programu byla Zahrada skřítka Větrníka vybrána. Po rozsáhlé rekonstrukci objektu je krásná nová zahrada kolem budovy velkou přidanou hodnotou. A co víc, podařilo se uspět s žádostí o dotaci u ministerstva životního prostředí na třetí etapu rekonstrukce, která zahrnuje zvýšené záhony, tunel s palisádou, tabule na kreslení, hmyzoviště, broukoviště, ježkovník, dendrofon, plachtu na zastínění a podesty pod keře, kompostér, mlhovadlo, korýtka na vodu, sudy na vodu a mobiliář do venkovní učebny. Pro zahradu bychom měli získat 369 tisíc korun. Letos město vysoutěží zhotovitele a zahájíme práce na této třetí etapě,“ doplnila místostarostka Stanislava Tichá.

6.5.2021
Kino projektoval světoznámý architekt Osvald Polívka (1859–1931), autor řady nymburských významných budov, mimo jiné je...
20.4.2021
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
14.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.4.2021
Dostat se do těžké situace může každý. Stalo se to kupříkladu samoživitelce Romaně, matce dvou...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
7.4.2021
Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté...
31.3.2021
Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou...
30.3.2021
Město nyní nabízí občanům možnost přispět na rekonstrukci a posunout ji o krok dál. Kdo...
30.3.2021
Péče o stromy vychází z pasportu zeleně. Na něj navazuje projekt Revitalizace zeleně města, který...
29.3.2021
Nemůžeme si být odhady jisti, jak dlouho ještě v rámci školství i tělovýchovy potrvají kvůli...
26.3.2021
Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena. V ČR...
Reklama