O byty zkrachovalého H-Systemu má zájem 58 současných obyvatel. Nabídky přišly i od třetích stran

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun. 

„Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek,“ řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Martin Junek dnes řekl, že kromě individuálních nabídek se o byty uchází také horoměřické družstvo jako celek. „Družstvo podalo nabídku na všech 60 bytů,“ řekl Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu. Konkurzní správkyně ale podle jeho informací družstvu nezapočítá takzvané zhodnocení, o které se sníží cena lidem, kteří byty v současnosti užívají. Zhodnocení má představovat zohlednění investic, které lidé vložili do dostavby rozestavěných domů, které po H-Systemu zůstaly.

Bydlení? Jedině novostavba nebo družstevní byt, jinak zaplatíte ještě finančáku

Prodej bytů začal ve středu 2. prosince. Konkurzní správkyně Iva Fialová Ištvánková zveřejnila na realitním portálu Sreality.cz 60 inzerátů na jednotlivé byty. Inzeráty byly bez cen, o podrobnosti musel zájemce požádat e-mailem.

Například byt 2+1 s malou zahrádkou se podle Junka nabízí za tři miliony korun. Zhodnocení pro případného současného obyvatele činí 600 tisíc korun, může si ho tak koupit za 2,4 milionu. Kdokoliv ale může ještě během dneška nabídnout víc než tři miliony. Pokud nabídky cenu zvednou, bude mít současný uživatel stále přednostní právo, bude ale muset zaplatit vyšší cenu, zhodnocení se totiž odčítá z nejvyšší nabídnuté částky.

Jiný byt 3+1 s větší zahradou byl podle Junka oceněn na 4,5 milionu, zhodnocení pro současné uživatele bytu činí v tomto případe 1,2 milionu. Nejnižší cena, za kterou si tak může nynější obyvatel byt koupit, je 3,3 milionu. Celé sídliště má po zohlednění investic podle znaleckých posudků hodnotu zhruba 160 milionů.

Banky se potýkají s nezájmem. O kolik zlevňují hypotéky a kdo nabízí nejnižší úrok?

Ceny bytů určily znalecké posudky, které zohledňovaly stáří bytů, stav, dispozice i další skutečnosti, například jestli byt má předzahrádku nebo balkon. Podle informací se pro cenu bere v potaz například i to, že se Horoměřice nacházejí v dráze letadel létajících na letiště v Ruzyni.

Junek dnes řekl, že nyní podal k soudu vylučovací žalobu, která má z konkurzu vyjmout pozemek, na kterém se nacházejí silnice, chodníky a veřejné osvětlení. Družstvo si totiž tyto stavby nárokuje, postavilo je z vlastních zdrojů. Pozemky pod nimi ale spadají do konkurzu. Dotčený pozemek nyní není předmětem prodeje, novým majitelům se k němu má pouze zřídit věcné břemeno, aby se dostali ke svým bytům.

H-System uzavřel po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachoval, dokončil jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.

adp/ČTK

Dnes, 13:30
V úterý 16. února dotlouklo srdce Jiřího Vancla (1948-2021), jehož život byl spojen s pomocí...
Dnes, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
Včera, 15:21
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:21
Největší a nejsledovanější investicí letošního roku v Mnichově Hradišti je druhá etapa revitalizace náměstí. Ta...
Včera, 14:45
Místní akční skupina Říčansko vyhlásila výzvu na příjem žádostí o regionální značku ZÁPRAŽÍ originální produkt...
Nález uhynulých zvířat u Sedlice.
Včera, 12:00
Policisté se budou muset obejít bez jednoho důkazu při vyšetřování hromadného úhynu zvířat. Orla mořského...
Včera, 11:32
Přes složitou epidemiologickou situaci probíhá dál řada investičních akcí. To se projevilo i v programu...
Včera, 11:20
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
Včera, 10:34
Církev československá husitská ve Tmani si letos připomíná 100 let od počátků svého vzniku v...
Včera, 10:00
Šoféři se sněhovou nadílkou v lednu nechali překvapit, ti své auta často nezvládl. Ukázala to...
Včera, 04:00
Senior ze Struhařova jižně od Prahy má po návštěvě neznámé dvojce po úsporách. Stal se...
Reklama