Obce na silnici I/2 se obávají velkého nárůstu kamionové dopravy

Řada starostů měst a obcí ležících na silnici první třídy číslo dva ve středních Čechách se obává nárůstu kamionové dopravy po zpoplatnění silnice první třídy číslo 12, která vede z Prahy do Kolína.

Silnice I/2 vedoucí z Prahy do Kutné Hory zůstala nezpoplatněná, starostové se tak obávají, že ji kamiony začnou využívat místo silnice číslo 12, vedou totiž paralelně. Někteří starostové tvrdí, že větší množství kamionů obcí projíždí již nyní.

Starosta Olešky u Prahy Josef Kaše (Cesta k sobě) se domnívá, že obcí projíždí více kamionů než dříve. „Nárůst kamionové dopravy přes Olešku je dost znatelný, lidé si na to stěžují,“ uvedl. Uvítal by, kdyby se rozšířením mýta podařilo nákladní auta vytlačit na českobrodskou silnici, která je podle něj pro tranzitní dopravu vhodnější.

„Že by se to dramaticky změnilo, to zatím ne, ale čekám, že se to zhorší,“ řekl k situaci na I/2 starosta Vyžlovky u Prahy Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku). „Určitě se tam nějaké navýšení objevilo pocitově, ale že by to bylo nějak dramatické, to zatím ne. Myslím, že to přinese postupně čas,“ dodal. Poukázal na to, že I/2 prochází obcemi, zatímco paralelní I/12 je více obchvatová. To, že se na I/2 se nebude platit mýtné, podle něj se starosty nikdo neprojednal. Naopak je krajští úředníci ubezpečovali, že bude také zpoplatněná, dodal.

Kostelec nad Černými lesy u Prahy bojuje proti kamionům peticí. Převzal ji od sousedního Mukařova, kde lidé stejnou petici také podepisují. „My jsme text petice převzali, běží do 15. února,“ řekla ČTK starostka Jana Havelková (TOP 09 a nezávislí kandidáti).

Peticí chtějí obce dosáhnout zpoplatnění silnice číslo dva, což by kamiony mohlo dostat zpět na českobrodskou silnici. Podle Havelkové se o petici lidé dozvědí v aktuálním zpravodaji, hlavní vlnu podpisů proto teprve čeká, zatím petici podle ní podepsaly desítky lidí.

Havelková řekla, že se snaží získat kvalifikovaná čísla, kolik kamionů městem projede. Využít k tomu chce, pokud to bude technicky možné, radary měřící úsekovou rychlost ve vedlejší obci Krupá ležící na spojnici mezi nezpoplatněnou silnicí číslo dva a zpoplatněnou silnicí číslo 12.

„Kamiony jsou hrozný problém, jezdí metr za hlavou lidem, kteří spí, což je šílené. Domy jsou staré, nemají základy, lidé nám chodí opravdu plakat na úřad, že se nevyspí,“ dodala starostka.

Od začátku ledna se mýto rozšířilo na dalších zhruba 900 kilometrů cest, většinou silnic první třídy. Mýtný systém tak funguje už na 2409 kilometrech českých silnic a dálnic. Rozšíření systému zvýší podle odhadů státu příjmy z mýta asi o 1,5 miliardy zhruba na 12,5 miliardy korun za rok.

ČTK

Včera, 19:11
Únor patří masopustu, tradičnímu lidovému svátku, jehož oslava se v posledních letech vrací i do...
Včera, 17:11
Hořovičtí policisté přijali oznámení od padesátiletého muže. Byl podveden neznámou ženou po telefonu.
Včera, 16:22
Zhruba padesátikilogramovou leteckou pumu z druhé světové války našli dnes ráno při stavebních pracích v...
Včera, 15:30
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
Včera, 14:11
Městská část Praha 22 v letošním roce uspořádá čtyři jednodenní autokarové výlety pro seniory starší...
Včera, 08:11
Až 700 tisíc korun si vyžádají restaurátorské práce potřebné k záchraně koněspřežné stříkačky z roku...
Včera, 07:08
Letos jsou otázky zaměřené na téma příroda a životní prostředí ve všech regionech takzvané Čtyřdohody.
16.2.2020
Oprava rakovnických ulic Zd. Štěpánka a U Křížku skončí v květnu. Loni už byla dokončena...
16.2.2020
Středočeská desítka dokazuje, že ve Středočeském kraji je spousta atraktivních míst, kam stojí za to...
16.2.2020
Fotbalisté klubu 1. FK Příbram v aukci fotbalových předmětů vybrali 43 303 korun. Peníze se rozhodli věnovat...
Reklama