Obce na silnici I/2 se obávají velkého nárůstu kamionové dopravy

Řada starostů měst a obcí ležících na silnici první třídy číslo dva ve středních Čechách se obává nárůstu kamionové dopravy po zpoplatnění silnice první třídy číslo 12, která vede z Prahy do Kolína.

Silnice I/2 vedoucí z Prahy do Kutné Hory zůstala nezpoplatněná, starostové se tak obávají, že ji kamiony začnou využívat místo silnice číslo 12, vedou totiž paralelně. Někteří starostové tvrdí, že větší množství kamionů obcí projíždí již nyní.

Starosta Olešky u Prahy Josef Kaše (Cesta k sobě) se domnívá, že obcí projíždí více kamionů než dříve. „Nárůst kamionové dopravy přes Olešku je dost znatelný, lidé si na to stěžují,“ uvedl. Uvítal by, kdyby se rozšířením mýta podařilo nákladní auta vytlačit na českobrodskou silnici, která je podle něj pro tranzitní dopravu vhodnější.

„Že by se to dramaticky změnilo, to zatím ne, ale čekám, že se to zhorší,“ řekl k situaci na I/2 starosta Vyžlovky u Prahy Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku). „Určitě se tam nějaké navýšení objevilo pocitově, ale že by to bylo nějak dramatické, to zatím ne. Myslím, že to přinese postupně čas,“ dodal. Poukázal na to, že I/2 prochází obcemi, zatímco paralelní I/12 je více obchvatová. To, že se na I/2 se nebude platit mýtné, podle něj se starosty nikdo neprojednal. Naopak je krajští úředníci ubezpečovali, že bude také zpoplatněná, dodal.

Kostelec nad Černými lesy u Prahy bojuje proti kamionům peticí. Převzal ji od sousedního Mukařova, kde lidé stejnou petici také podepisují. „My jsme text petice převzali, běží do 15. února,“ řekla ČTK starostka Jana Havelková (TOP 09 a nezávislí kandidáti).

Peticí chtějí obce dosáhnout zpoplatnění silnice číslo dva, což by kamiony mohlo dostat zpět na českobrodskou silnici. Podle Havelkové se o petici lidé dozvědí v aktuálním zpravodaji, hlavní vlnu podpisů proto teprve čeká, zatím petici podle ní podepsaly desítky lidí.

Havelková řekla, že se snaží získat kvalifikovaná čísla, kolik kamionů městem projede. Využít k tomu chce, pokud to bude technicky možné, radary měřící úsekovou rychlost ve vedlejší obci Krupá ležící na spojnici mezi nezpoplatněnou silnicí číslo dva a zpoplatněnou silnicí číslo 12.

„Kamiony jsou hrozný problém, jezdí metr za hlavou lidem, kteří spí, což je šílené. Domy jsou staré, nemají základy, lidé nám chodí opravdu plakat na úřad, že se nevyspí,“ dodala starostka.

Od začátku ledna se mýto rozšířilo na dalších zhruba 900 kilometrů cest, většinou silnic první třídy. Mýtný systém tak funguje už na 2409 kilometrech českých silnic a dálnic. Rozšíření systému zvýší podle odhadů státu příjmy z mýta asi o 1,5 miliardy zhruba na 12,5 miliardy korun za rok.

ČTK

Včera, 17:46
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
Včera, 17:00
Jednou z investičních akcí je obnova komunikací v ulicích Malinovského, Rubínova, Rejčkova a Burianova včetně...
Včera, 09:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
Včera, 07:35
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
21.9.2020
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
21.9.2020
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
19.9.2020
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Reklama