Ochránci přírody: Nesbírejte malé zajíčky. Nejsou opuštění

S končícím zimním obdobím začíná rušnější sezona pro záchranné stanice pro zvířata. Prvními klienty v tomto období bývají povětšinou malí zajíčci. Bohužel v mnoha případech zcela zbytečně.

Po relativně klidné zimě z pohledu pracovníků záchranných stanic se v únoru začínají kromě probuzených ježků a netopýrů či zraněných zvířat na silnicích objevovat i první, letos narození zajíčci. První mládě zajíce už skončilo v péči ochránců přírody v lednu. Domů ho v noci přinesla majitelce její kočka. Zajíček noc přežil a paní nevěděla co s ním. Naštěstí mléko do kávy ze stříkačky nechtěl. To by ho stoprocentně zabilo.

Ročně skončí stovky zajíčků ve stanicích

Odchov malých zajíčků je problematický a péči o ně je třeba svěřit odborníkům. Mládě si odvezla záchranná stanice v Němčicích, která spolupracuje s chovatelem zajíců. Ten mláďata přikládá k zaječím matkám a ty jej bez problému odchovají. Malí zajíčci jsou pak vypuštěni do přírody.

sčítání ptáků

Tisíce dobrovolníků se zúčastnilo letošního sčítání ptáků na krmítkách

Podle statistiky Českého svazu ochránců přírody, jenž zastřešuje záchranné stanice v celé České republice v Národní síti záchranných stanic, za poslední čtyři roky bylo přijato kolem 700 mláďat zajíčků, které zranilo jiné zvíře. Převažujícím důvodem zranění byly kočky, které ročně podle ochránců napáchají také obrovské škody na mláďatech ptáků.

Zajíc je přizpůsobivý a žije i ve městech

Mimo zraněných mláďat zajíců skončí ve stanicích velké množství nalezených zajíčků v přírodě, ale i ve městech. Zajíc je značně přizpůsobivý tvor a třebaže jeho druhové jméno je polní, najdeme jej jak v otevřené krajině, tak i v hlubokých lesích a stále častěji i ve městech. „Doporučujeme si nezraněných zajíčků nevšímat, a hlavně si ohlídat své domácí miláčky. Nedoporučujeme brát zvířata domů a snažit se o domácí odchov. Kromě týrání zvířete, kdy je při odchovu využívána zcela nevhodná strava a zvířata tak trpí, dochází k porušování dalších zákonů,“ apelují ochránci přírody na veřejnost.

Češi milují pozorování ptáků. Barevné anomálie můžete hlásit ornitologům

Na území Příbramska, Benešovska a části okresu Tábor provozuje záchrannou stanici Ochrana fauny ČR se sídlem v Hrachově na Sedlčansku. Tam ještě do poloviny února kupodivu oproti předešlým rokům žádného zajíčka nepřijali. Pracovníci Ochrany fauny to také přisuzují větrnému počasí, kdy lidé prostě nechodí tolik do přírody. Jinak stanice odchová ročně v průměru asi dvacet mláďat zajíců, která pak vypustí do přírody.

Matka nechává mláďata samotná

A jaké jsou nejčastější důvody příjmu zajíčků u této stanice? Je to v podstatě podobné jako jinde. „Příjem je ze dvou důvodů, buď lidé z neznalosti seberou rádoby opuštěné mládě nebo je přinesou zraněné. Většinou pokousané od psa, co nebyl na procházce na vodítku. Také občas od kočky, co zajíčka přinese domů. To bývá problém, protože z kousnutí bývá infekce a je třeba podávat antibiotika,“ uvedla Jitka Kocíková z Ochrany fauny. I ona potvrzuje, že odchov malých zajíců je problematický. „Mezi 7 až 10 dnem, když už jsou naučení krásně pít, bývá krize. Pokud se objeví průjem, bývá to často fatální. Vlastně se neví, čím to je, jestli stres nebo zažívání. Každopádně kdo si myslí, že si doma pochová roztomilého zajíčka a pak ho dá do záchranné stanice a je to v pohodě, tak tomu rozhodně není. Vždycky, když lidé zasahují do jejich života a odnášejí je od mámy, riskují jejich život,“ zdůraznila Jitka Kocíková a dodala, že zaječí matka se s malým zajícem nezdržuje, nechává mládě o samotě a chodí ho kojit. A to dost minimálně, takže to, že je samo, je zcela normální, ale lidé pak tato mláďata považují za opuštěná.

Včera, 19:09
Mělník nechá pietně upravit prostranství u krematoria, kde je rozptylová loučka. Vymezí část pro zapalování...
Včera, 17:58
Benešov bude letos hospodařit s příjmy 660 milionů korun a výdaji 862 milionů Kč. Schodek...
Včera, 16:17
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos začne s opravami sídliště Jaselská. Stavebníci zrekonstruují postupně všechny ulice...
Včera, 16:01
Nové Strašecí na Rakovnicku chce opravit hřiště Na Kocourku, které slouží místním školám i oddílům....
Včera, 10:11
Asociace dobrovolných záchranářů České republiky pořádala zdravotnický kurz pro vybrané členy středočeské pořádkové jednotky už...
Včera, 09:54
Tradičně poslední sobotu v masopustě – letos 22. 2. – se v Zadní Třebani bude...
Včera, 09:22
Novým příbramským radním se v pondělí stal zastupitel za ANO Jiří Holý. Nahradil dosavadního radního...
Včera, 09:01
Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým...
Včera, 07:01
Na střeše kladenské továrny firmy Lego vznikla solární elektrárna, dokončena byla letos v lednu. Má...
18.2.2020
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
Reklama