Ochránci přírody: Nesbírejte malé zajíčky. Nejsou opuštění

S končícím zimním obdobím začíná rušnější sezona pro záchranné stanice pro zvířata. Prvními klienty v tomto období bývají povětšinou malí zajíčci. Bohužel v mnoha případech zcela zbytečně.

Po relativně klidné zimě z pohledu pracovníků záchranných stanic se v únoru začínají kromě probuzených ježků a netopýrů či zraněných zvířat na silnicích objevovat i první, letos narození zajíčci. První mládě zajíce už skončilo v péči ochránců přírody v lednu. Domů ho v noci přinesla majitelce její kočka. Zajíček noc přežil a paní nevěděla co s ním. Naštěstí mléko do kávy ze stříkačky nechtěl. To by ho stoprocentně zabilo.

Ročně skončí stovky zajíčků ve stanicích

Odchov malých zajíčků je problematický a péči o ně je třeba svěřit odborníkům. Mládě si odvezla záchranná stanice v Němčicích, která spolupracuje s chovatelem zajíců. Ten mláďata přikládá k zaječím matkám a ty jej bez problému odchovají. Malí zajíčci jsou pak vypuštěni do přírody.

sčítání ptáků

Tisíce dobrovolníků se zúčastnilo letošního sčítání ptáků na krmítkách

Podle statistiky Českého svazu ochránců přírody, jenž zastřešuje záchranné stanice v celé České republice v Národní síti záchranných stanic, za poslední čtyři roky bylo přijato kolem 700 mláďat zajíčků, které zranilo jiné zvíře. Převažujícím důvodem zranění byly kočky, které ročně podle ochránců napáchají také obrovské škody na mláďatech ptáků.

Zajíc je přizpůsobivý a žije i ve městech

Mimo zraněných mláďat zajíců skončí ve stanicích velké množství nalezených zajíčků v přírodě, ale i ve městech. Zajíc je značně přizpůsobivý tvor a třebaže jeho druhové jméno je polní, najdeme jej jak v otevřené krajině, tak i v hlubokých lesích a stále častěji i ve městech. „Doporučujeme si nezraněných zajíčků nevšímat, a hlavně si ohlídat své domácí miláčky. Nedoporučujeme brát zvířata domů a snažit se o domácí odchov. Kromě týrání zvířete, kdy je při odchovu využívána zcela nevhodná strava a zvířata tak trpí, dochází k porušování dalších zákonů,“ apelují ochránci přírody na veřejnost.

Češi milují pozorování ptáků. Barevné anomálie můžete hlásit ornitologům

Na území Příbramska, Benešovska a části okresu Tábor provozuje záchrannou stanici Ochrana fauny ČR se sídlem v Hrachově na Sedlčansku. Tam ještě do poloviny února kupodivu oproti předešlým rokům žádného zajíčka nepřijali. Pracovníci Ochrany fauny to také přisuzují větrnému počasí, kdy lidé prostě nechodí tolik do přírody. Jinak stanice odchová ročně v průměru asi dvacet mláďat zajíců, která pak vypustí do přírody.

Matka nechává mláďata samotná

A jaké jsou nejčastější důvody příjmu zajíčků u této stanice? Je to v podstatě podobné jako jinde. „Příjem je ze dvou důvodů, buď lidé z neznalosti seberou rádoby opuštěné mládě nebo je přinesou zraněné. Většinou pokousané od psa, co nebyl na procházce na vodítku. Také občas od kočky, co zajíčka přinese domů. To bývá problém, protože z kousnutí bývá infekce a je třeba podávat antibiotika,“ uvedla Jitka Kocíková z Ochrany fauny. I ona potvrzuje, že odchov malých zajíců je problematický. „Mezi 7 až 10 dnem, když už jsou naučení krásně pít, bývá krize. Pokud se objeví průjem, bývá to často fatální. Vlastně se neví, čím to je, jestli stres nebo zažívání. Každopádně kdo si myslí, že si doma pochová roztomilého zajíčka a pak ho dá do záchranné stanice a je to v pohodě, tak tomu rozhodně není. Vždycky, když lidé zasahují do jejich života a odnášejí je od mámy, riskují jejich život,“ zdůraznila Jitka Kocíková a dodala, že zaječí matka se s malým zajícem nezdržuje, nechává mládě o samotě a chodí ho kojit. A to dost minimálně, takže to, že je samo, je zcela normální, ale lidé pak tato mláďata považují za opuštěná.

Dnes, 12:20
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
Dnes, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Včera, 17:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 17:00
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
Včera, 16:20
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
Včera, 14:40
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
Včera, 12:40
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
Včera, 12:20
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
Včera, 10:40
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
Včera, 09:40
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
Reklama