Opozice: Středočeský krizový štáb neinformuje obce o koronaviru

Někteří středočeští starostové tvrdí, že je krajský krizový štáb nechce informovat o koronavirové nákaze. Podle opozičního hnutí STAN krizový štáb zakázal poskytovat informace o počtu potvrzených nákaz v obcích, přestože je členové štábu znají. Nedostatky v komunikaci vidí i místopředseda ODS a starosta Líbeznic Martin Kupka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) řekla, že informace o nakažených v jednotlivých obcích mají hygienici a krizový štáb je nemá.

Jermanová dostává ráno SMS o počtech lidí v karanténě, nakažených a počtech lidí indikovaných k náběrům, což potřebuje vědět kvůli nemocnicím.

Předseda krajské organizace STAN a starosta Dolních Břežan u Prahy Věslav Michalik uvedl, že starostové jsou v první linii, a když lidé něco potřebují, obracejí se na ně. Proto by podle Michalika měli vědět, zda se v jejich obci nákaza vyskytuje, aby mohli organizovat účinná opatření.

zachranáři SCK

Bez ochrany vstříc riziku nakažení. Doktoři a sestry hasí pandemii koronaviru jako hasiči v Černobylu

Hejtmanka kritiku odmítla. „Je to totální nesmysl. Krizový štáb vůbec neřeší, jestli se budou zveřejňovat nějaké informace. V první řadě má povinnost informovat krajská hygienická stanice a nám posílá celkové stavy,“ řekla. Popřela, že by členové štábu detailní informace automaticky měli.

Kupka by do věci nerad „tahal akcent opoziční politiky“, na některé podněty podle něj vedení kraje reagovalo vstřícně. I on se ale setkává s výhradami starostů vůči přenosu informací. Některé jiné regiony si podle něj počínají lépe. „Mám třeba aktuální informace z Kraje Vysočina, kde se také nedaří všechno zvládat bez komplikací, ale přenos informací jako základní podmínka pro funkční krizové řízení tam funguje,“ řekl Kupka.

Podle starosty Psár u Prahy Milana Váchy (STAN) už kvůli nedostatku informací kolují fámy o nakažených v území. „Bylo by dobré mít například interaktivní mapu, kde by bylo vidět, kde je skutečně obec s výskytem COVID-19, občané musí být informováni,“ uvedl Vácha. Naopak v Mělníku podle mluvčí radnice Barbory Walterové přesné informace o počtu nakažených mají. „Máme hygieničku v krizovém štábu,“ uvedla mluvčí. V okrese tak podle ní ke čtvrtečnímu ránu bylo 16 nakažených, žádný není přímo z Mělníka.

hejtmanka

“Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

Vedení kraje čelilo kritice také od záchranářky ze Zdib kvůli nedostatku ochranných pomůcek. Na jejím stanovišti byl prý jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně z vlastních zdrojů. Hejtmanka tvrdí, že všichni záchranáři ochranné pomůcky mají. Problém je podle ní v tom, že nejsou plné sklady, ale zásobuje se takzvaně just in time, tedy ve chvíli, kdy je potřeba. Pro jistotu nařídila kontroly ochranných pomůcek, na výsledky ještě čeká.

Ředitel záchranné služby Jiří Knor ve vyjádření na hejtmančiných facebookových stránkách uvedl, že záchranářka ze Zdib v otevřeném dopise šířila nepravdy a její jednání považuje za porušení pracovní kázně. Kupka jeho slova kritizoval. Podle něj by měl ředitel ve vyhrocené situaci reagovat přiměřeněji a s větším pochopením.

(ČTK, mim)

Včera, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
Včera, 15:42
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
Včera, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
10.8.2020
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
10.8.2020
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení...
9.8.2020
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
9.8.2020
Dnem D bude 8. srpen. Zavedeno bude 9 nových linek (689 – 697), změněny budou...
Reklama