Opozice: Středočeský krizový štáb neinformuje obce o koronaviru

Někteří středočeští starostové tvrdí, že je krajský krizový štáb nechce informovat o koronavirové nákaze. Podle opozičního hnutí STAN krizový štáb zakázal poskytovat informace o počtu potvrzených nákaz v obcích, přestože je členové štábu znají. Nedostatky v komunikaci vidí i místopředseda ODS a starosta Líbeznic Martin Kupka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) řekla, že informace o nakažených v jednotlivých obcích mají hygienici a krizový štáb je nemá.

Jermanová dostává ráno SMS o počtech lidí v karanténě, nakažených a počtech lidí indikovaných k náběrům, což potřebuje vědět kvůli nemocnicím.

Předseda krajské organizace STAN a starosta Dolních Břežan u Prahy Věslav Michalik uvedl, že starostové jsou v první linii, a když lidé něco potřebují, obracejí se na ně. Proto by podle Michalika měli vědět, zda se v jejich obci nákaza vyskytuje, aby mohli organizovat účinná opatření.

zachranáři SCK

Bez ochrany vstříc riziku nakažení. Doktoři a sestry hasí pandemii koronaviru jako hasiči v Černobylu

Hejtmanka kritiku odmítla. „Je to totální nesmysl. Krizový štáb vůbec neřeší, jestli se budou zveřejňovat nějaké informace. V první řadě má povinnost informovat krajská hygienická stanice a nám posílá celkové stavy,“ řekla. Popřela, že by členové štábu detailní informace automaticky měli.

Kupka by do věci nerad „tahal akcent opoziční politiky“, na některé podněty podle něj vedení kraje reagovalo vstřícně. I on se ale setkává s výhradami starostů vůči přenosu informací. Některé jiné regiony si podle něj počínají lépe. „Mám třeba aktuální informace z Kraje Vysočina, kde se také nedaří všechno zvládat bez komplikací, ale přenos informací jako základní podmínka pro funkční krizové řízení tam funguje,“ řekl Kupka.

Podle starosty Psár u Prahy Milana Váchy (STAN) už kvůli nedostatku informací kolují fámy o nakažených v území. „Bylo by dobré mít například interaktivní mapu, kde by bylo vidět, kde je skutečně obec s výskytem COVID-19, občané musí být informováni,“ uvedl Vácha. Naopak v Mělníku podle mluvčí radnice Barbory Walterové přesné informace o počtu nakažených mají. „Máme hygieničku v krizovém štábu,“ uvedla mluvčí. V okrese tak podle ní ke čtvrtečnímu ránu bylo 16 nakažených, žádný není přímo z Mělníka.

hejtmanka

“Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

Vedení kraje čelilo kritice také od záchranářky ze Zdib kvůli nedostatku ochranných pomůcek. Na jejím stanovišti byl prý jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně z vlastních zdrojů. Hejtmanka tvrdí, že všichni záchranáři ochranné pomůcky mají. Problém je podle ní v tom, že nejsou plné sklady, ale zásobuje se takzvaně just in time, tedy ve chvíli, kdy je potřeba. Pro jistotu nařídila kontroly ochranných pomůcek, na výsledky ještě čeká.

Ředitel záchranné služby Jiří Knor ve vyjádření na hejtmančiných facebookových stránkách uvedl, že záchranářka ze Zdib v otevřeném dopise šířila nepravdy a její jednání považuje za porušení pracovní kázně. Kupka jeho slova kritizoval. Podle něj by měl ředitel ve vyhrocené situaci reagovat přiměřeněji a s větším pochopením.

(ČTK, mim)

Dnes, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Dnes, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Dnes, 14:02
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Včera, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
29.5.2020
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
Reklama