Otevření testovacího místa na koronavirus v příbramské nemocnici vázne. Na umístnění v Benešově si stěžovali lidé

V novém odběrovém místě, které se připravuje v příbramské nemocnici, bude možné testovat na koronavirus i lidi v autech. Zdravotník jim odebere vzorky z okénka. Jenže jeho otevření je v nedohlednu, není dostatek odběrových sad a ochranných pomůcek pro zdravotníky. Zřizování odběrových míst ve Středočeském kraji provázejí zmatky, Benešov musel místo přesunout.

Ve Středočeském kraji fungují čtyři odběrová místa pro testování lidí na koronavirus, jsou v Benešově, Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi, příbramské má být páté.

Jenže nemocnice stále nemá k dispozici dostatek odběrových sad, redakci to potvrdil mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota. Bez odběrových sad nemá smysl otevírat odběrové místo. Tyto sady tvoří tyčinka k výtěru, kterou se nabere vzorek, jenž je následně testován.

Ty by jim měl dodat kraj, případně vláda, doposud se to nestalo. Nemocnice si odběrové sady obvykle obstarává sama, ale v současné situaci je není kde koupit.

„Ochranných pomůcek je obecně nedostatek, kdy dostaneme odběrové sady, zatím netušíme,“ řekl Janota.

COVID laboratoř příbramské nemocnice je zařazena na seznamu Státního zdravotního ústavu jako jedna z laboratoří  s oprávněním testovat vzorky na koronavirus. Lidi ale netestuje.

„Vzhledem k omezenému množství testovacích setů neprovádíme testování samoplátců a bezpříznakových osob. Prosíme nechoďte k nám a nevolejte nám za účelem testování,“ upozorňuje nemocnice ne webu.

V případě příbramského odběrového místa je podle hejtmanky nutné počkat na dostatek ochranných pomůcek.

„Rychlotesty i odběrové tyčinky máme připravené, ale je to teď o těch ochranných pomůckách a já doufám, že dalším závozem zabezpečíme dlouhodobější činnost i tohoto odběrového místa,“ řekla Pokorná Jermanová.

Odběrné místo v Benešově museli přesunout

Odběrové místo pro testování na koronavirus v Benešově změnilo stanoviště. Z polikliniky na Malém náměstí se přestěhovalo na parkoviště u plaveckého bazénu, kde bude možné odebírat vzorky i lidem z auta. O původním umístění rozhodl krizový štáb hejtmanky Jermanové.

„Rada města Benešov mne pověřila, abych jejím jménem požádal Krizový štáb Středočeského kraje, na základě četných stížností občanů, o přehodnocení rozhodnutí krizového štábu umístit odběrové místo na vyšetření vzorků na COVID-19 v objektu městské polikliniky na Malém náměstí v Benešově,“ napsal v otevřeném dopise starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

V objektu městské polikliniky totiž nebylo možné zajistit vhodné zázemí pro personál odběrového místa.

„Současně Rada města Benešov nabízí jiné vhodné místo pro provádění odběrů vzorků na COVID-19. Mohlo by jím být například parkoviště před plaveckým stadionem v ulici Hráského, v blízkosti pracoviště Krajské hygienické stanice a stanice Hasičského záchranného sboru. Na parkovišti je dostatek místa pro postavení odběrových stanů, dekontaminačních stanů, pro příjezd klientů i sanitek ZZS. I s ohledem na předpokládané zvýšení kapacity odběrů by takové řešení bylo účelné a praktické,“ pokračoval Hlavnička.

„V souvislosti s touto novou službou, testováním příchozích přímo z automobilu, bude přemístěno i stávající odběrové místo u polikliniky. U krytého plaveckého bazénu, který je nyní uzavřen, na velké parkovací ploše je již přistavena odběrová buňka s připojením na elektřinu, kde budou obě služby fungovat společně. Celý prostor bude monitorován městskou policií,“ uvedla hejtmanka a předsedkyně krizového štábu Jaroslava Pokorná Jermanová.

Vedení kraje v minulých dnech čelilo kvůli organizaci a nedostatku ochranných pomůcek kritice, na špatnou situaci si v otevřeném dopise stěžovala například i záchranářka ze Zdib.

„Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni,“ napsala záchranářka Brožová hejtmance. Podle ní slova díků od hejtmanky nestačí.

Starosta Roztok u Prahy a místopředseda TOP 09 Jan Jakob kvůli tomu hejtmanku vyzval k odstoupení. „Jaroslava Pokorná Jermanová by měla okamžitě rezignovat. Na nedostatek manažerských schopností jsme si u paní hejtmanky bohužel už zvykli. Na nedostatek empatie k záchranářům, kteří denně nasazují své zdraví, si zvyknout nehodláme,“ prohlásil Jakob.

Pokorná Jermanová tvrdí, že všichni záchranáři ochranné pomůcky mají. Problém je podle ní v tom, že nejsou plné sklady, ale zásobuje se takzvaně just in time, tedy ve chvíli, kdy je potřeba.

„To ale není pravda, jak svědčí případy záchranky z Mnichova Hradiště nebo stav, kdy obce a města zásobují záchranku ochrannými pomůckami přímo, jako je tomu třeba v Dolních Břežanech,“ uvedl starosta Úval Petr Borecký.

Podle Boreckého by se měla hejtmanka starat o zajištění základních potřeb lidí v první linii a občanů středních Čech a až pak péče o vlastní PR (poznámka redakce: budování mediálního obrazu). „Koukněte se jinam, jak se to dělá. Třeba do Libereckého, Moravskoslezského nebo Pardubického kraje,“ napsal starosta hejtmance.

S přispěním ČTK

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama