Památník odboje na Kobyliské střelnici se dočkal významných úprav a rekonstrukcí

Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné akce Anthropoid – likvidace takzvaného pražského kata, zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Naše národní sebeurčení by nemělo šanci nebýt obětí těch, kteří neváhali v boji za naši samostatnost položit životy své i blízkých. Mnozí zde popravení, jako například předseda vlády Alois Eliáš nebo generálmajor Josef Mašín, umírali pod kulkami německých katanů s výkřikem: Ať žije Československá republika!,“ uvedl k významu památky místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek.

Podle radního Michala Švarce tehdy došlo k faktické likvidaci elity českého národa. „Stav památníku a jeho odkaz budoucím generacím je pro nás zásadním úkolem. Rádi bychom toto poměrně zapomenuté místo a jeho příběh dostali do povědomí obyvatel nejen pražských, ale i celorepublikových,“ řekl Švarc, který řídil rekonstrukční práce na Památníku.

Praha 8 chce změnit územní plán kvůli tunelu V Holešovičkách

Radnice Prahy 8 loni nechala zrenovovat mozaiku, podkladovou desku pod sochou plačící ženy v místě poprav a informační desku s návštěvním řádem. Konzervace a nátěru se dočkal kříž s trnovou korunou, zásadní rekonstrukci prodělaly i desky se jmény popravených. U nich se navíc opravily některé chyby ve jménech obětí.

Příští rok Kobyliskou střelnici ještě čeká instalace stožáru s vlajkou. „K výročí 28. října jsme nechali vyrobit a naistalovat informační desku s příběhem střelnice a nejznámějších popravených. Přijďte se seznámit s osudy a vzdát hold těm, kteří padli v boji za naši svobodu,“ pozval občany radní Švarc.

Otto Matoušek. Legionář a malíř, který propadl horizontu rybníků a jezer

Kobyliská střelnice je bývalá vojenská střelnice a popraviště v době nacistické okupace v Praze-Kobylisích. Vznikla v roce 1890 na okraji tehdejší vsi Kobylisy severně od Prahy. Zprvu sloužila pro výcvik pěchoty, ale brzy se stala také výletním místem. Vojenské kapely tu pořádaly koncerty, byla zřízena konírna a cvičila se jízda na koni. Po 1. světové válce nacvičovaly na střelnici i měšťanské sbory, Sokol a další spolky.

Za druhé světové války zřídila německá správa Prahy v zadní části střelnice popraviště. Bývalá konírna se proměnila na poslední vězení odsouzených. Po atentátu na Heydricha v roce 1942 tu byly odvetou denně popravovány desítky mužů a žen. Od 30. května do 3. července 1942 bylo popraveno téměř 540 osob, mj. generál Alois Eliáš, feministka Františka Plamínková, spisovatel Vladislav Vančura, Jaroslav a Evžen Rošičtí, zoolog Jaroslav Štorkán nebo skupina občanů Lidic. Dodatečně zde byli také zastřeleni představitelé Československé pravoslavné církve v čele s biskupem Gorazdem.

Televizní krize před 20 lety. Těžké časy připomenou fotky na Jungmaňáku

Od roku 1945 je pietním místem, které bylo roku 1975 přeměněno na Památník protifašistického odboje. Na místě bývalých koníren je mozaika od Martina Sladkého, opodál stojí dřevěný kříž (původní byl pro špatný stav dřeva nahrazen v prosinci 2007 novým) a plastika plačící ženy od Miloše Zeta. Naproti jedinému vchodu do areálu skrz val jsou do desky vytesány verše Miroslava Floriana.

Od roku 1978 je Kobyliská střelnice národní kulturní památkou. Je přístupna celoročně.

FOTO: Kobyliská střelnice

Kobyliská střelnice - 1 p8..Kobyliská střelnice - 2 p8………Kobyliská střelnice - 3 p8.Kobyliská střelnice - 4 kuznuKobyliská střelnice - 5 8kaa
Další fotky
Kobyliská střelnice - 0 p8………..
Včera, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
24.2.2021
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama