mapa regionů
zavřít mapu

Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy. Vše začalo tak, že manželé Helena a Václav Kočovi převzali opuštěný dvorek s několika králíky, slepicemi a kočkami. „Zvířátka jsme zaopatřili, přidali pár našich a rozhlásili, že existujeme. Za rok se u nás sešlo několik dalších, většinou nechtěných morčat, králíků i slepiček, přibyly kachny a koza Jůlinka,“ uvedla pro Náš REGION Helena Kočová. Farma se postupně rozrostla a dnes těší dětské i dospělé návštěvníky.
„Ke zvířatům jsme vždy měli s manželem blízko, vždy jsme nějaké drobné mazlíčky měli. Ale jako mnozí jsme i my panelákové děti a vše o hospodaření jsme se museli učit za pochodu. Například když manžel přivezl jako dárek pro dceru k narozeninám kozičku, doufali jsme, že bude vyřešeno sekání trávy na zahradě. Koza Jůlinka sekala, posekala ostružiny, jahody, růže, bezinky, rajčata… Trávu žrala, až když už nebylo nic lepšího. Ale za to s námi jezdila jako člen rodiny, pardon stáda, autem na výlety i na chalupu,“ přiblížila chovatelské začátky farmářka.
„V roce 2013 k nám kromě sousedů a dětí začaly docházet děti z mateřských školek, škol a rodiny z širšího okolí. Přibyla i darovaná koza Nelinka. Odchovali jsme první kachňátka, kuřátka i méně chtěná koťátka, divokou matku jsme nechali kastrovat. A přes zimu jsme vypiplali malinké ježky. V roce 2014 přibyl darovaný kozel Mazel, kterého jsme zachránili před pekáčem, a začalo velké množení. Díky kastraci další polodivoké kočky snad poslední koťata, pětadvacet kuřat, téměř čtyřicet kachňat, patnáct králíčat a nakonec 31. srpna kozlíček Flíček,“ zavzpomínala Helena Kočová.
V následujících letech manželé činnost farmy rozšířili, zvýšila se návštěvnost mateřských i základních škol nebo zájmových kroužků. „Proto jsme založili Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice (zapsaný spolek – pozn. red.). Díky skvělé spolupráci s obcí jsme rozjeli přípravy na vybudování ekologického centra s malou kontaktní zoo hospodářských zvířat a klubovnou se sociálním i chovatelským zázemím, kuchyňkou a hernou. Od obce jsme dostali do zápůjčky pozemek a nemovitost vhodnou pro tyto účely. Stávající dvorek jsme přestavěli, zrekonstruovali a zjednodušili,“ uvedla farmářka.
Postupně tak na farmu přibyly husy, ovce, a hlavně párek poníků a oslík. „Koupí koníků se farma dostala do širšího povědomí. A zároveň jsem si tak splnila dětský sen. A hlavně začala plnit sen své dcery, která odmalinka koně miluje. Navíc oslík, miškovický Mišák (skutečně s měkkým „i“), který také vozí děti a pomáhá tak, jak oslíci společně s koníky pomáhali odpradávna, je originální a jedinečnou atrakcí,“ vysvětlila.
„Během čtyř let, co farmu pro veřejnost tak nějak cíleně provozujeme, jsme vypracovali několik verzí exkurzí s přednáškou a kontaktem se zvířaty. Vyjížděli jsme s nimi i do mateřských a základních škol, které jsou poblíž, či na akce v naší městské části a okolí,“ vysvětlila. To se nyní, v době nouzového stavu, nekoná. Děti a dospělí ale mohou na farmu přicházet i v době pandemie koronavirové infekce. Samozřejmě musí mít roušky a dodržovat dvoumetrové odstupy, k dispozici je dezinfekce. „Jak se farma vyvíjí, máme nyní poníka, oslíka a dva větší koníky. A ty potřebují každý den pracovat. Jen dcera a tři prověřené kamarádky mohou (na střídačku) koně venčit,“ podotkla Helena Kočová.
Zimní sezóna s krátkými dny je tak pro farmu, stejně jako pro mnohé jiné farmy a zoo vždy slabší v návštěvnosti. Navíc tuto farmičku provozuje rodina Kočových ve svém volném čase vedle svých zaměstnání. „Farma je pro nás koníčkem a vše, co vyděláme, jde tak zpět do krmení, ošetření a údržby areálu. Fungujeme samozřejmě celoročně, ale v této napjaté době je vhodné zavolat si předem a objednat se. Snažíme se tím korigovat i množství lidí, aby se zde nescházelo více dospělých, než je dovoleno,“ vysvětlila.
Pochvaluje si také spolupráci s místní prodejnou Tesco expres Čakovice, která farmě dává neprodané ovoce, zeleninu a pečivo. „Co nezkrmíme u nás, poskytujeme dalším známým zemědělcům v okolí a oni nám dávají své přebytky v podobě sena či zrní. A tak si navzájem pomáháme,“ uvedla. Zdůraznila, že není z těch, kteří ve zvířatech vidí hlavně maso, i když vegetariánka také není. „Občasné drůbeží či králičí, to je jen vedlejší produkt nutné regulace chovu, aby nás to nesežralo… Hlavní poslání našich zvířat je dělat radost a ukazovat svou důležitost ve vztahu k člověku. Zní to možná šroubovaně, ale myslím si, že v dnešní hektické, přetechnizované době bychom my, ale hlavně naše děti, neměli ztrácet kontakt s přírodou,“ řekla.
Farma zatím jede v provizorním režimu. Co se týče plánů do budoucna, městská část Čakovice, pod které Miškovice spadají, přislíbila postavit v přilehlé budově zázemí, toalety, klubovnu a hernu s kuchyňkou. „A vypadá to, že se snad na jaře hnou ledy, prý je – po čtyřech letech – konečně připraveno stavební povolení. Pak budeme moci rozšířit nabídku, dělat více exkurzí, zájmových kroužků, tvořivých dílen, příměstské tábory…,“ uzavřela.