Panelákové děti provozují farmu v Miškovicích, kam během osmi let přibylo mnoho zvířat

Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy. Vše začalo tak, že manželé Helena a Václav Kočovi převzali opuštěný dvorek s několika králíky, slepicemi a kočkami. „Zvířátka jsme zaopatřili, přidali pár našich a rozhlásili, že existujeme. Za rok se u nás sešlo několik dalších, většinou nechtěných morčat, králíků i slepiček, přibyly kachny a koza Jůlinka,“ uvedla pro Náš REGION Helena Kočová. Farma se postupně rozrostla a dnes těší dětské i dospělé návštěvníky.

„Ke zvířatům jsme vždy měli s manželem blízko, vždy jsme nějaké drobné mazlíčky měli. Ale jako mnozí jsme i my panelákové děti a vše o hospodaření jsme se museli učit za pochodu. Například když manžel přivezl jako dárek pro dceru k narozeninám kozičku, doufali jsme, že bude vyřešeno sekání trávy na zahradě. Koza Jůlinka sekala, posekala ostružiny, jahody, růže, bezinky, rajčata… Trávu žrala, až když už nebylo nic lepšího. Ale za to s námi jezdila jako člen rodiny, pardon stáda, autem na výlety i na chalupu,“ přiblížila chovatelské začátky farmářka.

Tradiční lidové oděvy a jejich výroba. Dlaskův statek u Turnova začal sezonu

„V roce 2013 k nám kromě sousedů a dětí začaly docházet děti z mateřských školek, škol a rodiny z širšího okolí. Přibyla i darovaná koza Nelinka. Odchovali jsme první kachňátka, kuřátka i méně chtěná koťátka, divokou matku jsme nechali kastrovat. A přes zimu jsme vypiplali malinké ježky. V roce 2014 přibyl darovaný kozel Mazel, kterého jsme zachránili před pekáčem, a začalo velké množení. Díky kastraci další polodivoké kočky snad poslední koťata, pětadvacet kuřat, téměř čtyřicet kachňat, patnáct králíčat a nakonec 31. srpna kozlíček Flíček,“ zavzpomínala Helena Kočová.

Přibyla další zvířata

V následujících letech manželé činnost farmy rozšířili, zvýšila se návštěvnost mateřských i základních škol nebo zájmových kroužků. „Proto jsme založili Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice (zapsaný spolek – pozn. red.). Díky skvělé spolupráci s obcí jsme rozjeli přípravy na vybudování ekologického centra s malou kontaktní zoo hospodářských zvířat a klubovnou se sociálním i chovatelským zázemím, kuchyňkou a hernou. Od obce jsme dostali do zápůjčky pozemek a nemovitost vhodnou pro tyto účely. Stávající dvorek jsme přestavěli, zrekonstruovali a zjednodušili,“ uvedla farmářka.

Ve Statenicích byla pokřtěna malá kobylka Žežulka

Postupně tak na farmu přibyly husy, ovce, a hlavně párek poníků a oslík. „Koupí koníků se farma dostala do širšího povědomí. A zároveň jsem si tak splnila dětský sen. A hlavně začala plnit sen své dcery, která odmalinka koně miluje. Navíc oslík, miškovický Mišák (skutečně s měkkým „i“), který také vozí děti a pomáhá tak, jak oslíci společně s koníky pomáhali odpradávna, je originální a jedinečnou atrakcí,“ vysvětlila.

Několik verzí exkurzí

„Během čtyř let, co farmu pro veřejnost tak nějak cíleně provozujeme, jsme vypracovali několik verzí exkurzí s přednáškou a kontaktem se zvířaty. Vyjížděli jsme s nimi i do mateřských a základních škol, které jsou poblíž, či na akce v naší městské části a okolí,“ vysvětlila. To se nyní, v době nouzového stavu, nekoná. Děti a dospělí ale mohou na farmu přicházet i v době pandemie koronavirové infekce. Samozřejmě musí mít roušky a dodržovat dvoumetrové odstupy, k dispozici je dezinfekce. „Jak se farma vyvíjí, máme nyní poníka, oslíka a dva větší koníky. A ty potřebují každý den pracovat. Jen dcera a tři prověřené kamarádky mohou (na střídačku) koně venčit,“ podotkla Helena Kočová.

V kralupském útulku Lesan zůstávají hlavně velcí psi. Největší zájem je o malá štěňata.

Zimní sezóna s krátkými dny je tak pro farmu, stejně jako pro mnohé jiné farmy a zoo vždy slabší v návštěvnosti. Navíc tuto farmičku provozuje rodina Kočových ve svém volném čase vedle svých zaměstnání. „Farma je pro nás koníčkem a vše, co vyděláme, jde tak zpět do krmení, ošetření a údržby areálu. Fungujeme samozřejmě celoročně, ale v této napjaté době je vhodné zavolat si předem a objednat se. Snažíme se tím korigovat i množství lidí, aby se zde nescházelo více dospělých, než je dovoleno,“ vysvětlila.

Hlavní není maso, ale dělat radost

Pochvaluje si také spolupráci s místní prodejnou Tesco expres Čakovice, která farmě dává neprodané ovoce, zeleninu a pečivo. „Co nezkrmíme u nás, poskytujeme dalším známým zemědělcům v okolí a oni nám dávají své přebytky v podobě sena či zrní. A tak si navzájem pomáháme,“ uvedla. Zdůraznila, že není z těch, kteří ve zvířatech vidí hlavně maso, i když vegetariánka také není. „Občasné drůbeží či králičí, to je jen vedlejší produkt nutné regulace chovu, aby nás to nesežralo… Hlavní poslání našich zvířat je dělat radost a ukazovat svou důležitost ve vztahu k člověku. Zní to možná šroubovaně, ale myslím si, že v dnešní hektické, přetechnizované době bychom my, ale hlavně naše děti, neměli ztrácet kontakt s přírodou,“ řekla.

Na koni si do nového roku může skočit opravdu každý. Tak zase za rok

Farma zatím jede v provizorním režimu. Co se týče plánů do budoucna, městská část Čakovice, pod které Miškovice spadají, přislíbila postavit v přilehlé budově zázemí, toalety, klubovnu a hernu s kuchyňkou. „A vypadá to, že se snad na jaře hnou ledy, prý je – po čtyřech letech – konečně připraveno stavební povolení. Pak budeme moci rozšířit nabídku, dělat více exkurzí, zájmových kroužků, tvořivých dílen, příměstské tábory…,“ uzavřela.

FOTO: Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice

Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice - 1 FOTO SEVER OTVIRAK Panelákové děti provozují farmu v Miškovicích – foto Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice uvodCentrum ekologické výchovy Farma Miškovice - Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice 2Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice - FOTO SEVER OTVIRAK Panelákové děti provozují farmu v Miškovicích – foto Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice 1Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice - FOTO SEVER OTVIRAK Panelákové děti provozují farmu v Miškovicích – foto Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice 3Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice - FOTO SEVER OTVIRAK Panelákové děti provozují farmu v Miškovicích – foto Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice 4
Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
11.1.2021
Od 4. ledna 2021 došlo ke změně na pražské autobusové lince 103. Trasa Ládví –...
4.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Pejsek a kočička - Libor Petrů a Heidi Janků
4.1.2021
Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice...
V Neratovicích bude kostel.
21.12.2020
Minulý režim záměrně založil město Neratovice bez kostela. Místní farníci a další lidé se rozhodli...
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Opatření, jejichž cílem má být zbrzdit šíření koronavirové infekce, určila i charakter různých tradičních akcí....
1.11.2020
Prošla si nemocí, při které jí bylo hodně zle. Domů z nemocnice se zpěvačka Jiřina...
Reklama