Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody

Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice chybí kopce a lesy, ale on to tam má rád. Stejně jako nedaleký Mratín, kde po něm dokonce nese jméno divadelní soubor MIG při TJ Sokol a kde dobře zná tradiční mistrovství světa v přípravě bramborového salátu, které se tentokrát kvůli pandemii nekonalo. Jedním z nejnovějších počinů Michala Gulyáše je namluvení vypravěče v audioknize Nové povídání o pejskovi a kočičce autorů Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila.

„Samozřejmě si velmi dobře pamatuji původní knížku Josefa Čapka, která byla – spolu s Broučky a Křemílkem a Vochomůrkou – jednou ze tří, které jsem sjížděl a poslouchal na audiu. Povídání o pejskovi a kočičce bylo namluveno Karlem Högerem a je to nezapomenutelné. Když jsem nyní načítal Gracíka a Nekvapila, překvapilo mě, jak se jim do toho podařilo nacpat moderní prvky a zároveň dobře zachovat ducha, který do toho dal Josef Čapek,“ uvedl Michal Gulyáš pro Náš REGION.

Popelce je padesát. Narozeniny slaví knížkou a vínem, nechyběl ani dort se střevíčky

„Byla to velmi rychlá práce. Přijel jsem do studia a asi jen s dvěma či třemi přerušeními jsem to na plnou dobrou přečetl, což je důkaz, že je to dobře napsané. Navíc je to didaktické,“ dodal. Kočičku namluvila zpěvačka Heidi Janků. I ona si v dětství oblíbila původní Čapkovu knížku. „Jsem zrovna v místnosti, kde mám knihovnu a určitě bych knížku s krásnými ilustracemi ještě našla. Moc ráda jsem četla třeba to, jak pejsek s kočičkou pekli dort. Byla to legrace,“ uvedla v telefonickém rozhovoru pro Náš REGION.

Výzva pro Heidi Janků

„Když jsem dostala nabídku namluvit kočičku, tak ačkoli nemám ráda slovo výzva, tady musí říct, že to výzva byla, protože jsem nikdy nic takového nedělala. Nejsem herečka, nemám na to žádné školy. Byla pro mě docela dlouhá cesta, abych si v tom našla nějaký výraz. Jestli se výsledek dětem líbí, uvidím, dala jsem do toho vše, líp to udělat neumím,“ dodala.

Výtvarná soutěž pro dětské domovy, pohádka pro Světlušku, hračky i čtení. Vánoce patří dětem!

Také zpěvákovi a moderátorovi Liboru Petrů se v dětství líbilo, jak kočička s pejskem vařili dort a naládovali do něj všechno, včetně mýdla. „Když přišla nabídka od Mirka Graclíka a Vaška Nekvapila, rád jsem ji přijal. Byla to zajímavá studiová práce,“ uvedl. S tím, že zároveň i vychází cédéčka, kde jsou některé z písniček právě o pejskovi a kočičce. Jeden z autorů Nových příběhů pejska a kočičky Václav Nekvapil pro Náš REGION uvedl, že audioverze vychází z tištěné knížky, na které s Miroslavem Graclíkem nechali hodně práce. „Snažili jsme se pomocí tradičního tématu vštípit do dětských hlav základní problémy tohoto světa,“ řekl.

Principy a indické kresby

To jsou například chudoba, nedostatek vody či to, že mají mít úctu ke starším. Nebo, že není důležitá hodnota dárku, ale dárek samotný. „To dětem může pomoci v tom, že když jim babička s dědečkem dají dárek, který není v hodnotě, jakou by čekaly, zjistí, že skvělé je především na to, že na ně myslí a mají je rádi,“ řekl Václav Nekvapil. „Když tyto principy implementujete do hlav dětí, mají oproti nám patnáctiletý náskok, aby jim to v hlavě šrotovalo. A co my víme, třeba za patnáct let přijde někdo s geniálním řešením, které vyřeší světové sucho,“ dodal.

Otec a strýc Pejska a Kočičky. Jaký byl skutečný vztah bratří Čapků k dětem?

S printovou verzí se autorům nepodařilo úplně proniknout přes síť knihoven, to je ale neodradilo a rozhodli se pro audioknihu. „Ohlasy na knihu byly různorodé, někomu vadilo, že jsme se striktně nedrželi originálu. Předpokládám, že kdybychom se ho drželi, zase by nám vyčetli, že kopírujeme,“ řekl. Do nových příběhů chtěli vtisknout současnost. Barevné ilustrace jsou od indické kreslířky. „Při zadávání kreseb jsme zažili zajímavé okamžiky. Třeba, když jsme požádali o to, aby namalovala, jak jdou pejsek a kočička lesem, přišla skica, kdy v lese byly palmy, Když se pletla pomlázka, paní ilustrátorka netušila, co to je a nakreslila, jak pejsek fidlá na housle,“ přiblížil milé vzpomínky.

FOTO: Nové povídání o pejskovi a kočičce

Nové povídání o pejskovi a kočičce - FOTO SEVER Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody – foto archiv autorů knihyNové povídání o pejskovi a kočičce - FOTO SEVER Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody – foto archiv autorů knihy 2Nové povídání o pejskovi a kočičce - FOTO SEVER Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody – kresba z knihy
11.1.2021
Od 4. ledna 2021 došlo ke změně na pražské autobusové lince 103. Trasa Ládví –...
V Neratovicích bude kostel.
21.12.2020
Minulý režim záměrně založil město Neratovice bez kostela. Místní farníci a další lidé se rozhodli...
3.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Centrum ekologické výchovy Farma Miškovice
3.12.2020
Osm let funguje farma v Miškovicích, která už pět let spadá pod Centrum ekologické výchovy....
16.11.2020
Některá nízkoprahová zařízení, kupříkladu klub Pacifik na pražském Černém Mostě, se zapojila do pomoci se...
10.11.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo rozšíření účelu investiční akce v Praze-Běchovicích, kdy bezbariérový přístup bude...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Opatření, jejichž cílem má být zbrzdit šíření koronavirové infekce, určila i charakter různých tradičních akcí....
1.11.2020
Prošla si nemocí, při které jí bylo hodně zle. Domů z nemocnice se zpěvačka Jiřina...
25.10.2020
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Reklama