Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody

Nová Ves ve středních Čechách je relativně novým domovem herce Michala Gulyáše. Jeho ženě sice chybí kopce a lesy, ale on to tam má rád. Stejně jako nedaleký Mratín, kde po něm dokonce nese jméno divadelní soubor MIG při TJ Sokol a kde dobře zná tradiční mistrovství světa v přípravě bramborového salátu, které se tentokrát kvůli pandemii nekonalo. Jedním z nejnovějších počinů Michala Gulyáše je namluvení vypravěče v audioknize Nové povídání o pejskovi a kočičce autorů Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila.

„Samozřejmě si velmi dobře pamatuji původní knížku Josefa Čapka, která byla – spolu s Broučky a Křemílkem a Vochomůrkou – jednou ze tří, které jsem sjížděl a poslouchal na audiu. Povídání o pejskovi a kočičce bylo namluveno Karlem Högerem a je to nezapomenutelné. Když jsem nyní načítal Gracíka a Nekvapila, překvapilo mě, jak se jim do toho podařilo nacpat moderní prvky a zároveň dobře zachovat ducha, který do toho dal Josef Čapek,“ uvedl Michal Gulyáš pro Náš REGION.

Popelce je padesát. Narozeniny slaví knížkou a vínem, nechyběl ani dort se střevíčky

„Byla to velmi rychlá práce. Přijel jsem do studia a asi jen s dvěma či třemi přerušeními jsem to na plnou dobrou přečetl, což je důkaz, že je to dobře napsané. Navíc je to didaktické,“ dodal. Kočičku namluvila zpěvačka Heidi Janků. I ona si v dětství oblíbila původní Čapkovu knížku. „Jsem zrovna v místnosti, kde mám knihovnu a určitě bych knížku s krásnými ilustracemi ještě našla. Moc ráda jsem četla třeba to, jak pejsek s kočičkou pekli dort. Byla to legrace,“ uvedla v telefonickém rozhovoru pro Náš REGION.

Výzva pro Heidi Janků

„Když jsem dostala nabídku namluvit kočičku, tak ačkoli nemám ráda slovo výzva, tady musí říct, že to výzva byla, protože jsem nikdy nic takového nedělala. Nejsem herečka, nemám na to žádné školy. Byla pro mě docela dlouhá cesta, abych si v tom našla nějaký výraz. Jestli se výsledek dětem líbí, uvidím, dala jsem do toho vše, líp to udělat neumím,“ dodala.

Výtvarná soutěž pro dětské domovy, pohádka pro Světlušku, hračky i čtení. Vánoce patří dětem!

Také zpěvákovi a moderátorovi Liboru Petrů se v dětství líbilo, jak kočička s pejskem vařili dort a naládovali do něj všechno, včetně mýdla. „Když přišla nabídka od Mirka Graclíka a Vaška Nekvapila, rád jsem ji přijal. Byla to zajímavá studiová práce,“ uvedl. S tím, že zároveň i vychází cédéčka, kde jsou některé z písniček právě o pejskovi a kočičce. Jeden z autorů Nových příběhů pejska a kočičky Václav Nekvapil pro Náš REGION uvedl, že audioverze vychází z tištěné knížky, na které s Miroslavem Graclíkem nechali hodně práce. „Snažili jsme se pomocí tradičního tématu vštípit do dětských hlav základní problémy tohoto světa,“ řekl.

Principy a indické kresby

To jsou například chudoba, nedostatek vody či to, že mají mít úctu ke starším. Nebo, že není důležitá hodnota dárku, ale dárek samotný. „To dětem může pomoci v tom, že když jim babička s dědečkem dají dárek, který není v hodnotě, jakou by čekaly, zjistí, že skvělé je především na to, že na ně myslí a mají je rádi,“ řekl Václav Nekvapil. „Když tyto principy implementujete do hlav dětí, mají oproti nám patnáctiletý náskok, aby jim to v hlavě šrotovalo. A co my víme, třeba za patnáct let přijde někdo s geniálním řešením, které vyřeší světové sucho,“ dodal.

Otec a strýc Pejska a Kočičky. Jaký byl skutečný vztah bratří Čapků k dětem?

S printovou verzí se autorům nepodařilo úplně proniknout přes síť knihoven, to je ale neodradilo a rozhodli se pro audioknihu. „Ohlasy na knihu byly různorodé, někomu vadilo, že jsme se striktně nedrželi originálu. Předpokládám, že kdybychom se ho drželi, zase by nám vyčetli, že kopírujeme,“ řekl. Do nových příběhů chtěli vtisknout současnost. Barevné ilustrace jsou od indické kreslířky. „Při zadávání kreseb jsme zažili zajímavé okamžiky. Třeba, když jsme požádali o to, aby namalovala, jak jdou pejsek a kočička lesem, přišla skica, kdy v lese byly palmy, Když se pletla pomlázka, paní ilustrátorka netušila, co to je a nakreslila, jak pejsek fidlá na housle,“ přiblížil milé vzpomínky.

FOTO: Nové povídání o pejskovi a kočičce

Nové povídání o pejskovi a kočičce - FOTO SEVER Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody – foto archiv autorů knihyNové povídání o pejskovi a kočičce - FOTO SEVER Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody – foto archiv autorů knihy 2Nové povídání o pejskovi a kočičce - FOTO SEVER Pejsek s kočičkou prožívají nové příběhy. Dětem vysvětlují, co je chudoba nebo nedostatek vody – kresba z knihy
8.5.2021
V současné době už lze psychologické poradenství a diagnostiku – při dodržení hygienických a dalších...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
8.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
Zdravotníci z Thomayerovy nemocnice děkují za obědy od počernických fotbalistů.
2.4.2021
Kopeme za zdravotníky a za Bobra – je přece chráněn. Pod tímto heslem pomáhají mladí...
V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…
27.3.2021
Přípravu elektrifikace úseků páteřních příměstských autobusových linek z Prahy do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi a...
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
22.3.2021
Osmašedesáté narozeniny oslavil v neděli 21. března zpěvák Dalibor Janda, trojnásobný zlatý slavík, který pochází...
Očkování seniorů v Klánovicích.
19.3.2021
Očkování přijelo za seniory z Klánovic. Vedení této městské části se totiž dohodlo s Fakultní...
11.3.2021
Radní Prahy schválili rozšíření přírodní památky Zámky. Toto území Kaňonu Vltavy u Sedlce, které je...
4.3.2021
Případ, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z nich a domácí násilí pokračuje...
Reklama