Petenti píšou otevřený dopis zastupitelům Řevnic. Bojí se o osud referenda

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Na zasedání zastupitelstva města Řevnice, které se uskuteční v pondělí 7. září, budou zastupitelé projednávat bod „Vyhlášení místního referenda“. „Městská rada navrhuje zamítnout konání referenda, jež podpořilo 800 oprávněných voličů, což je zhruba třetina všech oprávněných voličů v Řevnicích. Z posouzení našeho právního zástupce jasně vyplývá, že námi navrhované znění otázek je přípustné. Toto stanovisko vám předáme,“ píšou v otevřeném dopise zastupitelům, který má Náš REGION k dispozici, lidé, kteří se referendum iniciovali.

Jak už Náš REGION informoval, skupina občanů sbírala podpisy pro vyhlášení referenda v Řevnicích, které by obsahovalo dvě otázky. První by se týkala plánované výstavby v oblasti bývalé Eurovie poblíž nádraží, druhá oblasti Na Vrážku.

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Občané Řevnic rozjeli petici za referendum proti masivní výstavbě

„Na prakticky stejné námitky, které předložila městská rada, již soudy vydaly rozhodnutí, které pokud by se aplikovaly na náš případ, byly by v náš prospěch. Ostatně je to uvedeno i v textu právní analýzy předložené městskou radou od Advokátní kanceláře Zahumenského, kde nepovažuje otázky za nepřípustné,“ je uvedena v otevřeném dopise, který podepsali lidí z přípravného výboru referenda M. Tomek, O. Tomková a M. Sudek.

Připraveni podstoupit dostupné právní kroky

„Pokud by zastupitelstvo zamítlo námi navrhované referendum v otázce Eurovia a vyhlásilo by své referendum se změnou pouze úvodu obou otázek, příp. i s uvedením „dvou zelených pruhů“ v otázce č. 2 a neměnilo by další text otázek, přijali bychom tento kompromis. Pokud by však zastupitelstvo změnilo i další text v jakékoli otázce a měnilo tím smysl dotazování, jak je navrženo v podkladech pro zastupitelstvo, jsme připraveni okamžitě podniknout dostupné právní kroky k zastavení takového jednání,“ zdůraznili.

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice

Referendum v Řevnicích – reakce starosty

Podle jeho slov by se obrátili na soud a ministerstvo vnitra. „Změna podstaty otázky referenda je pro nás neakceptovatelná, neboť nerespektuje vyjádřenou vůli velké části občanů města a snaží se jejich demokratickou volbu nefér způsobem zmařit. Prosíme, aby se místo takových nepoctivých způsobů věnovala rada města raději férové soutěži názorů,“ uvedli.

„Pokud by se v námi navrženém referendu vyslovili občané pro bytovou zástavbu, budeme takový výsledek bezezbytku respektovat. Pokud by však došlo ke změně referenda způsobem, který rada navrhuje, budeme činit všechny dostupné kroky ke zmaření plánu městské radnice a zastupitelů podporujících takový postup,“ dodali.

Dnes, 17:20
V Čelákovicích v okrese Praha - východ zemřel na začátku října motorkář po srážce s...
Dnes, 15:01
V Ohrobci dokončili stavbu nového obchodu a v nejbližších dnech jej nájemce otevře. Mezi podmínkami pro jeho...
Dnes, 09:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 09:40
Žáci z Příbramských základních škol se v příštích třech letech naučí ovládat a stavět miniaturní roboty. Spolu...
Včera, 17:01
Incident mezi cestujícím a řidičem autobusu z poloviny letošního září šetří říčanští policisté. K samotnému...
Včera, 15:02
Městská část Praha 22 přestala používat aplikaci Praha 22 v mobilu a přešla v komunikaci s občany na "Mobilní rozhlas". Mobilní...
Včera, 12:20
Na louce u lesa nedaleko středočeské vesnice Hrachov je socha umístěná na ocelovém podstavci. Překvapený...
24.10.2020
Rada Prahy 12 trvá na nesouhlasu s demolicí obchodního centra Sázava, o kterou požádala společnost...
24.10.2020
Dva lidské životy a jednoho zraněného si vyžádaly dvě dopravní nehody na Pražském okruhu. Dělil...
24.10.2020
Národní zemědělské muzeum dokončilo stavbu centrálního depozitáře v Čáslavi na Kutnohorsku. Bude sloužit k uložení...
24.10.2020
Prozatím nezjištěný hladový zloděj vnikl někdy mezi 25. zářím a 1. říjnem do karavanu v...
Reklama