Plánované spojení Prahy rychlovlakem do Drážďan se dotkne tisíců obyvatel na sever od Prahy

Trať povede ze stanice Praha Vysočany do Lovosic, kde se potká s nynějším koridorem, který vede podél Labe do Ústí a Drážďan. První úsek z Prahy do Lovosic by měl být hotový mezi lety 2030 až 2035. Jízda mezi českou a saskou metropolí bude trvat 1 hodinu, do Ústí se tak z Prahy cestující dostanou za 30 minut. Na české straně Krušných hor vyhloubí stavbaři tunel dlouhý 26 km. Odhadované náklady na trať k hranicím dosáhnou výše 100 mld. Kč.

Plánovaná stavba vede v blízkosti několika obcí regionu na sever od Prahy. Nejpalčivější problém je v okolí Hovorčovic a Líbeznic, kde rezerva pro železniční spojení vede zastavěným územím. Tam bude nutné koridor posouvat. V těsné blízkosti hranic zastavěného území je pak koridor pro výstavbu vysokorychlostní tratě u Baště a Odolene Vody.

Změny zásad územního rozvoje kraje ale vyžadují, aby existovala shoda na technickém řešení, které ze studie proveditelnosti musejí vycházet. Zároveň ale Správa železnic už začala s navazujícími pracemi na projekt, jako jsou geodetická zaměření budoucí trasy a to i přes fakt, že ještě nemá od ministerstva dopravy oficiálně schválenou studii. Navíc těsně před dokončením studie proveditelnosti Správa železnic ukončila spolupráci s jejím zhotovitelem, firmou Cedop sdruženou s francouzskými projektanty z Egis Rail.

Dominanta veřejného prostranství. Ve Veliké Vsi zachraňují stoletou lípu

Ve čtvrtek 18. června proto proběhlo na obecním úřadě v Líbeznicích setkání zástupců Správy železnic a obcí, kterých se bezprostředně dotýká vedení plánované vysokorychlostní tratě Drážďany – Praha. Cílem setkání byla prezentace současného stavu projektu, který je ve fázi dokončování Studie proveditelnosti. Zástupci Správy železnic prezentovali preferovanou variantu vedení vysokorychlostní tratě a také způsob vedení krajinou, a to v tzv. zářezu neboli částečném tunelu s protihlukovými valy. Prezentován byl také časový harmonogram projektu, kdy se s případnou realizací stavby počítá po roce 2029. Další podobné setkání se zástupci obcí by mělo proběhnout na podzim 2020.

Text: MAS Nad Prahou

Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové
Dnes, 13:40
Zachovat, nebo zrušit možnost umísťování dětí do tří let do ústavních zařízení? Jedná o tom...
Dnes, 06:54
Zahrádkáři z osady Baník na Příbramsku upozornili, že zde opět řádí zloděj. Krade se za...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Příznivci automobilových soutěží se mohou v nadcházejícím ročníku Rally Bohemia těšit na několik zajímavých novinek,...
11.6.2021
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
Reklama