Podnikatel Pečenka insolvencí MTStavu Příbram branži neopouští, zaměřil se na rodinné domy

Stavební firma MTStav Příbram, s.r.o., podnikatele Martina Pečenky má finanční potíže. Na návrh dlužníka, který podal sám Pečenka 12. listopadu 2019, s ní bylo zahájeno insolvenční řízení. Vyplývá to z veřejně dostupných informací v obchodním rejstříku. Příbramský podnikatel ale v branži nekončí, věnuje se realitám.

„Dlužník ve svém insolvenčním návrhu uvedl podrobný seznam svých celkem 202 věřitelů se splatnými pohledávkami v celkové výši přibližně 56 528 303,38 Kč,“ uvádí Krajský soud v Praze v aktuálním usnesení k insolvenci firmy MTStav Příbram. V posledním kroku jednatele této firmy Martina Pečenku soud vyzval, aby k návrhu připojil listiny, dokládající jeho úpadek.

Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží

Struktura uvedených věřitelů představuje pestrý výčet dodavatelských firem, státních institucí či bankovních ústavů. Podle těchto údajů se nejedná o náhlý finanční kolaps, některé dluhy MTStavu Příbram se táhnou už od roku 2013 a v čase k nim postupně přibývaly další.

Pozornost mezi nimi budí zejména společnost Harisberg s.r.o., které podle návrhu zbývá doplatit 663 tisíc korun. Tato firma MTStavu zapůjčila peníze v srpnu, září a listopadu 2019.

Pečenkova stavební firma MTStav Příbram není ve městě zdaleka neznámá. Svá nejlepší léta, kdy firma vyhrávala soutěže na veřejné zakázky jako na běžícím páse, však má zřejmě za sebou.

Aktuálně na ní město Příbram hodlá vymáhat nefunkční pohon žaluzií v nástavbě základní školy v ulici 28. října. Firmu také stále pronásleduje městská zakázka na lanový park. „Dodavatele, firmu MTStav, jsme několikrát vyzývali k dokončení prací, ovšem marně. Nyní město dokončilo lanový park na Nováku samo a po původním dodavateli budou vymáhány náklady soudní cestou,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Středočeský Klub českých turistů opraví turistická značení za šest set tisíc korun

Další byznys

Firma MTStav Příbram, na svém webu uvádí jako reference i projekt stavby rodinných domů – Trojdomy Příbram, totožná informace o tom, že stavby realizuje MT Stav Příbram, byla i na stránkách tohoto projektu (dnes je již informace opravena). Redakce Našeho REGIONU, se proto snažila kontaktovat pana Pečenku s otázkami, jaký bude vzhledem k insolvenci MT Stavu osud domů ve 4. výstavbě projektu Trojdomy Příbram, marně.

Poté jsme se obrátili na telefonní kontakt uvedený na webu projektu Trojdomů Příbram. „Nezlobte se k tomu já se nebudu vůbec vyjadřovat, tohle není moje záležitost,“ uvedla paní, která se v telefonu představila jako Pečenková. Stejné telefonní číslo je přitom dohledatelné, jako kontakt na firmu MT Stav Příbram.

Jestli tedy skutečně staví Trojdomy Příbram společnost MT Stav Příbram v insolvenci, objasnil až Martin Pečenka, který se nakonec sám ozval. „To je asi chyba, protože tu realizaci provádí společnost Harisberg, to je společnost mojí dcery, ta s tím nemá nic společného. Doufám, že to nechcete někde zveřejňovat, to byste mě naštval. Já vám nic říkat nebudu, nemá cenu se s Váma bavit, já to nechám na právníkovi,“ řekl Pečenka.

To potvrzují i informace z Obchodního rejstříku, ve společnosti Harisberg s.r.o. figuruje Nikola Pečenková jako jediný společník. Jednatelem, který zastupuje společnost navenek ve všech záležitostech samostatně je však Martin Pečenka.

Dokumenty z Obchodního rejstříku  navíc dokazují, že jen několik měsíců před tím než poslal MT Stav Příbram do insolvence, převedl prosperující firmu Harisberg na svou dceru Nikolu Pečenkovou za symbolických 10 tisíc korun.

Firma Harisberg také nefiguruje pouze v projektu Trojdomy Příbram. Aktuálně nabízí k prodeji dalších 15 domů v projektu Řadovky Hájek v Příbrami. Má se jednat už o sedmý projekt výstavby domů. Z patnácti nemovitostí už jsou rezervovány čtyři. Jejich ceny se pohybují od 4,4 do 5 milionů korun.

Otázky vyvolávají i další skutečnosti, ve firmě MT Stav Příbram figurovala Nikola Pečenková jako asistentka jednatele Martina Pečenky. Na webu projektu Řadovky Hájek zase funguje jako kontakt telefonní číslo, z nějž redakci kontaktoval právě sám Martin Pečenka.

MTStav Příbram pamatuje lepší časy

Podle údajů z registru smluv dělala firma v období starostování Jindřicha Vařeky pro město i další stavební zakázky, jako opravu kuchyně Základní školy bratří Čapků za 4,6 milionu, rekonstrukci veřejných toalet zimního stadionu za téměř 3 miliony nebo šaten za bezmála 8 milionů korun a další.

Úspěšná byla firma i v období starosty Pavla Pikrta, kdy vyhrála zakázku na rekonstrukci Mateřské školy pod Svatou Horou, přišly ale i neúspěchy v podobě vyřazení ze soutěže na revitalizaci příbramské ulice 28. října a okolí.  „V termínu pro podání nabídek obdrželo město celkem sedm nabídek. Společnost MTStav Příbram však byla ze soutěže vyloučena, protože při posuzování úplnosti podaných nabídek zjistila komise chyby ve výpočtu nabídkové ceny,“ uvedla tehdy radnice.

Historicky si na své přišla i za tehdejšího starosty Příbrami Josefa Řiháka. Start této firmy popsal v roce 2008 server Týden.cz. „Hlubší ponor do hospodaření Příbrami si o podezřívavost přímo říká. Stačí jen sledovat paralelní vzestup Řihákovy kariéry a rozkvět příbramské stavební společnosti MTStav. Ještě před třemi lety o firmě nikdo nevěděl. Když v květnu 2005 vznikla, šlo o víceméně amatérský spolek dvou malířů pokojů. Neuplynul ani rok a nováček na přesyceném stavebnickém trhu dosáhl na první veřejné zakázky. Právě v té chvíli Řihák usedá do starostovského křesla a od toho okamžiku zažívá MTStav žně. V současnosti již pro město pracuje – buď jako dodavatel, nebo subdodavatel – s železnou pravidelností.“

Včera, 12:17
Smyslem projektu Nevyhazuj to je dát nepotřebným věcem nový domov a darovat je lidem, kteří...
Včera, 11:40
Nový babybox byl instalován na přání nemocnice v Mělníku v pavilonu T, který je vlevo...
Včera, 10:52
Zvýšení bezpečnosti provozu a současně zkrácení jízdních dob vlaků umožní právě dokončovaná rekonstrukce celkem šesti...
Včera, 10:10
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Včera, 08:06
Ministerstvo školství rozhodlo s ohledem na aktuální situaci o tom, že letošní zápisy do prvních...
28.3.2020
Kutná Hora, která patří k oblíbeným turistickým cílům, je v těchto dnech neobvykle vylidněná a...
28.3.2020
Město Nymburk upraví v roce 2020 ceny nájemného v městských bytech. Ty se nezvyšovaly od...
28.3.2020
Kutná Hora odpustí podnikatelům, kteří mají pronajaté městské prostory nebo pozemky, nájem za tři měsíce. Rozhodli o tom...
28.3.2020
Málokdo to věděl, ale na půdě pod střechou západního křídla Žerotínského paláce se ukrývala velká...
28.3.2020
Nejčastějšími příčinami zdlouhavého povolování staveb jsou chyby v žádostech, nekompletní dokumentace, chybějící souhlasy státních úřadů...
Reklama