Policie nachytala 600 opilých a zfetovaných řidičů na Příbramsku

Policisté na příbramských silnicích za loňský rok zjistili u 628 řidičů ovlivnění návykovými látkami. Nad jedno promile alkoholu a trestný čin na krku mělo 119 řidičů, 193 šoférů řídilo pod vlivem drog. Letos měl prvenství kokain.

Celkem bylo v roce 2019 podle policejních statistik nachytáno na příbramských silnicích při kontrolách 628 řidičů pod vlivem návykových látek.

„Během loňského roku zjistili policisté na příbramských silnicích u celkem 628 řidičů ovlivnění návykovými látkami. Z uvedeného počtu mělo 119 osob nad jedno promile alkoholu, dopustily se tím trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, a 193 šoférů řídilo pod vlivem drog,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Příbrami Monika Schindlová.

„Policejní hlídka zastavila dne 7. ledna v dopoledních hodinách v Příbrami 42letého motoristu. Dechová zkouška u něj byla negativní, pozitivní byl však test na drogy, konkrétně na kokain,“ popisuje mluvčí případ z kraje nového roku.

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018. Klesl počet těžce zraněných, kterých loni bylo 2110, meziročně o 355 méně. Naopak téměř o 3000 na 107 572 stoupl počet dopravních nehod.

„To, co se na českých silnicích děje, je celospolečenským problémem. Musí se jím zabývat všechny orgány veřejné sféry,“ řekl k situaci na tuzemských silnicích ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Mezi nejčastější příčiny nehod podle něj dlouhodobě patří zejména nevěnování se řízení, nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo povrchu vozovky či jízda v protisměru. Stoupající počet nehod je podle něj způsoben také rostoucím provozem.

Podle šéfa Besipu Tomáše Neřolda byla velká část nehod s tragickými následky zbytečná. Řada usmrcených nebyla připoutána, v případě cyklistů pak přes 80 procent usmrcených nemělo přilbu. Problémem je také řízení pod vlivem alkoholu a nepřizpůsobení řízení vlastním schopnostem. Besip proto spolu s ministerstvem dopravy připravil pro letošní rok přes 40 opatření. Patří mezi ně i systém, který bude lokalizovat místa častých nehod. Připravuje se také změna sankcí za přestupky včetně bodového systému.

Dopravní policie loni provedla 954 dopravně bezpečnostních akcí a zjistila přes 426 tisíc přestupků. Podle Zlého jde o podobné číslo jako v minulých letech. Mezi nejčastější prohřešky patří telefonování za jízdy a překročení povolené rychlosti. U téměř 7000 řidičů byl zjištěn alkohol, přes 2000 lidí řídilo pod vlivem drog.

JŠ/ČTK

Buďte všímaví k lidem bez domova. Pomoci lze pěti způsoby

Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 13:08
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Dnes, 09:20
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
Dnes, 07:43
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Včera, 12:07
V letním čase obří sály multiplexů pomalu ztrácejí své kouzlo a letní kina zažívají renesanci....
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Reklama