Policie při srážce se zvěří radí neuhýbat. Je vhodné se připojistit

Od začátku letošního roku do konce května řešili příbramští dopravní policisté už 137 nehod se zvěří. Podle policie je na cestách nezbytná obezřetnost, v případě nouze a nevyhnutelnosti střetu pak prudké brzdění. Při sražení zvířete je nutné zavolat policii.

Poslední nehoda se na Příbramsku stala 21. června chvíli po půlnoci. Na silnici I/18 u obce Roviště pod kola projíždějícího vozidla značky Toyota Corolla vběhla srnčí zvěř. Ta následně z místa střetu odběhla. Zanechala však za sebou čtyřicetitisícovou škodu.

„Řidiči by se měli plně věnovat řízení a neustále být obezřetní. Nejlepším preventivním opatřením před srážkou se zvěří je nízká rychlost jízdy, tím vzniklá prostor pro včasnou reakci,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Pokud motorista spatří zvěř včas, měl by sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení.

„Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom je nutné intenzivně brzdit a neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem víc nebezpečný, hrozí např. přejetí do protisměru, čelní náraz do protijedoucího automobilu nebo náraz do stromu u silnice,“ varuje Schindlová.

Letos budou děti na táborech u Hrachova a Šlovic bez výletů

Srážky se zvěří jsou nejčastější na podzim, za svítání a za soumraku. Nouze o ně ale není po celý rok. Typickým místem, kde je riziko srážky největší, jsou silnice vedoucí kolem lesů a polí.

Většina nehod končí zraněním nebo smrtí zvířete, velké škody bývají i na vozidle. Průměrná výše škody se pohybuje okolo 30 tisíc korun, na luxusním vozidle ale může podle expertů dosahovat i stovek tisíc. Nutné opravy způsobené střetem se zvěří přitom povinné ručení nekryje, je proto vhodné se pro tento případ připojistit v havarijním pojištění.

Pokud už k nehodě dojde je nutné zachovat chladnou hlavu a postupovat stejně jako při jiné nehodě. Tedy zapnout výstražná světla, a za auto v dostatečné vzdálenosti umístit výstražný trojúhelník, reflexní vesta je při pohybu po vozovce samozřejmostí.

Dopravní peklo na D1 u Prahy bude trvat do října

Pokud zvíře střet nepřežije nebo zůstane ležet zraněné na místě, je povinností řidiče nehodu nahlásit Policii ČR. To i v případě, kdy nevznikla žádná škoda na vozidle. Pokud to řidič neudělá, hrozí mu poměrně vysoká pokuta. Policie následně oznámí smrt zvířete místnímu mysliveckému spolku, který zajistí odvoz mrtvého zvířete.

Sraženou srnu nebo zajíce si rozhodně nemůžete odvézt domů, to by bylo hodnoceno jako krádež. Navíc může být zvíře nemocné. Ze stejného důvodu je doporučováno na něj nesahat a nesnažit se mu pomoci, pokud je zraněné, mohlo by na vás zaútočit.

Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
Včera, 07:38
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
Reklama