Policie žádá o pomoc kvůli posprejování pomníku někdejší funkcionářky KSČ Anny Kvášové

Letos v srpnu doposud neznámý pachatel posprejoval hanlivým nápisem a kresbou (Rudá svině a namalovaný kosočtverec) pomník Anny Kvášové (1908 – 1952), funkcionářky KSČ, která byla v padesátých letech zavražděna u Mirošovic. Případem se doposud zabývají policisté z Uhlířských Janovic, kterým byl oznámen 27. srpna 2020.

„Do současné doby se však osobu pachatele nepodařilo vypátrat. Policisté v této souvislosti žádají o pomoc. Pokud by občané mohli poskytnout jakoukoli informaci k tomuto případu, nechť se obrátí na policejní oddělení v Uhlířských Janovicích, na telefon 974 875 720 nebo na bezplatnou telefonní linku 158,“ uvedla pro Náš REGION komisařka Vendulka Marečková z Krajského ředitelství Policie Středočeského kraje.

V Radotíně už léta není pomník připomínající střelbu do lidí ve 30. letech. Dodnes se o něj vedou spory!

Pomník dali na své náklady do původního stavu členové kutnohorské KSČM, kteří zároveň podali zmíněné trestní oznámení. Podle slov předsedy kutnohorské KSČM a bývalého poslance Jana Klána je třeba „zneuctění pomníku Anny Kvášové vnímat jako hanebný čin“. Připomněl, že Anna Kvášová, členka rady MNV v Chrástné na Kutnohorsku, která byla zastřelena 12. ledna 1952 v lese za vesnicí Mirošovice, ze své funkce prosazovala kolektivizaci zemědělství v obci Smrk v osadě Chrástná.

Proces v kutnohorském Tylově divadle

Napadla ji skupina lidí, která ji vylákala do lesa, původně jí nechtěli vzít život, ale vystrašit svázáním a ostříháním vlasů. Vymklo se jim to však z rukou. Podle informací webu pametnimista.usd.cas.cz se vše zvrtlo v individuální exces Antonína Landstoffa (1915 – 1958). Po vzoru procesů z počátku 50. let se v roce 1958 konalo veřejné soudní přelíčení v Tylově divadle v Kutné Hoře, kdy tři lidé dostali trest smrti, přičemž byli popraveni 9. července 1958 v Praze na Pankráci, a dalších sedm bylo odsouzeno k dlouhým letům žaláře.

V radotínském háji je pomník německého vojáka, který se zastřelil, aby nemusel do války

Web pametnimista.usd.cas.cz uvádí, že trest smrti dostal i soused Anny Kvášové Josef Pták (1908-1958), který osudnou noc v Ratajském lese nebyl. „Zajímavé je, že za života byla Anna svými straníky kritizována, ale její smrt z ní udělala ikonu,“ uvedl v roce 2018 pro Echo24.cz historik Ústavu pro studium totalitních režimů Martin Tichý, který je autorem knihy „Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa“. Vyjma pomníku, který stojí na místě tragické události, má Anna Kvášová i svůj hrob, který se nachází na hřbitově obce Úžice.

FOTO: Pomník Anny Kvášové

Pomník Anny Kvášové - FOTO KUTNOHORSKO Neznámý pachatel posprejoval pomník někdejší funkcionářky KSČ Anny Kvášové. Policie žádá o pomoc – foto Pavlína HladíkováPomník Anny Kvášové - FOTO KUTNOHORSKO Neznámý pachatel posprejoval pomník někdejší funkcionářky KSČ Anny Kvášové. Policie žádá o pomoc – foto Jan Klán
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
2.7.2021
Náročná obnova památkově chráněného objektu Šlechtovy restaurace ve Stromovce míří do finální fáze. Aktuálně byly...
2.7.2021
Začátkem roku nebylo vůbec jasné, v jakém formátu se budou smět konat automobilové soutěže. Úvod...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Hlavní město finalizuje veškeré materiály, které vznikly za účelem prověření místa uložení ostatků Zdeny Mašínové...
Reklama