Policie zahájila trestní řízení kvůli mrtvým zvířatům. Orla z místa někdo uklidil

Nález uhynulých zvířat u Sedlice.

Policisté se budou muset obejít bez jednoho důkazu při vyšetřování hromadného úhynu zvířat. Orla mořského někdo před příjezdem policie odklidil.

Šetření ohledně pravděpodobné otravy vzácného orla mořského u Sedlice na Příbramsku pokračuje. V okolí bylo poté nalezeno ještě patnáct uhynulých zvířat. Šlo o několik krkavců, jestřáby, káně, straku a lišku. Mrtvá zvířata se podařilo najít v okruhu jednoho kilometru čtverečního na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy v katastru obce Sedlice.

Případem se zabývá kriminálka od 19. února odpoledne, kdy přijali rožmitálští policisté oznámení o nálezu uhynulého dospělého orla mořského, jenž vykazoval známky otravy karborufanem. Tedy jedem, který je roky už zakázaný a jenž působí neuorotoxicky. Jed poškodí nervový systém a zvíře ze začne okamžitě dusit a umírá v křečích. V zobáku či tlamě pak zůstává zvířeti kolikrát ještě zbytek pozřené otrávené potravy, což bylo i v těchto případech.

Otrávený orel mořský u Sedlice.

Otravy vzácných dravců. Tentokrát to odnesl orel z Brd

V ohledání místa pokračovali policisté i následující den ve spolupráci s pracovníky CHKO Brdy a psovodem České společnosti ornitologické. Na kraji Chráněné krajinné oblasti Brdy a na přilehlých loukách v katastru obce Sedlice, na území o rozloze asi jednoho kilometru čtverečního, bylo nalezeno dalších 15 mrtvých zvířat. V dané věci zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody,“ uvedla k případu policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že pokračuje zkoumání zajištěných stop. „Pokud občané v pátek v době od 16 do 19 hodin v okolí uvedené obce zaznamenali pohyb osob nebo vozidla, ať se neváhají obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090 nebo na bezplatnou linku 158,“ dodala mluvčí.

Hlavní důkaz, a to mrtvý orel, totiž před příjezdem policie zmizel. Naštěstí ho nálezce nafotografoval. Ze zajištěných stop na místě je ale podle policie zřejmé, že tam zvíře bylo. Mrtvého orla objevila náhodná kolemjdoucí. Oznámila to ochráncům přírody, předala jim fotky. Oznamovatelka spolu s ochránci přírody cestou zpět k místu nálezu dravce se údajně míjela s vozidlem typu pick-up.

POL POINT v Krásné Hoře umožní lidem podat oznámení policii formou videa

Služebna bez policistů? Krásnohorsko zavádí virtuální Pol Point

Policie v sobotu na místo povolala psovodku České společnosti ornitologické (ČSO) Kláru Hlubockou. Jak je už výše uvedeno, množství nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké, že se hledání v terénu od dopoledne protáhlo do nočních hodin. Případ si převzala kriminální policie. Zda se jednalo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva. „Celkový počet nalezených mrtvých zvířat je 16. Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě,“ říká Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.

Psovodka Hlubocká společně se speciálně cvičeným Chesapeake Bay retrívrem Victorym při pátrání prohledali plochu o velikosti 1400m x 700 m a nachodili téměř 20 kilometrů. Poloha, v jakých byla zvířata nalezena, a také nalezené kousky návnad, ukazují na otravu. Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají zvláště brutální způsob usmrcení – nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích. „U ptáků se otrava karbofuranem projeví rychle – po několika minutách dostane pták velké křeče a za plného vědomí umírá na udušení. Proto je také možné usuzovat na otravu již při prvotním ohledání zvířete, na kterém je vidět, že před smrtí trpělo,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Odstavené vozy mohou konečně zmizet nejen z příbramských ulic. Umožní to změna v legislativě

Samotné držení jedu karbofuranu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008. Dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého.

Česká společnost ornitologická má ptačí kriminalitu v hledáčku již od roku 2000. V roce 2017 zintenzivnila hledání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí zřízením specializované terénní psí jednotky psovodky Kláry Hlubocké, která navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, případně na ohlášení občanů.

Jen za rok 2020 ČSO zaznamenala 51 nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo o otravy. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 78 případů, jejichž obětí se stalo více než 200 ptáků. Letos si policie převzala už čtyři případy.

4.5.2021
Původní termín z loňska přesunutého 52. ročníku tradičního svátku klasické hudby v milovaném regionu Antonína...
4.5.2021
V Rožmitále pod Třemšínem se odehrává spor dvou místních seniorů s novým starostou Pavlem Bártlem....
29.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
29.4.2021
Český rybářský svaz – Místní organizace Jince započala v dubnu s revitalizací rybníku Amfík, který...
26.4.2021
Už vás někdy někdo poslal do Prčic? A šli jste? Jestli ještě ne, máte skvělou...
21.4.2021
Policisté stíhají sedmadvacetiletého muže, který podle nich v Krásné Hoře nad Vltavou na Příbramsku zapálil...
13.4.2021
Zloději na Příbramsku se v poslední době více zaměřují na jízdní kola. Policisté zaznamenali krádeže...
12.4.2021
Za běžných okolností by Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram již za několik dní otevíral pomyslné...
3.4.2021
V březnu byla zahájena oprava mostu na Litavce v katastru Čenkova.
2.4.2021
Knihovna Jince realizuje řadu aktivit i v době, kdy nejsou v provozu kulturní zařízení a...
30.3.2021
V poslední době je věnována velká pozornost životnímu prostředí. Lidé si v souvislosti se záplavami...
Reklama