Politici reagující na sérii vloupání do domů v okolí Prahy, jejich petici už podepsalo 669 lidí

Petici, která má přimět ministerstvo vnitra k potlačení série vloupání do rodinných domů, sepsali starostové Jesenice, Mnichovic a Dolních Břežan. Svůj podpis už k ní připojilo 669 lidí. Petice požaduje zvýšení počtu policistů v okolí Prahy. Stát na to ale podle ministra vnitra nemá peníze.

„My, občané Středočeského kraje, žádáme vedení Středočeského kraje a Ministerstvo vnitra České republiky, aby neprodleně konaly ve věci potlačení výrazného nárůstu trestné činnosti v obcích v zázemí hlavního města Prahy,“ požadují starosta Jesenice Pavel Smutný (STAN), starostka Mnichovic Petra Pecková (STAN) a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

Kozel lidem navazuje na tradici rodu Ringhofferů a podpoří rozvoj regionu

„Můžeme začít škrtat výdaje státu, můžeme začít škrtat výdaje na státní zaměstnance. Já se zase těším na nějakou petici od starostů, že mám poslat sto policistů do Jesenice,“ reagoval v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a dodal, „ale já nemám policisty, nemám je z čeho zaplatit a potřeboval bych miliardu navíc na stabilizační příplatek, potom by tam ti policisté byli.“

Starostové v petici, kterou už podepsalo 669 lidí, požadují, aby byl urychleně řešen deficit počtu policistů ve Středočeském kraji. Stávající podstav policistů podle nich současnou situaci významně ztěžuje. Zároveň žádají o systémové řešení počtu policistů a policejních služeben v širším okolí Prahy, kde je významný nárůst počtu obyvatel bez adekvátní změny struktury policejního sboru. Starosta Jesenice se na ministra vnitra s obdobnými požadavky obrátil otevřeným dopisem.

Nejvíce peněz letos padne v Říčanech na čističku vod a vodovod

Dotčená města budou zřejmě muset pro zajištění větší bezpečnosti posílit vlastní městskou policii a pokračovat v organizaci občanských hlídek. Série vloupání tak kromě velkého zásahu do soukromí obyvatel usazených v blízkém okolí Prahy nepochybně zasáhne i do letošních krajských voleb. Dá se očekávat, že otázka bezpečnosti bude v příštích měsících a s případnými dalšími případy vloupání rezonovat stále více.

Policistům se totiž stále nedaří vypátrat partu zřejmě profesionálních zlodějů, kteří v oblasti vykradli  už desítky domácností. Ani přísná bezpečnostní opatření a nasazení většího množství policistů zatím nezabránily dalším případům, i když se frekvence vloupání snížila.

Zloději si objekt zřejmě vyhlédnou náhodně při pozorování a dopředu nevědí, kolik je uvnitř peněz či šperků. Počínají si velmi rychle a stačí jim pár minut na to, aby zmizeli. Mohou se vloupat i do několika budov po sobě. Škoda se pohybuje od 10 tisíc do 200 tisíc korun, v jednom případě přesáhla pět milionů. Jen jednou majitelé domu zloděje překvapili, takže z místa utekli.

Naposledy se zloději vloupali do domu v Mirošovicích, podle kriminalistů tento případ nezapadá do série organizovaného gangu. „Vycházíme samozřejmě ze způsobu, provedení a jednání pachatele na místě činu,“ uvedl mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

Jak potvrdil v rozhovoru pro Radiožurnál policejní prezident Jan Švejdar, je jen otázkou času, než tito zloději udělají chybu vedoucí k jejich odhalení. „Myslím, že i tady k tomu dojde. Nechte nás pracovat,“ uvedl Švejdar.

Dnes, 14:20
Startuje druhé kolo participativního rozpočtu pod názvem Milion pro Prahu 22, ve kterém mohou lidé...
18.10.2020
Policisté se kromě stíhání podivných individuí najdou čas i na preventivní aktivity. Jedno takové setkání...
17.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
17.10.2020
Jílové u Prahy a jeho okolí bylo vždy proslulé těžbou zlata a nachází se zde...
15.10.2020
Současnou situaci, spjatou s epidemií koronaviru, zvládají v průhonickém Alzheimercentru dobře. Zkušenosti s nastavováním preventivních...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
1.10.2020
Novým členem Ústředního krizového štábu se stal starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN). V pracovním...
25.9.2020
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
22.9.2020
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
21.9.2020
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
Reklama